Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veřejný prostor u bývalého obchodního centra Růžový pahorek ve Frýdku-Místku by mohl projít úpravou

Veřejný prostor u bývalého obchodního centra Růžový pahorek by mohl projít úpravou. Městský architekt navrhl záměr zrušit rozsáhlou betonovou plochu, částečně ji nahradit zelení a prosvětlit. Město teď připravuje projektovou dokumentaci a první práce by mohly začít příští rok.

Frýdek-Místek přišel s nápadem upravit veřejný prostor kolem bývalého obchodního centra Rýžový Pahorek. Místní rozhodně nejsou proti a jakoukoliv změnu k lepšímu vítají.

Anketa: 1.) "Bylo by fajn, kdyby se to tady opravilo, je to staré." 2.) "Jestli bude tady něco pěkného, tak budeme jenom rádi." 3.) "To by určitě mělo být, protože viděli jste tady to zábradlí, já vůbec nevím k čemu to je." 4.) "Bylo by jenom dobře, je to už moc dlouho, most by chtělo trošku osvítit a pravidelně ho udržovat čistý."

Prostor z dob dávno minulých, kdy se betonem a betonovými dlaždicemi nešetřilo, je v plánu minimalizovat, nahradit větším množstvím zeleně a prosvětlit.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to takové nechtěné dědictví minulosti, které bylo postaveno poměrně megalomanským způsobem a zároveň město tady vlastní průchod kolem těch obchodních prostor, které jsou navrženy velmi velikážsky, zbytečně velké a kdybychom to měli udržovat do budoucna v té velikosti jaká je, tak je to velmi neefektivní a není to vůbec hospodárné."

Zpočátku by mělo dojít ke zbourání okolních zídek a prvků, které vytvářejí stinné koutky a u lidí mohou vzbuzovat pocit nebezpečí.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Cílem je ty plochy opravdu jenom omezit, a udělat tam jenom jednu páteřní komunikaci, která bude třeba široká dva, tři metry, tak aby se tam lidi dostali, ale abychom prostě neměli šestimetrové dlouhé bulváry na místě, kde to není potřeba."
 Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My bychom radši byli, kdyby třeba ten červený most do budoucna mohl být nahrazen nějakým úrovňovým přechodem pro chodce, aby ty bariéry v tom městě byly co nejnižší, zároveň je zbytečné udržovat ten průchod s dvojicí schodišť, s těmi obrovskými dlážděnými, popřípadě asfaltovanými plochami."

Záměr město projednalo i s majiteli okolních nemovitostí, kteří s úpravami také souhlasí.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt města: "Tam jsou vlastně takové konstrukce, které jsou z jedné nemovitosti na druhou, jako na barák, ale ten pozemek pod tím patří nám. Dneska už to není tak používané, takže věříme, že nebude nikomu vadit, když to necháme zbořit a zároveň to prosvětlí ten prostor. Třeba teďka jsou tam pod těmi přístavky místa, kde chodí psi si značkovat a kde prostě lidi odhazují odpadky a teď už bude méně možností, protože tam už bude světlo."

Aktuálně se bude k tomuto stavebnímu záměru zpracovávat projektová dokumentace a první práce by mohly začít už během příštího roku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy