Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sbírka Daruj FM podpořila i horskou chatu na Prašivé, na zvelebení jejího okolí se vybralo přes 210 tisíc korun

Sbírka Daruj FM podpořila také turistickou chatu na Prašivé. Na zvelebení jejího okolí se vybralo více než 210 tisíc korun. Polovinu přispěli lidé do sbírky a druhou polovinu dodalo město Frýdek-Místek, tak jak už bývá ve sbírce zvykem. Město vybranou částku vždy zdvojnásobí, maximálně však přispěje 200 tisíc korun.

Horská chata Prašivá patří mezi jedno z nejoblíbenějších turistických míst. V rámci sbírky Daruj FM se ji proto rozhodlo podpořit i město Frýdek-Místek. Lidé tak v loňském roce přispívali na zvelebení okolí chaty a ve sbírce se vybralo přes 210 tisíc korun.

Martin Stiller, provozovatel Chaty Prašivá: "My jsme samozřejmě strašně rádi a nadšení, že takový ohlas u té veřejnosti to mělo, že jsme zvládli tu cílovou částku, že jsme ji ještě přeskočili a tímto opravdu všem strašně moc děkujeme za tuhle velkou podporu."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Z loňské sbírky na Prašivou jsme výtěžek již předali zástupci právě Chaty Prašivá, aby penízky mohli využít na daný účel."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme vlastně šek zanesli pěšky na Chatu prašivou, kde jsme šek předali panu Stillerovi a musím říct, že jsme se hlavně bavili s provozovatelem chatu, jak v letošním roce ji bude provozovat, protože v tuhle chvíli je zavřená a provoz je jenom o víkendech a okýnko, tak jsme se bavili spíš trochu do budoucnosti a jak ty finanční prostředky využijí trochu do budoucnosti a co tam plánují."

Projekt, na kterém aktuálně Chata Prašivá pracuje má předpokládaný rozpočet půl milionu korun a je rozdělen do několika částí. Jeho hlavním cílem je výstavba přírodního workoutového hřiště.

Martin Stiller, provozovatel Chaty Prašivá: "My jsme to nechtěli udělat, aby to nebyla nějaká taková ta železná barevná hebla, jak to známe z okrajů měst a ze sídlišť. My to chceme napasovat do přírody, takže ono to bude z krásného krouceného, převážně akátového dřeva a mělo by to právě korespondovat trošku s tím přírodním dětským hřištěm, které máme na Prašivé, takže navázat i tenhle ten workout, aby byl v tom podobném stylu."

Mezi další plány patří instalace nových prvků, které ještě více zatraktivní okolí.

Martin Stiller, provozovatel Chaty Prašivá: "ať už to budou chodníky z kamenné dlažby, ať už to budou ploty, ať už to budou altánky, které tam vzniknou, nějaké stoly a lavičky, pétanquové hřiště, pravděpodobně i nějaká slackline, prostě aby pro ty lidi, tu veřejnost, která na to hřiště přispěla, těch věcí a těch zajímavostí tam kolem té chaty bylo více a prostředí celé to zkrášlilo."

Sbírka Daruj FM vybírala v loňském roce peníze také na nové varhany v kostele v Chlebovicích. Tam se sešlo přes krásných 545 tisíc korun. Finální částka je vždy navýšena městem Frýdek-Místek o dvojnásobek. Maximálně však do výše 200 tisíc korun.

Petr Huvar, duchovní správce farnosti Chlebovice a Staříč: "Jsme za to hodně vděční, že takovou sbírku jsme obdrželi a chci všem poděkovat za ty dary."

V letošním roce už byla spuštěna další sbírka na opravu věže kostela ve Skalici, která je už v havarijním stavu.

Pavel Grodek, duchovní správce farnosti Skalice: "Potřebujeme vlastně opravit celou krytinu od kříže přes makovici, kterou budeme sundávat, po přes vlastně omítky a tu krytinu kostela svatého Martina ve Skalici."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Krovy věže jsou v mnoha místech napadeny dřevokazným hmyzem a houbami, fasáda a jednotlivé římsy věže jsou na mnoha místech zvětralé a opadlé. Oplechování na průčelí fasády je poškozeno. Také kovaný kříž, který je umístěný na špici věže je uvolněn a v důsledku toho do věže pak zatéká."

Kostel ve Skalici je letos je ve sbírce Daruj FM zatím jediný. Je ale možné, že během následujících měsíců se může najít další zajímavý projekt, který by město Frýdek-Místek chtělo tímto způsobem podpořit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy