Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sociální zařízení ve Frýdku-Místku nákazu koronaviru zvládla, dál spoléhají na očkování

Nákaza Covid-19 se nevyhnula ani sociálním zařízením ve Frýdku-Místku. Naštěstí se s ní všechny pobytové domy popraly na výbornou. Výrazně pomohli dobrovolníci, kteří zastupovali zaměstnance v karanténě a nyní už všichni spoléhají na očkování, kterým si prošli uživatelé i pracovníci.

Nákaza koronavirem udělala během ledna pořádný rozruch v Domově Přístav ve Frýdku-Místku.

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Během tří týdnů se nám nakazilo 25 uživatelů a 20 pracovníků, což bylo docela organizačně náročné, protože to byla většina pracovníků."

V domově panoval přísný režim, pečovatelé nosili ochranné obleky a nakažení klientu museli být v izolaci na pokojích.

Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Pouze u dvou případů muselo dojít k hospitalizaci, ale oba dva uživatelé se nám ve zdraví vrátili, za což jsme teda rádi."

Podobná situace panovala i v Domově se zvláštním režimem Beskyd, kde měli nakažené klienty i zaměstnance na konci minulého roku. S nemocí se ale v zařízeních vypořádali na výbornou.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V obou těchto zařízeních pomohli dobrovolníci vyškolení Českých červeným křížem a také dobrovolníci ADRY. Všem těmto osobám chci velmi poděkovat. Bez nich by se situace zvládala opravdu mnohem složitěji."
Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Měli jsme pracovníky z jiných služeb Armády spásy, to znamená tady z prevence bezdomovectví Frýdek-Místek, měli jsme i zapůjčený personál zdravotní z Kunčiček, to znamená z domova Přístav Kunčičky Ostrava. Pracovali tady i duchovní Armády spásy, bývali pracovníci Armády spásy, takže nějak takovou tou pomocí jsme to zvládli tu situaci."

Nákaza se tak během pandemického roku postupně dostala do téměř všech sociálních zařízení.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Situaci s Covidem jsme nějakým způsobem ustáli, teď neevidujeme žádné nakažené uživatele a co se týče zaměstnanců, tak teď dobíhají na nemocenské ještě dva."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nechci to zakřiknout, ale aktuálně se v pobytových sociálních zařízeních nákaza Covid udržuje na velmi nízkých číslech. Věřím, že je to i důsledek očkování, kdy první dávku dostali jak uživatelé, tak zaměstnanci a nyní probíhá očkování druhou dávkou."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Máme za sebou už druhé kolo očkování, zapojilo se do něj vlastně skoro 70 procent personálu z přímé obslužné péče. Uživatelé měli i zájem, tam evidujeme nějaký pětaosmdesáti procentní zájem, takže teď čekáme na doběh účinnosti té vakcíny."
Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek: "Vzhledem k tomu, že většina uživatelů prošla Covidem v současné době, tak bylo naočkováno pouze 7 uživatelů, kteří neprošli touhle nemocí a 7 pracovníků, kteří neprošli. Zbytek bude očkován až po devadesáti dnech od nákazy."

Nemoc teď bohužel výrazně ohrožuje převážně mladší ročníky ve společnosti. Svůj podíl na tom mají rychle se šířící mutace koronaviru.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Ing. Petr Bobek - pracov. Horní Tošanovice
Horní Tošanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

MINISTERSTVO VNITRA - Ředitelství služby cizinecké policie
Frýdek-Místek
od 25 720 Kč/měsíc

Detail