Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ke sdíleným kolům přibyly ve Frýdku-Místku také elektrokoloběžky

Ve Frýdku-Místku se objevily sdílené elektrické koloběžky. Lidé je najdou ve stojanech u sdílených kol Nextbike. Půjčovat a vracet koloběžky je zatím možné jen v centru, včetně Starého Města, Sviadnova a Zelinkovic. Vypůjčení vyjde podle délky nejprve na 4 a pak na 3 koruny za minutu.

Sdílená doprava ve Frýdku-Místku dostala další rozměr. K modrým kolům Nextbike totiž přibyly zelené elektrokoloběžky Bolt.

Anketa: 1.) "Jo, jsou pěkné, fajn." 2.) "Jo, všimla jsem si jich, že jsou. Dneska jsem se dívala, že to je asi součástí toho půjčování, že?"
Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "S tím, že jsme do města umístili přibližně 100 elektrických koloběžek, které parkují na více než stovce míst, které jsme vybrali společně s magistrátem pro jejich parkování."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme do jednání s ním pouze zasáhli tak, aby koloběžky byly rozmístěny po městě logicky, vedle stojanů na kola, tak aby nepřekáželi na chodnících a na cestách a nijak neomezovaly ostatní."

Půjčování koloběžek funguje podobně jako u sdílených kol Nextbike.

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "Uživatel si stáhne aplikaci, je to stejná aplikace Bolt, jako může využít pro objednání odvozu autem, najede na elektrické koloběžky, naskenuje QR kód, který na té koloběžce je a může vyrazit. Před tou první jízdou akorát si musí projít základní bezpečnostní pokyny o tom, jak na té koloběžce jezdit, jak se chovat a kde a jak parkovat a následně může vyrazit vstříc svému cíli."

Za prvních 5 minut jízdy se účtují 4 koruny za minutu. Poté, se minutová sazba snižuje na 3 koruny.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bereme to jako jednu z dalších možností přepravy po městě. Rozvoj těchto služeb je trendem a určitě mu nechceme bránit."

Koloběžky bude možné zatím parkovat jen v centru města a jeho blízkém okolí, včetně Starého Města, Sviadnova a Zelinkovic. V případě, že by někdo nechal koloběžku jinde, zaplatí pokutu 750 korun.

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "Nicméně ten uživatel je o tom informován předtím, než tu jízdu ukončí, takže ve chvíli, kdy to parkuje mimo oblast, tak je o tom informován a bere na vědomí, že tu pokutu bude muset zaplatit."

Město oslovil ještě další poskytovatel zajímavé služby, který chce nabízet komunitní sdílení aut neboli carsharing.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My budeme podporovat tuto službu, takže občanům, kteří by se chtěli zapojit, pomůžeme dotací padesáti procent na zařízení, které si budou pořizovat do vozidla, tak aby do této služby mohlo být zapojeno. Dotace jde občanům, nejde té společnosti, a tedy tato služba by mohla být trochu zpřístupněna. Neočekáváme nějak velký boom, máme v rozpočtu připraveny peníze pouze na dvacet takových aut a nepředpokládáme, že je vyčerpáme."

Dotace od města bude maximálně 4500 korun. Služba se zatím připravuje, provozovatel by měl teprve oznámit spuštění registrací zájemců, kteří by chtěli poskytnout své auto.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyPM Kozel s.r.o. - pracov. Třinec
Třinec
od 10 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Vejmelka - LESK - pracoviště Raškovice, KONTAKTNÍ OSOBA Koželuhová Jana, tel.: 558 621 614, 731 622 479, e-mail: lesk@vejmelka.cz
Raškovice
od 97 Kč/hod.

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail