Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékařské špičky české gastroenterologie si předávaly zkušenosti ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

Nahlásit chybu


K tématu

Starší muž se zastřelil v budově Nemocnice ve Frýdku-Místku

22. října 2025 15:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Přišel do Nemocnice ve Frýdku-Místku, vstoupil na toaletu a tam se zastřelil. Těžko uvěřitelný případ sebevraždy prověřují policisté.


Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Dnes 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

Dnes 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

Dnes 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Policejní manévry proti střelci v Ostravě. Vážně zranil ženu a pak ho našli mrtvého

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

Včera 17:30 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

Včera 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Jedlá zahrada učí, baví i sytí děti novojičínské školky Máj

Novojičínská Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

Včera 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

Včera 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

Včera 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

Včera 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

23. června 2026 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

Lékařské špičky české gastroenterologie si předávaly zkušenosti ve Frýdku-Místku
Vydáno 1. října 2020 14:49, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000022154/lekarske-spicky-ceske-gastroenterologie-si-predavaly-zkusenosti-ve-frydkumistku