Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku na Den válečných veteránů nezapomněli, uctění proběhlo v komorním duchu

Zástupci Frýdku-Místku nezapomněli ani letos na Den válečných veteránů. Bohužel kvůli současné pandemii a mimořádným opatřením proběhlo uctění památky v komorním duchu. Bez účasti veřejnosti a bez proslovů. Zástupci města položili věnec u hrobů padlých vojáků Rudé armády na centrálním hřbitově.

Primátor a dva náměstci přišli letos za město Frýdek-Místek uctít památku Dne válečných veteránů.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každým rokem si připomínáme 11. listopad jako Den válečných veteránů, připomínku konce první světové války. Dnešní připomenutí je ale něčím výjimečné, je jinačí. Tím, že máme koronavirovou pandemii a z toho důvodu tady nebyla ani veřejnost pozvána, nebyly ani zástupci škol, nebyly tady děti, celá akce se koná bez nějakých proslovů a bez nějakých historických připomenutí. Sešli jsme se zde pouze se zástupci města a zástupce Československé obce legionářské, abychom vzdali hold všem válečným veteránům a připomněli si jejich památku."

Za legionáře přišel pan Zdeněk Mamula, který má vlastenectví v rodině už po několik generací. Jeho dědeček narukoval v roce 1912.

Zdeněk Mamula, člen Československé obce legionářské: "Byl ve válce nebo v bojích, až do roku 1920, čili on se 8 let účastnil bojů v Itálii hlavně a potom od roku 1919 byl tady s generálem Šnejdárkem na Těšínsku a Slovensku. Takže to byl můj dědeček, který skutečně fakt místo, aby spěchal domů, i když měl rodinu, tak ještě bojoval v řadách legionářů na Těšínsku a na jižním Slovensku."

Tatínek pana Mamuly pak nastoupil povinnou vojenskou službu v roce 1939 a zažil bitvu o Czajankova kasárna v Místku.

Zdeněk Mamula, člen Československé obce legionářské: "Přežil, nebyl ani zraněný, ale pak byl propuštěný a musel dosloužit po válce."

Uctění Dne válečných veteránů se koná pravidelně každý rok u památníku na centrálním hřbitově, kde jsou pohřbeny ostatky 966 vojínů a 77 důstojníků Rudé armády, kteří padli na konci druhé světové války při osvobozování Frýdku-Místku.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků