Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S očkováním v domovech seniorů pomohl ve Frýdku-Místku mobilní tým sester z nemocnice

Minulý týden začalo očkování v domovech pro seniory. Frýdku-Místku s ním pomohla nemocnice, která zajistila mobilní očkovací tým. Ten navštívil jednotlivá zařízení a naočkoval zaměstnance i klienty. O očkování byl mezi všemi velký zájem.

Sobota po osmé hodině ráno. V jídelně Domova pro seniory Frýdek-Místek je pořádně rušno. Stojí se tady doslova fronta zaměstnanců na očkování, na které přišla řada jako první.

Zaměstnankyně domova pro seniory: 1.) "Ano, šla jsem hned, dobrovolně, bez mučení." 2.) "Je to důležité i pro moji práci i pro moji rodinu." 1.) "Vůbec mě to nebolelo, prozatím mi ruka nebrní."

Každý nejprve prošel pohovorem s lékařem a poté se přesunul na očkování.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni dostanou takový vakcinační průkaz o očkování, kde je zaznamenáno, kterou vakcínou jsme je očkovali, samozřejmě den, kdo očkoval a potom odcházejí tady do těch prostor budovy, kde ještě je zapotřebí, aby ještě 15 nebo 20 minut počkali, pokud by se objevila nějaká alergická reakce."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Očkování se teď provádí vakcínou Moderna, aktuálně za námi vidíte zaměstnance, jsou to vesměs přímá obslužná péče, tam byl ten zájem největší, cirka 80 procent zájemců je právě z přímé obslužné péče."

Očkování měl na starosti mobilní očkovací tým složený ze sester z Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Šprlová, vrchní sestra Gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme se přihlásily dobrovolně a jsme tady z chirurgie, z oddělení ORL, z očního a z centrálních operačních sálů."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych poděkovat řediteli nemocnice ve Frýdku-Místku, který nám vyšel vstříc, se kterým jsem to řešil a zajistil nám své zaměstnance, zajistil nám injekční stříkačky a bude očkovat naše seniory v našich zařízeních."

Po očkování zaměstnanců se mobilní tým přesunul očkovat klienty, z nichž 140 projevilo o očkování zájem.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Ten zájem je skoro devadesátiprocentní, výjimku mají ti, kteří opravdu prodělali Covid-19 v posledních dnech. Ptali se, viděli to ve zprávách, takže tam mě to opravdu mile překvapilo, že oni byli ti aktivní, kteří se ptali, kdy už teda to očkování bude. Myslím si, že opravdu na doba, kdy byli zavření v tom domově, museli nosit třeba i roušky, neviděli své rodinné příslušníky."

Ve Frýdku-Místku se s očkováním v domovech seniorů začalo už ve čtvrtek, kdy bylo jako první naočkováno 42 seniorů v Domově svatého Jana Křtitele v Lysůvkách. V domově pro seniory na ulici 28. října pak naočkovali i se zaměstnanci 216 lidí.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V neděli proběhlo očkování v zařízení Charity v Domě pokojného stáří, tam je ten zájem o něco nižší, je to zhruba okolo padesáti procent, ale je to dáno i tím, že toto zařízení ve velkém prodělalo onemocnění Covid-19 a tedy spousty jak uživatelů, tak zaměstnanců bude naočkováno v té další vlně."

Většina seniorů doufá, že se jim díky očkování nemoc vyhne a budou moci opět žít normální život.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy