Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Petice za bezplatnou dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku ještě stále sbírá podpisy

Petici za bezplatnou dálnici D56 už podepsalo přes 5 tisíc lidí. Starostové okolních obcí bojují za zrušení dálničního poplatku mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou už několik let. Nyní spojili síly a před několika týdny rozjeli petici, která bude k dispozici do 15. září, pak se odešle na ministerstvo dopravy.

Dálnice D56 z Ostravy do Frýdku-Místku má jen 12 kilometrů. Jde tak o nejkratší dálnici v celé České republice. Původně byla postavena jako rychlostní silnice a pro okolní obce byla něco jako obchvat. Dlouhodobě proto proti jejímu zpoplatnění protestují.

Anketa: 1.) "Určitě bych byla radši, kdyby to nebylo zpoplatněné, protože to je vlastně jediný hlavní tah mezi Ostravou a Frýdkem." 2.) "Je to nesmysl, strašné v současné době, kdy se tam vůbec nedá plynuje jezdit." 3.) "Mělo by se to dočasně znepoplatnit nebo bude to trvat rok, dva a tím pádem to není dálnice."

Před několika týdny rozjeli starostové třinácti okolních obcí petici za zrušení poplatku, poukazují především na to, že přes jejich obce jezdí tisíce řidičů denně, kteří odmítají dálniční známku platit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zhruba podle toho sčítání, které máme, tak máme v tuto chvíli kolem 5 000 podpisů, s tím, že začíná běžet poslední výzva, zhruba do 15. září je možnost petici podepsat, takže vyzýváme všechny, které ten problém zajímá, aby se připojili a zhruba kolem 22. a 23. bychom rádi petici odeslali na ministerstvo dopravy, kde je do konce září termín na podávání připomínek."

Například zdejší obcí Žabeň projede denně v průměru na 7,5 tisíce aut, což je podle zdejšího starosty poměrně velké číslo.

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "My jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel, tak si to jenom spočítejte kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje a mohla by jezdit po dálnici."

Celkem už petici podporuje více než 17 obcí a jejich zástupců.

Otakar Šimík, místostarosta Ostravy-Jih: "Obyvatelé Ostravy-Jihu mají zájem o podpis petice, dneska jsme jich odevzdali už několik set podpisů."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jednáme s ministerstvem dopravy už od roku 2017 s tím, že se neustále ty kontakty zintenzivňují. V letošním roce se k nám připojil i Moravskoslezský kraj, krajské zastupitelstvo podpořilo i zaslání námitek a my jsme jednali na ministerstvu dopravy s paní náměstkyní. Je třeba si uvědomit, že ministerstvo dopravy se k tomu netváří nijak radostně, pro ně ten problém samozřejmě neexistuje."

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "Vůbec nechápu tu situaci, která tady je, kdy nám několikrát napsali do dopisu, ať si ze státního fondu dopravní infrastruktury zažádáme a vytvoříme si obchvat vlastní, absurdní situace, my dá se říci jedním obchvatem je dálnice, druhým přivaděč k Biocelu, my tady ty obchvaty máme, ale přesto vidíte, že ten provoz je tady neúměrný."

Zástupci obcí poukazují také na to, že dálnice se věčně opravuje a jsou na ní řady omezení. Ve Frýdku-Místku je petice k podpisu v budovách magistrátu, ale najedete ji také ve Starém Městě, Dobré, Vratimově nebo v Raškovicích.

Nahlásit chybu


K tématu
Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail