Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krypta pod bazilikou ve Frýdku-Místku ukrývá ostatky poutníků, duchovních i bývalých majitelů frýdeckého panství

270 let už leží v kryptě pod bazilikou ve Frýdku ostatky utonulých poutníků. Stejně tak jsou zde pochováni kněží a dokonce sem byly umístěny ostatky bývalých majitelů frýdeckého panství. Město nyní spolu s farností pracuje na projektu zpřístupnění této unikátní krypty veřejnosti.

Centrální krypta pod poutním chrámem Navštívení Panny Marie skrývá doslova hrobové tajemství. K vidění jsou tady mumie a kosti desítek lidí. Zajímavostí jsou například poutníci z Tovačova na Hané, kteří se utopili v rozvodněné řece Ostravici při svém návratu z pouti k Panně Marii Frýdecké.

David Pindur, historik: "Podle písemných záznamů se jich tehdy 7. května roku 1750 utopilo celkem 7. Jejich těla měla být vytažena z Ostravice až v Paskově. A protože zemřeli při návratu z pouti do Frýdku, tak jejich těla byla údajně pohřbena přímo v této kryptě."

Kromě nich jsou zde pochováni také kněží, kteří působili na tomto mariánském poutním místě v 18. století.

David Pindur, historik: "Asi nejvýznamnějším z nich je páter František Valchař, frýdecký rodák, který byl prvním správcem, administrátorem tohoto chrámu, zemřel v roce 1765. V této kryptě se oficiálně přestalo pohřbívat v 80. letech 18. století, kdy císař Josef II vydal zákaz o pohřbívání v kostelech."

Hlavní vchod do krypty, který se nacházel uprostřed chrámu byl zazděn a až do 20. století sem nebyl oficiálně přístup. V roce 1955 pak proběhla velká rekonstrukce a krypta byla uvedena do současného stavu.

David Pindur, historik: "Frýdecký rodák, letos zesnulý pan Josef Lang tehdy zhotovil několik takovýchto lunetových obrazů, které ozdobily tento prostor a které zpodobňují významné okamžiky z dějin frýdeckého poutního místa."

Ve stejném roce sem byly přemístěny také ostatky šlechtického rodu Pražmů z Bílkova, bývalých majitelů frýdeckého panství, které se nacházely v jiné kryptě pod kaplí svatého Kříže.

David Pindur, historik: "Tam se tehdy dostala podzemní voda, ta krypta byla zaplavena, takže ty jejich kosterní ostatky nebo pozůstatky byly přeneseny do této krypty do speciální vitríny, kde se nachází dodnes."

Město spolu s místní farností aktuálně pracuje na tom, aby se tyto výjimečné prostory otevřely veřejnosti.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek má ve svém programovém prohlášení jeden z bodů, který je právě zpřístupnění krypty tady v bazilice minor ve Frýdku. Bazilika jakožto kulturní památka je opravdu významnou památkou města Frýdku-Místku a bylo by dobré, aby krypta byla otevřena i pro návštěvníky v pravidelných časových intervalech."

Doposud byla krypta otevřená jen při jednorázových významných akcích jako je například Noc kostelů.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulém volebním období jsme farnosti přispěli právě částkou 400 tisíc k průzkumu krypty. Nyní vedeme různé debaty o tom, zda město Frýdek-Místek přispěje i na architektonickou studii, která se v tuto chvíli provádí."

V lednu příštího roku by mohl být celý projekt, obsahující obnovu účinného větracího systému, krypty, podlah, klenby, osvětlení i čištění ostatků, posunut na další úroveň prováděcí dokumentace.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyPedagogicko-psychologická poradna, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

TOZOS spol. s r.o. - pracoviště Dolní Tošanovice (areál výkrmny prasat a kuřat)
Dolní Tošanovice
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

IBEX Security s.r.o. - pracoviště Sviadnov
Frýdek-Místek
od 21 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail