Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Certifikovaným pečovatelem v záloze za 8 hodin. Český červený kříž školí dobrovolníky zdarma

Pečovatelem v záloze snadno a relativně rychle. Mimořádný speciální kurz rozjíždí v těchto dnech i Český červený kříž ve Frýdku-Místku. Město tento nápad vítá a podporuje. Lidé se na jednodenním kurzu naučí kompletní péči o osobu na lůžku a mohou tak jít například rovnou pomoci do nemocnice nebo do sociálních zařízení.

Nejen nemocní vyžadují péči a kapacity zdravotního a sociálního systému nestačí. Proto přišel Český červený kříž s nápadem, jak pomoci. Každý, kdo má zájem se může nechat vyškolit na pečovatele.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Červený kříž Frýdek-Místek se zapojil do oficiální kampaně „Pomáhat a pečovat“. Je to kurz pro dobrovolníky, je to Pečovatel v záloze nebo Moderní ošetřovatelství v praxi."
Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Jak ten kurz bude probíhat? Nepočítejte s tím, ti dobrovolníci, kteří se na to nahlásí, že budou mít nějakou teorii, opravdu bude všechno praxe, praxe, praxe. Jde o to, když ten dobrovolník přijde za klientem, aby tomu človíčkovi dokázal pomoct, s tím, že když to bude imobilní člověk, ukázat, jak se polohuje lůžko, jak ho ošetřit, jak mu pomoct oběd sníst, když nebude moci sám, okoupat ho."

Kurzy by měly být zcela zdarma pro maximálně 9 dobrovolníků, kteří by měli odejít z jednoho kuru vyškoleni za 8 hodin.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Kurzy budou probíhat vlastně tady na sídle oblastního spolku a termíny už máme přímo na centrálním registru, kde se dobrovolníci již přihlašují. V listopadu máme už vyhlášených 6 termínů a už je to z 50 procent obsazeno."
Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Hlásí se ze všech věkových kategorií, teďka mě hodně překvapilo, že se k nám hlásí policisté, kteří mají třeba volno, nejsou v práci, takže chtějí ve svém volném čase pomáhat. Dobrovolní hasiči, ale většinou zatím velí tomu ženy."

Kurzy by mohlo projít až 150 lidí

Zájemci se prakticky seznámí s jednoduchými zásadami péče o člověka na lůžku a hlavně, jak s ním taky správně komunikovat.

Lenka Stanovská, lektorka kurzu ČČK Frýdek-Místek: "Pokud přijde dobrovolník, který bude jenom mlčet, tak my ho to pokusíme se naučit. Samozřejmě to osvědčení, které oni dostávají, ten certifikát, že absolvovali tohle školení, nemusí dostat každý. Není to pro každého, někdo zjistí tady, že opravdu nemá na to, pacienta okoupat, vzdá to, klidně, není problém."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Odhaduji, že školením projde okolo 150 lidí v listopadových, ale i následujících termínech, takže město bude mít postupně v záloze potřebný ošetřovatelský personál."
Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Je vlastně centrální registr, takže i potom podle toho, kteří jsou dobrovolníci vyškolení, takže si můžeme celkově vlastně ty místa obsazovat, kde bude možné."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na tomto projektu se mi líbí i to, že absolventi kurzu nemusejí pomáhat přímo v nemocnicích, či domovech pro seniory, ale mohou se díky tomuto kurzu naučit ošetřovat své blízké doma, protože každé obsazené lůžko je totiž zbytečné, ve chvíli, kdy se třeba o babičku, která nemusí být nutně hospitalizovaná v nemocnici, dokáže postarat rodina doma."

Podrobnosti o přihlášce do kurzu najdete na oficiálních stránkách Českého červeného kříže.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků