Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek v září obnoví po koronavirové pauze oblíbené vítání občánků

Rodiče nově narozených dětí ve Frýdku-Místku se mohou opět těšit na pravidelné Vítání občánků. Po nucené koronavirové přestávce muselo město zrušit celkem čtyři termíny. Za zvýšených hygienických opatření se začne opět s vítáním občánků města už od září, a to hned ve třech týdnech za sebou.

Vítání občánků je pro rodiče a nejbližší příbuzné velmi oblíbená a slavnostní událost. V Rytířském sálu frýdeckého zámku se pravidelně během celého roku vítají novorozené děti s trvalým pobytem na území Frýdku-Místku mezi občany města.

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "Vítání občánků probíhá v reprezentativních prostorách frýdeckého zámku samozřejmě častěji než v menších městech či obcích, koná se zpravidla jednou měsíčně, a to s výjimkou prázdninových měsíců."

Z důvodů vypuknutí pandemie koronaviru byla akce do odvolání zrušena. Nyní v ní chce město opět pokračovat.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Mezi občany je o tuto akci velký zájem. Zaznamenáváme desítky telefonátů, kdy se nás dotazují kdy akci zase budeme pořádat. Jelikož jsme byli nuceni zrušit kvůli koronaviru hned 4 termíny, nepřivítali jsme ještě děti, které se narodily v loňském roce."

Účastníci vítání budou ale muset dodržovat zpřísněná hygienická opatření, včetně nutnosti mít při tomto slavnostním obřadu na obličeji roušky. Program a průběh by měl být nezměněn.

Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "Akce vždy začíná krátkým kulturním vystoupením, poté se ujme slova ceremoniářka, pak následuje proslov člena zastupitelstva města. Posléze zastupitel individuálně gratuluje rodičům, kteří se zapisují do pamětní knihy a dostávají několik menších dárků pro své dítě, například knížku. Poté je slavnost ceremoniářkou ukončena a následuje fotografování, pokud o něj rodiče projeví zájem."

Pozvánky k vítání jsou rodičům zasílány na základě vyplněné přihlášky, kterou obdrží spolu s rodným listem dítěte. Na obřad jsou rodiče zváni minimálně dva týdny před termínem jeho konání. Pokud by jim nevyhovoval, po dohodě se dá přesunout. K vítání pak mohou hlásit dítě až do jednoho roku jeho věku.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Teď na září plánujeme hned tři termíny, další vítání se pokud to situace dovolí, uskuteční ještě v říjnu, v listopadu a taky v prosinci."
Tomáš Benedikt Zbranek, zastupitel Frýdku-Místku: "Občánky vítám s radostí a na zářijové termíny se po půlroční pauze těším."

Aktuálně budou první termíny třetího, desátého a sedmnáctého září. V loňském roce bylo mezi občánky města slavnostně přivítáno 285 dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy