Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hnutí pro život ČR pomáhá ženám při nečekaném těhotenství. Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ podpoří i Frýdek-Místek

Frýdek-Místek |

Bezplatná, diskrétní a důležitá pomoc pro ženy, které nečekaně otěhotní a nevědí si rady. Tím se zabývá projekt Hnutí pro život ČR „Nesoudíme. Pomáháme“. Nově se do jeho podpory zapojilo i město Frýdek-Místek, to pomůže rozšířit povědomí o tom, kam se mohou ženy v nelehké situaci obrátit.

Až 18 tisíc žen podstoupí ročně v České republice umělé ukončení těhotenství. Jen ve Frýdku-Místku to bylo například z posledních údajů 258. Často to bývá kvůli tomu, že ženy neví, co mají při zjištění nečekaného těhotenství dělat, bojí se následků, nebo reakce svého okolí.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Třeba se na nás obrátila maminka, která nečekaně zjistila, že nečekaně otěhotněla, čekala druhé dítě, žila s partnerem, když mu oznámila, že čeká druhé dítě, tak on jí řekl seber se a vypadni a jestli nepůjdeš na potrat, tak už tě tady nechci. Takže my jsme této slečně, protože nebyla vdaná zprostředkovali azylové ubytování, zprostředkovali jsme jí kompletní podporu výbavičky a doprovázíme ji dál."

Pomoc ze strany Hnutí pro život je v rámci jejich projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten se rozhodlo podpořit i město Frýdek-Místek.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace, a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Proto jsem právě tomuto projektu udělil i osobní záštitu. Touto záštitou přispívám i k tomu, aby se informace o existenci bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila i u nás ve Frýdku-Místku."

Všechno přitom začíná u bezplatné telefonní linky 800 108 000 nebo na emailu poradna@linkapomoci.cz. Hnutí pomáhá řešit nečekaná těhotenství u řady žen napříč všemi společenskými vrstvami.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Jsou to převážně středoškolačky a vysokoškolačky, které se na nás obrací. Mohu jenom snad uvést příklad, kdy na jaře jenom kvůli mimořádnému stavu jsme zavedli i finanční pomoc až do výše padesáti tisíc korun, tak jsme řešili právě nečekaná těhotenství u manželských párů, které očekávaly narození třetího dítěte a z důvodu toho, že přišli o veškeré příjmy, pokud pracovali v oblastech, které se zavřely, tak jsme jim pomáhali s placením nájmu, aby nemusel ten tlak na ten potrat, na to rozhodnutí, že za každou cenu nebyl tak velký."

Jedním z cílů projektu je i připomínat mužům jejich zodpovědnost a obnovit celospolečenský respekt k nenarozeným dětem. Letošní rok je navíc kvůli koronaviru a karanténám specifický, takže klientek, které požádaly o pomoc už je ve třetím čtvrtletí tolik, co jindy za celý rok.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Typický příklad jsou asi těhotenství třetích dětí do rodin. Tam většinou je problém v tom, že máte malý byt, malé auto, tři autosedačky nedáte do auta a pak musíte řešit co bude dál a často právě ten tlak toho času je obrovský. Lékař vám řekne rozhodněte se co nejdřív, máte určité zákonné lhůty a žena neví, co má dělat. Tak je právě potřeba, aby lékař věděl, a o to se snažíme, zavolejte si tady na anonymní celorepublikovou linku, kde spolu můžeme projít ty možnosti, které má."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit systém sociálních služeb, které pokrývají všechny potřeby našich obyvatel. A právě projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ do tohoto systému zapadá a v souvislosti s naší strategií rozvíjet nejen síť našich městských organizací, ale i podporovat neziskové organizace zaměřené na sociální služby."

V projektu „Nesoudíme. Pomáháme.“ tak se ženami projdou všechny obavy a jsou schopni zajistit komplexní podporu včetně psychoterapie, sociálně-právního poradenství, hmotnou i finanční výpomoc, zprostředkování ubytování, návaznost na regionální odborníky a případně ženy i během těhotenství doprovází.

Nahlásit chybu


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Důležité zastávky MHD ve Frýdku-Místku dostávají nové digitální informační panely

Frýdek-Místek společně s dopravcem zvyšuje kvalitu MHD. Aktuálně se na důležitých zastávkách a terminálech instalují digitální LED panely. Ty ukazují informace o příjezdech autobusů v reálném čase a také mohou zobrazovat zprávy o mimořádných událostech.

Dny dobrovolnictví přibližují činnost dobrovolníků. ADRA Frýdek-Místek stále hledá lidi ochotné pomáhat

Dobrovolníci slaví své dny. Členové různých organizací, kteří pomáhají bez nároků na odměnu, jsou nepostradatelnou skupinou v sociálních službách ve Frýdku-Místku. Aktuálně si zájemci mohou práci dobrovolníků dokonce vyzkoušet nebo se o dobrovolnictví něco dozvědět.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Hnutí pro život ČR pomáhá ženám při nečekaném těhotenství. Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ podpoří i Frýdek-Místek
Vydáno 26. října 2020 15:44, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Bezplatná, diskrétní a důležitá pomoc pro ženy, které nečekaně otěhotní a nevědí si rady. Tím se zabývá projekt Hnutí pro život ČR „Nesoudíme. Pomáháme“. Nově se do jeho podpory zapojilo i město Frýdek-Místek, to pomůže rozšířit povědomí o tom, kam se mohou ženy v nelehké situaci obrátit.

Až 18 tisíc žen podstoupí ročně v České republice umělé ukončení těhotenství. Jen ve Frýdku-Místku to bylo například z posledních údajů 258. Často to bývá kvůli tomu, že ženy neví, co mají při zjištění nečekaného těhotenství dělat, bojí se následků, nebo reakce svého okolí.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Třeba se na nás obrátila maminka, která nečekaně zjistila, že nečekaně otěhotněla, čekala druhé dítě, žila s partnerem, když mu oznámila, že čeká druhé dítě, tak on jí řekl seber se a vypadni a jestli nepůjdeš na potrat, tak už tě tady nechci. Takže my jsme této slečně, protože nebyla vdaná zprostředkovali azylové ubytování, zprostředkovali jsme jí kompletní podporu výbavičky a doprovázíme ji dál."

Pomoc ze strany Hnutí pro život je v rámci jejich projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten se rozhodlo podpořit i město Frýdek-Místek.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace, a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Proto jsem právě tomuto projektu udělil i osobní záštitu. Touto záštitou přispívám i k tomu, aby se informace o existenci bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila i u nás ve Frýdku-Místku."

Všechno přitom začíná u bezplatné telefonní linky 800 108 000 nebo na emailu poradna@linkapomoci.cz. Hnutí pomáhá řešit nečekaná těhotenství u řady žen napříč všemi společenskými vrstvami.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Jsou to převážně středoškolačky a vysokoškolačky, které se na nás obrací. Mohu jenom snad uvést příklad, kdy na jaře jenom kvůli mimořádnému stavu jsme zavedli i finanční pomoc až do výše padesáti tisíc korun, tak jsme řešili právě nečekaná těhotenství u manželských párů, které očekávaly narození třetího dítěte a z důvodu toho, že přišli o veškeré příjmy, pokud pracovali v oblastech, které se zavřely, tak jsme jim pomáhali s placením nájmu, aby nemusel ten tlak na ten potrat, na to rozhodnutí, že za každou cenu nebyl tak velký."

Jedním z cílů projektu je i připomínat mužům jejich zodpovědnost a obnovit celospolečenský respekt k nenarozeným dětem. Letošní rok je navíc kvůli koronaviru a karanténám specifický, takže klientek, které požádaly o pomoc už je ve třetím čtvrtletí tolik, co jindy za celý rok.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Typický příklad jsou asi těhotenství třetích dětí do rodin. Tam většinou je problém v tom, že máte malý byt, malé auto, tři autosedačky nedáte do auta a pak musíte řešit co bude dál a často právě ten tlak toho času je obrovský. Lékař vám řekne rozhodněte se co nejdřív, máte určité zákonné lhůty a žena neví, co má dělat. Tak je právě potřeba, aby lékař věděl, a o to se snažíme, zavolejte si tady na anonymní celorepublikovou linku, kde spolu můžeme projít ty možnosti, které má."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit systém sociálních služeb, které pokrývají všechny potřeby našich obyvatel. A právě projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ do tohoto systému zapadá a v souvislosti s naší strategií rozvíjet nejen síť našich městských organizací, ale i podporovat neziskové organizace zaměřené na sociální služby."

V projektu „Nesoudíme. Pomáháme.“ tak se ženami projdou všechny obavy a jsou schopni zajistit komplexní podporu včetně psychoterapie, sociálně-právního poradenství, hmotnou i finanční výpomoc, zprostředkování ubytování, návaznost na regionální odborníky a případně ženy i během těhotenství doprovází.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000022513/hnuti-pro-zivot-cr-pomaha-zenam-pri-necekanem-tehotenstvi-projekt-nesoudime-pomahame-podpori-i-frydek-mistek