Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velkokapacitní očkovací centrum ve Frýdku-Místku už funguje, plánuje naočkovat až 1000 lidí denně

Velkokapacitní očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku už funguje. Díky dobré spolupráci magistrátu a Nemocnice ve Frýdku-Místku se ho podařilo otevřít s několikatýdenním předstihem. Zatím jede v testovacím režimu, kdy naočkuje zhruba 100 lidí denně. Během pár týdnů by se měla kapacita rozšířit až na desetinásobek.

V Národním domě ve Frýdku-Místku už panuje čilý očkovací ruch. Klienti přicházejí hlavním vchodem, kde je sestry třídí podle toho, jak jsou objednaní.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pokračují dál do čekárny, kde jim rozdáme podle jména a podle příchodu čísla, informované souhlasy, které vyplní a vakcinační listy. S vyplněnými formuláři je další zaměstnance odvádí na vakcinační centrum, popřípadě k lékaři."
Anketa: 1.) "Jsem ráda, že už budu očkovaná." 2.) "No já myslím, že to je dobré, ne."
Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jsou to starší lidi, jsou trpěliví a chápou, že je to první den, že se to rozbíhá. Po očkování čekají ještě dál v čekárně. V té čekárně jsou 15 až 20 minut, pokud nemají žádné problémy, tak je dalším zaměstnancem pacient odveden ven a může odejít."

Aktuálně se tady očkuje ve dvou vakcinačních místech, od příštího týdne už by měly být tři a jakmile se najede na plný režim, bude jich devět.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V každém je doktor, jsou tady zdravotní sestry, které dodala nemocnice. Těm bych chtěl velice poděkovat za ten přístup, protože nebýt Nemocnice ve Frýdku-Místku, tak se nám nepovede toto očkovací centrum v žádném případě zprovoznit. My jako magistrát jsme dodali nejenom prostory, ale i vybavení, dodali jsme zde zázemí, i ty stany a další věci. Vytvořili jsme zde zázemí pro ty samotné zdravotníky, doktory, sestry, protože se musejí taky někde převléknout a je třeba se o ně postarat."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Příští týden už bychom měli očkovat 300 nebo 400 občanů denně, 400 bude očkováno úterý, středa, čtvrtek, bude to už kombinace dvou vakcín, už se bude očkovat Pfizerem první dávka, Moderna druhá dávka, takže už to bude trošičku složitější logisticky. A pořád ještě pojedeme v těchto prostorech a ke konci března, v té třetí dekádě března už bychom se měli přesunout do vedlejšího sálu, kde bude devět očkovacích míst a pokud budeme mít dostatek vakcín, věřím, že ano, tak ta naše maximální kapacita bude 1000 lidí denně."

Zatím dobíhají očkování lidí starších osmdesáti let, ale postupně se přihlašují také sedmdesátníci.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek bude i nadále pomáhat s registrací seniorů na očkování proti Covidu. Do teď to bylo pro osoby starší osmdesáti let, nově od 1. 3. byl spuštěný systém i pro osoby sedmdesát a více let, tak budeme samozřejmě pomáhat i těmto seniorům. Do této chvíle jsme pomohli zhruba 140 seniorům osmdesáti let a výše."

Vzhledem ke kapacitě zrušila nemocnice očkovací centrum ve svém areálu a nyní se bude soustředit pouze na očkování v Národním domě. Kromě Frýdku-Místku už funguje i velkokapacitní očkovací centrum v Ostravě na Černé louce a postupně přibývají další.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy