Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počasí komplikuje průběh sečení trávy ve Frýdku-Místku

Proměnlivé počasí zpozdilo začátek kosení trávy ve Frýdku-Místku. Aktuální výrazný déšť navíc také komplikuje výjezdy sekaček. Dá se zároveň očekávat, že tráva poroste opravdu velmi rychle. Technické služby proto dělají, co se dá a 175 hektarů travnatých ploch ve městě by chtěly zvládnout posekat do poloviny června.

Jakmile to počasí dovolilo, do ulic Frýdku-Místku vyjely v plném nasazení sekačky na trávu. Velmi chladné dubnové počasí, které bylo charakteristické spíše poletujícím sněhem a vzápětí výrazným deštěm, tak start jarních sečí, podobně jako i dalších prací, výrazně omezilo.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Povětrnostní podmínky v měsíci dubnu byly tak nepříznivé, že jsme defacto práce zahájily netradičně zhruba o dva týdny později, než bývá běžné. V tom prvním květnovém týdnu jsme zahájili kosení na veřejných pohřebištích, plus veškeré parterové plochy a v týdnu od toho 10. května už jsme přejeli do sídlišť podle harmonogramu, který schválil odbor životního prostředí."

Dokud to ještě počasí umožnilo, práce se přesunuly na sídliště Slezská a dále mají pokračovat ve frýdecké části na Jiráskově.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Pak plynule přejdeme do místecké části na Rivieru, sídliště Bezručovo, Podpuklí, na ulici Pavlíkova. S tím, že ty práce by měly být v rámci té první sečby dokončeny podle povětrnostních podmínek zhruba kolem 10. června, bude se končit sídlištěm Kolaříkovo. V terénu budeme mít až 10 traktorových sekaček, několik křovinořezů a ručních sekaček na dokosy, ať už u obrubníků, v keřových porostech a podobně."

Celkově mají technické služby na starosti údržbu zhruba 175 hektarů travnatých ploch.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Z toho 106 hektarů je parkových se sběrem, zhruba 2 hektary bez sběru, 8 hektarů lučních porostů, 14 hektarů parterových ploch. Takže máme trošku obavu, že to počasí letos je tak nevyzpytatelné, že ta vláha je v té půdě a že teď ten porost půjde fakt rapidně nahoru. Proto bych chtěl požádat občany, aby byli obezřetní, protože možná i v době, kdy to počasí bude nepříznivé, tak to bude o to složitější, teď během toho května a maximálně toho června."

Aktuální počasí opět přineslo intenzivní déšť, sečení trávy se tak výrazně zkomplikuje. Zároveň je jasné, že po deštích tráva poroste extrémně rychle.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "V letošním roce se v rozpočtu počítá se třemi sečemi parkových ploch, šest sečí parterových ploch, ale je to v závislosti na vývoji těch klimatických podmínek. Protože byla léta, kdy fakt to počasí bylo suché a ty tři seče byly dostačující. Někdy to prostředí bylo takové řekněme standardní, průměrné, tak někdy tři a půl seče, ale byly i čtyři nebo pět sečí za rok parterových ploch."

Posečená tráva se vyváží do Bruzovic na Frýdeckou skládku a její množství nejde jednoduše určit, protože záleží, zda jde o suchou nebo ještě navlhlou trávu po dešti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy