Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Petici za bezplatnou dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku podepsalo přes 8 tisíc lidí

8 000 lidí přišlo podepsat petici za zrušení poplatku na dálnici z Ostravy do Frýdku-Místku. Iniciátoři už ji poslali předsedovi vlády i na ministerstvo dopravy. Poukazují především na to, že řada řidičů odmítá poplatek platit, a proto volí jízdu přes okolní obce, které jsou tak denně enormně zatížené dopravou.

V pondělí 17. srpna rozjeli starostové a zástupci třinácti okolních obcí petici za zrušení dálničního poplatku. Postupně se k nim přidalo dalších dvanáct a v celkem pětadvaceti obcích podepsalo petici za měsíc přes 8 tisíc lidí, kteří nechtějí za dvanáctikilometrový nejkratší úsek dálnice v Česku platit.

Anketa: 1.) "Nechtějí, protože se tam jezdí furt 80 skoro, takže to je asi ten důvod." 2.) "To bych s tím souhlasila, protože opravdu je to kousek a často tam člověk nejezdí do té Ostravy. Já nevím, jednou za měsíc, tak já si myslím, že to není fér." 3.) "Já mám názor takový, že až se to opraví, tak ať se vybírá dálniční známka."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Se sešlo přes 8 tisíc podpisů. My jsme tu petici doručili na ministerstvo dopravy, panu ministrovi dopravy a panu předsedovi vlády Andreji Babišovi a máme domluveno že zhruba 12. října dojde k videohovoru s ministerstvem dopravy a budeme řešit, jaké bude teda stanovisko ministerstva dopravy, protože součástí té petice byla výzva k jednání."

Obce podpořil i Moravskoslezský kraj, který poslal také svoji výzvu ke zrušení poplatku na dálnici, která v posledních letech dálnici ani zdaleka tak kvůli mnoha opravám a omezením nepřipomíná.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To, co nás trápí, tak jsou souběžné silnice kolem dálnice D56. Velmi mnoho dopravy se přelévá, protože se lidé se vyhýbají dálničnímu poplatku a sjíždějí, jezdí nám přes Žabeň, Paskov, Sviadnov a ty obce v tom okolí velmi trpí."
David Hejneš, starosta obce Žabeň: "V Žabni i v dalších obcích došlo k absurdní situaci, kdy dálnice, dneska dálnice byla obchvatem, kde většina dopravy mohla projíždět, tak ta se přelévá na krajskou komunikaci, která protíná naši obec a opravdu až 7,5 tisíce aut denně je opravdu hodně, my jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel, tak si to jenom spočítejte kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje a mohla by jezdit po dálnici."

Obce doufají, že ministerstvo dopravy pochopí důvody, které k vytvoření petice vedly. Po zrušení poplatku volají už několik let.

David Hejneš, starosta obce Žabeň: "Vůbec nechápu tu situaci, která tady je, kdy nám několikrát napsali do dopisu, ať si ze státního fondu dopravní infrastruktury zažádáme a vytvoříme si obchvat vlastní, absurdní situace, my dá se říci jedním obchvatem je dálnice, druhým přivaděč k Biocelu, my tady ty obchvaty máme, ale přesto vidíte, že ten provoz je tady neúměrný."

Dálnice D56 nebude zatím zhruba dva roky napojena na další dálniční síť. Pokud by se poplatek přesto nezrušil, mohlo by být určitým řešením například zavedení regionální dálniční známky za rozumnou cenu. O těch se zatím jen několik let mluví a musel by se kvůli nim změnit i zákon.
STAKOV, s.r.o., pracoviště Zelinkovice
Frýdek-Místek
od 18 500 Kč/měsíc

Detail

P E A F R Ý D L A N T N.O., s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Ing. Petr Chasák
Frýdlant nad Ostravicí
od 100 Kč/hod.

Detail

Green Gas DPB, a.s. - pracoviště Paskov
Paskov
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků