Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technotrasa ještě v září a říjnu odhalí tajemství textilek, litiny a smaltu

Nestihli jste o prázdninách vyrazit na Technotrasu? Máte ještě šanci v průběhu září a října. Společně s průvodci Turistického informačního centra Frýdek-Místek tak nahlédnete do historie kdysi ve městě významné textilní výroby nebo ve Frýdlantu nad Ostravicí poodhalíte tajemství výroby litiny a smaltu.

První textilka vznikla ve Frýdku-Místku už v roce 1832. Další postupně v 60. letech 19. století. Turistické informační centrum už loni nabídlo zájemcům možnost absolvovat prohlídky Po stopách textilek, letos se navíc staly součástí Technotrasy.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Prohlídka, která je zaměřená na historii textilnictví tady ve Frýdku-Místku trvá zhruba tak 3 hodinky, je to taková delší náročnější procházka, začínáme vlastně v Místku na náměstí a projedeme velké množství místních textilních podniků a prohlídka je zakončená zde ve Slezanu v bývalé tkalcovně Slezan 05."

Zájemci si prohlédnou interiér i textilní budovy a poznají tehdejší život z obou stran mince. Poznají jak žili dělníci, bez kterých by manufaktury nemohly fungovat, tak majitelé továren, bez kterých by zase podniky nikdy nevznikly.

Lucie Talavašková, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Již 8 let v Moravskoslezském kraji funguje projekt Technotrasa, který představuje průmyslové dědictví Moravskoslezského kraje neotřele a se zážitkem. Nyní spojuje již přes 30 technických zajímavostí mezi nimiž najdeme také Frýdek-Místek a Frýdlant nad Ostravicí, kde průvodce zavede do mnohdy veřejnosti nepřístupných míst."

Ve Frýdlantu nad Ostravicí zase čeká zájemce komentovaná prohlídka Po stopách litiny a smaltu.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Je rozdělena celkem na tři části, ta první část je taková historická a máme tam zhruba třiceti až čtyřicetiminutovou procházku městem. Potom prohlídka pokračuje v dílně uměleckého smaltu, pak se přesouváme do kulturního centra, kde návštěvníci okusí pravou dělnickou svačinku, takže dostanou chleba s paštikou a nebo chleba se škvarky."

Vzápětí následuje hodinová prohlídka provozu přímo ve Slévárně.

Kateřina Švarcová, průvodkyně: "Návštěvníci jsou většinou spokojení, jsou to lidé, kteří mají zájem o technické památky, protože obliba technických památek tady v Moravskoslezském kraji nebo návštěvy technických památek vlastně vzrůstají a návštěvníci jsou zaujatí hlavně ve Frýdlantu prohlídkou té slévárny, kde vidí přímo ten provoz, což není zrovna tak obvyklé."
Lucie Talavašková, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Své místo je možné si rezervovat na webu www.technotrasa.cz. Sraz účastníků je vždy u našich poboček, ať už ve Frýdlantu nad Ostravicí, tak v Místku na náměstí svobody v 15 hodin. Cena je stanovena na 120 korun za dospělou osobu, 80 korun dítě, majitelé návštěvnické karty Beskydy card mají pak výhodu 20 procent."

Turistické informační centrum už má za sebou letos 6 těchto prohlídek. Po stopách litiny a smaltu se můžete vydat letos ještě 1. září a 6. října a Po stopách textilek pak 6. září a 1. října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy