Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Práce na zpřístupnění krypty baziliky ve Frýdku-Místku pokročily, už je hotová prováděcí projektová dokumentace

Frýdek-Místek spolu s farností usilovně pracuje na plánu zpřístupnit veřejnosti kryptu pod bazilikou ve Frýdku. Na konci loňského roku byla dokončena prováděcí projektová dokumentace a nyní se už jen čeká na poslední závazná stanoviska úřadů. Brzy by se tak měla rozjet rekonstrukce krypty, která povede k jejímu zpřístupnění.

270 let už leží v kryptě pod bazilikou ve Frýdku ostatky utonulých poutníků. Stejně tak jsou zde pochováni kněží. Dokonce sem byly umístěny ostatky bývalých majitelů frýdeckého panství. Veřejnost obvykle taková místa velmi přitahují, město proto s farností už několik let usiluje o zpřístupnění krypty.

Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "V bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku jsme započali v roce 2018 práce průzkumové. Ty spočívaly v tom, že vlastně firma Marpo Ostrava udělala takový podrobný průzkum hlavní krypty v bazilice. Provedla tam měření, technické zakreslení, zaměření toho prostoru a současně už architekt Marek Štěpán začal vytvářet architektonickou studii toho prostoru té krypty."

Architektonická studie byla dokončena v roce 2019, na konci loňského roku se pak dodělala prováděcí projektová dokumentace.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Opět jsme blíže zpřístupnění krypty v bazilice ve Frýdku. Nyní je již hotová projektová dokumentace, kterou vypracoval známý architekt a frýdecký rodák Marek Štěpán a město Frýdek-Místek přispělo na zpracování tohoto dokumentu částku ve výši 115 tisíc korun."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Zahrnuje veškeré ty dílčí záležitosti jako úprava povrchu, podlahy, nové umístění expozice mumifikovaných ostatků, kosterních ostatků, které tam jsou, ale také vlastně ty ostatky hraběcího rodu Pražmů, kteří byli hlavními donátory té výstavby při výstavbě té baziliky."
Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V kryptě jsou uloženy ostatky Pražmů a také skupina poutníků z Tovačova, kteří se utopili v řece Ostravici právě na pouti k frýdecké madoně, a to právě v roce 1750. Tímto vznikne nový vstup, bude zde umístěn sarkofág Pražmů, dojde k sanaci poškozených částí zdí, stěn a kleneb a stávající dlažba bude nahrazena oblázkovou, která je typická právě pro náš kraj."

Otevření krypty pro veřejnost by tak přidalo na atraktivnosti celého města. V poslední době totiž roste velký zájem o církevní turistiku.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Což dokazuje i velký zájem o projekt Otevřené chrámy, kdy jsou otevřeny kostely v Moravskoslezském kraji, a to v období od června do listopadu. Ve Frýdku-Místku byla otevřena právě bazilika ve Frýdku, ale v tuto chvíli ještě bez krypty. Dále kostel svatého Jakuba v Místku u místeckého náměstí a pak věž kostela svatého Jana Křtitele. Během tohoto období navštívilo tyto kostely tisíce návštěvníků."

V rámci krypty v bazilice se čeká už jen na závazné stanovisko úřadů k projektové dokumentaci, pak bude možné zadat výběrové řízení na samotné provedení rekonstrukce krypty a poté ji otevřít veřejnosti.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy