Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jsou suché nebo napadené nemocemi, proto jdou k zemi. Frýdek-Místek provádí pravidelné kácení stromů

Mohou se jevit jako zdravé, ale přesto jsou napadeny škůdci. Město Frýdek-Místek se opět pustilo do tradičního kácení stromů, které jsou nemocné nebo usychají. Kácí se na různých místech, především v parcích u chodníků a cest a podobně.

Motorové pily jsou teď slyšet na různých místech napříč Frýdkem-Místkem.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V Návaznosti na požadavky odboru životního prostředí jsme v průběhu měsíce prosince zahájili postupné kácení stromů na území města. Jedná se především o ty, které jsou uschlé, jsou napadeny nějakou hnilobou, houbami."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jedná se o dřeviny, které byly shledány nebezpečnými. Tyto stromy například, přesto, že vypadají venku zdravě, mají vevnitř ztrouchnivělinu, jsou mnohdy duté a například tahovými zkouškami nebo dendrologickým průzkumem byly označeny za nebezpečné a mohlo by hrozit například při prudším dešti nebo sněhové pokrývce, která by byla v koruně toho stromu, že by ten strom mohl spadnout na kolemjdoucí."

Kácet se bude mimo jiné v sadech Bedřicha Smetany, u řeky Ostravice, kde je spousta stromů napadených jmelím, které z nich vysává život a pak u nich dochází k jejich uschnutí a odumření. I když proti tomu město bojuje ořezy a postřiky, nacházejí se nejen v tomto parku, ale také jinde ve městě stromy, na kterých je jmelí rozšířeno natolik, že jim už nic nepomůže a musejí tak být pokáceny z důvodu nízké provozní bezpečnosti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "A právě, že chceme zabránit nebezpečnosti a chceme zajistit co největší bezpečí pro všechny občany Frýdku-Místku, tak pravidelně každým rokem vytipováváme nebezpečné stromy a ty následně likvidujeme."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Do konce roku bychom chtěli zrealizovat zhruba 20 až 25 procent celkového objemu, s tím, že se bude pokračovat po novém roce prakticky až do konce měsíce března, kdy končí období vegetačního klidu."

Celkem budou vykáceny stromy v minimálně deseti lokalitách. Rozhodně na úkor těchto kroků ale město výsadbu stromů i obnovuje.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Odbor životního prostředí v návaznosti na vykácené stromy pak připravuje nějaký plán na další rok, kdy něco málo v jarním období, ale především v tom podzimním se začíná pak vysazovat jakoby náhradní výsadba, takže se postupně mapují lokality, kde by to mohlo, samozřejmě ta skladba těch stromů a v koordinaci s našimi pracovníky se pak realizuje samotný výběr těch stromů a následná výsadba."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V letošním roce je to 300 nových stromů, které jsme vysadili ve Frýdku-Místku, teď na podzim jich bylo více než 200 a zároveň vysazujeme i nové keře, protože nám záleží na tom, aby Frýdek-Místek bylo krásné zelené město."

Ve veřejné zeleni město vysazuje převážně stromy listnaté, které se v městském prostředí lépe adaptují a ve vyšší míře zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyDEFENDIT CORDIS s.r.o. - pracoviště Frýdek-Místek, KONTAKTNÍ OSOBA Ludmila Slavíková, tel. 777 494 277, e-mail ludmila.slavikova@defendit.cz
Frýdek-Místek
od 6 390 Kč/měsíc

Detail

Poolplast s.r.o. - pracoviště
Fryčovice
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Urbeva s.r.o. - pracoviště MOL Chlebovice
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail