Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek za letošní rok vysadí na 300 stromů a 1 500 keřů

Frýdek-Místek každoročně vysazuje stovky nových stromů a keřů, které zvyšují kvalitu životního prostředí. Letos má v plánu investovat do obnovy tohoto typu veřejné zeleně zhruba dva miliony korun. Oživí se například stromořadí na ulici Bruzovská nebo sídliště Československé armády.

Na jaře se sadily hlavně keře a jehličnany. Teď na podzim je vhodnější období pro výsadbu listnatých stromů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Naši zaměstnanci vysadili celkem 25 stromů převládaly tam okrasné jabloně, švestky, byl tam i nějaký dub, jírovec, jedle. Pokračovali jsme pak následně první týden v měsíci listopadu na sídlišti Kolaříkovo, kde jsme v rámci ukončené výstavby dětského hřiště realizovali výsadbu deseti stromů, plus 38 keřů vajgélií a následovala pak výsadba na území města."

Na ulici Bruzovská bude do konce roku obnoveno stromořadí, které bylo v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a město do něj nemohlo zasahovat.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Začátkem roku jsme pozemky od úřadů získali do své správy a nyní je dáváme do pořádku. Většina stromů byla ve špatném stavu, hrozilo jejich vyvrácení, padání větví a podobně, proto byly vykáceny a místo nich budou nyní vysázeny na 3 desítky nových stromů, převážně vzrostlých habrů a březovců i hroznovitě kvetoucích štědřenců."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Sídliště Československé armády, tam bude 30 stromů, podél cyklostezky v Lysůvkách zhruba 15 stromů a bude taky dokončená renovace zeleně na centrálním pohřebišti na Panských Nových Dvorech, kde 20 zastaralých tújí, které byly vykáceny, budou nahrazeny kulovitými javory."

Město všeobecně vysazuje hlavně listnáče, které se lépe adaptují, ale také zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jehličnany se v nižších polohách a v rozpálených městech přizpůsobují mnohem hůře, navíc bývají také poškozovány, zejména v době dušiček a adventu se setkáváme s tím, že stromy mají ořezané nebo ulámané větve. Evidujeme i případy, kdy před Vánocemi měly stromky uřezané špičky nebo byly uřezány celé."

V loňském roce byly vysazeny na dvě stovky stromů a dva tisíce keřů. Letos to bude téměř tři sta stromů a tisíc pět set keřů za zhruba dva miliony korun.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků