Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce budovy knihovny ve Frýdku-Místku už je v polovině

Rekonstrukce budovy knihovny ve Frýdku-Místku už je ve své polovině. Dlouhodobá oprava začala v závěru loňského roku, je rozplánována na 14 měsíců a vyjde na 45 milionů korun. Knihovna tak získá úplně nové, moderní, a také větší prostory. Budova totiž dostala patro navíc s letní terasou.

Více než 100 let stará budova knihovny na Hlavní třídě postupně mění svou podobu. Rekonstrukci potřebovala doslova už jako sůl.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Řešíme kompletaci celé fasády, jak můžete vidět. Vevnitř se provádějí veškeré omítky, v této chvíli hrubé omítky a ukončujeme tím ty mokré procesy, které jsou pro tu stavbu klíčové. Poté jakmile sundáme fasádu, tak se bude realizovat před vstupem železobetonová terasa a kompletně se bude provádět obklad žulový celé této části."

Město stálo už v roce 2017 před rozhodnutím, zda opravit jenom střechu budovy, která byla ve špatném stavu a zatékalo do ní nebo zvolit celkovou rekonstrukci. Nakonec se přistoupilo ke druhé variantě, díky tomu se knihovna i zvětší.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená, že se využijí prostory podkroví, že se zrekonstruuje výtah, který umožní bezbariérový přístup do všech pater. Objekt samozřejmě projde totální rekonstrukcí včetně zateplení, výměny oken, výměny zdroje tepla, což přispěje k úsporám provozních nákladů."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Město získá prostory, které budou odpovídat požadavkům 21. století moderní knihovny a možná bych zmínil jednu zajímavost. Teď stojíme na místě, kde vznikne nová terasa, která bude přístupná i bezbariérově, protože bude vyvýšen výtah a tady u modrého salónku vznikne krásný prostor s výhledem do parku, kde si budou moci čtenáři vybrat tu svou pravou knihu."
Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Střecha je už hotová, stihla se v průběhu zimy, tak aby do baráku zbytečně nezatékalo. Viděli jste sami, že terasa je taky už připravena a poté se budou na fasádě kompletovat prvky jako jsou markýzy, zábradlí a další věci."

Město získá reprezentativní budovu, kde budou využity moderní technologie, vzniknou tady prostory pro výuku jak čtenářů, tak i zaměstnanců a oddělení odpovídající současným trendům.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel knihovny Frýdek-Místek: "Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře, kde bude prostřednictvím výtahu zajištěn vstup do modrého salónku. Je rovněž pozitivní, že celková plocha knihovny se rozšíří zhruba o 350 metrů čtverečních. Již nyní se velice těšíme, až budeme moci v rekonstruované knihovně přivítat naše čtenáře."
Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V tuto chvíli máme veškeré sítě, rozvody vody, topení a tak dále hotovy a po omítkách budeme realizovat veškeré sádrokartonové příčky, podhledy, v podstatě už tu suchou část výstavby."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Dokončení rekonstrukce knihovny se plánuje na leden roku 2022, ale bylo by krásné, kdyby všechno šlo nad plán a podařilo se to třeba před Vánoci, byl by to krásný dárek pro občany města."

Rekonstrukce vyjde na 45 milionů korun, dva miliony uhradí dotace na zateplení budovy.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků