Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku by měl ještě letos dostat první nová místa

Práce na rozšíření centrálního hřbitova jsou v plném proudu. Ten poté nabídne 1 400 plnohodnotných hrobových míst, ale také kolumbária, která doposud ve městě chyběla. Výstavba je rozdělena do několika etap a první nová místa by měl hřbitov dostat ještě letos.

Velká plocha hned vedle centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku. Teď je z ní staveniště, ale za 17 měsíců by měl být o těchto více než 20 tisíc metrů čtverečních hřbitov rozšířen.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to akce, která je rozdělena do několika etap, aby se to zvládlo postupně. Tato etapa za 62 milionů korun je teďka v plném běhu, jak můžete vidět. Za mnou je ještě tady pozůstatek skleníků, které tady byly vytápěny. Takže je tam komín, který asi střelíme na podzim, ať ho odstraníme z té stavby."

Po zvětšení nabídne hřbitov 1 400 plnohodnotných hrobových míst, 850 urnových hrobů, 850 epitafů a 400 míst v kolumbáriích. Ta doposud ve městě chyběla. Prvního rozšíření by se zájemci o nová místa měli dočkat ještě letos.

Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "V letošním roce máme druhý rok výstavby. Měli bychom ještě letos zvládnout napojení dešťové kanalizace, opravu správního objektu a dopojení starého hřbitova na cca 300 epitafových míst."

Samotné přípravy celého projektu trvaly zhruba dva roky.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na začátku v roce 2017 s tím byl velký problém, protože jsme se tady nemohli dostat přes jeden pozemek na odvodnění této plochy. Stálo to roky, nakonec se nám to podařilo a od roku 2017 začala praktická příprava, až do dnešních dní, kdy se to v podstatě postupně realizuje. Celková částka na obě etapy je naplánována na 80 milionů korun. Myslím si, že je nejvyšší čas, protože kapacita centrálního hřbitova už přestává stačit."
Petr Mikulenka, vedoucí investičního odboru: "V rámci výstavby nebo spíš projektových prací jsme se snažili zakomponovat i stávající vzrostlý jasan, který se podařilo umístit do středu hřbitova, kolem kterého bude posezení pochozí chodníček."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na těch rekonstruovaných prostorech budou chodníky, kamerový systém, nové osvětlení, zeleň a bude to splňovat všechny parametry moderního hřbitova."

V rámci výstavby bude také opravena cyklostezka pod centrálním hřbitovem, pod kterou se pokládala nová kanalizace.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Příští rok musíme dodělat ještě cyklostezku, protože tam si ještě sedá podloží, takže pro jistotu to uvedeme do provozu až příští rok."

Termín dokončení rozšíření centrálního hřbitova je naplánován na říjen příštího roku, počítá se v něm i s případnými prodlevami, takže pokud půjde vše podle plánu, hotovo může být mnohem dřív.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy