Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hnutí pro život ČR pomáhá ženám při nečekaném těhotenství. Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ podpoří i Frýdek-Místek

Bezplatná, diskrétní a důležitá pomoc pro ženy, které nečekaně otěhotní a nevědí si rady. Tím se zabývá projekt Hnutí pro život ČR „Nesoudíme. Pomáháme“. Nově se do jeho podpory zapojilo i město Frýdek-Místek, to pomůže rozšířit povědomí o tom, kam se mohou ženy v nelehké situaci obrátit.

Až 18 tisíc žen podstoupí ročně v České republice umělé ukončení těhotenství. Jen ve Frýdku-Místku to bylo například z posledních údajů 258. Často to bývá kvůli tomu, že ženy neví, co mají při zjištění nečekaného těhotenství dělat, bojí se následků, nebo reakce svého okolí.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Třeba se na nás obrátila maminka, která nečekaně zjistila, že nečekaně otěhotněla, čekala druhé dítě, žila s partnerem, když mu oznámila, že čeká druhé dítě, tak on jí řekl seber se a vypadni a jestli nepůjdeš na potrat, tak už tě tady nechci. Takže my jsme této slečně, protože nebyla vdaná zprostředkovali azylové ubytování, zprostředkovali jsme jí kompletní podporu výbavičky a doprovázíme ji dál."

Pomoc ze strany Hnutí pro život je v rámci jejich projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten se rozhodlo podpořit i město Frýdek-Místek.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace, a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Proto jsem právě tomuto projektu udělil i osobní záštitu. Touto záštitou přispívám i k tomu, aby se informace o existenci bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila i u nás ve Frýdku-Místku."

Všechno přitom začíná u bezplatné telefonní linky 800 108 000 nebo na emailu poradna@linkapomoci.cz. Hnutí pomáhá řešit nečekaná těhotenství u řady žen napříč všemi společenskými vrstvami.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Jsou to převážně středoškolačky a vysokoškolačky, které se na nás obrací. Mohu jenom snad uvést příklad, kdy na jaře jenom kvůli mimořádnému stavu jsme zavedli i finanční pomoc až do výše padesáti tisíc korun, tak jsme řešili právě nečekaná těhotenství u manželských párů, které očekávaly narození třetího dítěte a z důvodu toho, že přišli o veškeré příjmy, pokud pracovali v oblastech, které se zavřely, tak jsme jim pomáhali s placením nájmu, aby nemusel ten tlak na ten potrat, na to rozhodnutí, že za každou cenu nebyl tak velký."

Jedním z cílů projektu je i připomínat mužům jejich zodpovědnost a obnovit celospolečenský respekt k nenarozeným dětem. Letošní rok je navíc kvůli koronaviru a karanténám specifický, takže klientek, které požádaly o pomoc už je ve třetím čtvrtletí tolik, co jindy za celý rok.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Typický příklad jsou asi těhotenství třetích dětí do rodin. Tam většinou je problém v tom, že máte malý byt, malé auto, tři autosedačky nedáte do auta a pak musíte řešit co bude dál a často právě ten tlak toho času je obrovský. Lékař vám řekne rozhodněte se co nejdřív, máte určité zákonné lhůty a žena neví, co má dělat. Tak je právě potřeba, aby lékař věděl, a o to se snažíme, zavolejte si tady na anonymní celorepublikovou linku, kde spolu můžeme projít ty možnosti, které má."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit systém sociálních služeb, které pokrývají všechny potřeby našich obyvatel. A právě projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ do tohoto systému zapadá a v souvislosti s naší strategií rozvíjet nejen síť našich městských organizací, ale i podporovat neziskové organizace zaměřené na sociální služby."

V projektu „Nesoudíme. Pomáháme.“ tak se ženami projdou všechny obavy a jsou schopni zajistit komplexní podporu včetně psychoterapie, sociálně-právního poradenství, hmotnou i finanční výpomoc, zprostředkování ubytování, návaznost na regionální odborníky a případně ženy i během těhotenství doprovází.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků