Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce budovy knihovny ve Frýdku-Místku už je v polovině

Rekonstrukce budovy knihovny ve Frýdku-Místku už je ve své polovině. Dlouhodobá oprava začala v závěru loňského roku, je rozplánována na 14 měsíců a vyjde na 45 milionů korun. Knihovna tak získá úplně nové, moderní, a také větší prostory. Budova totiž dostala patro navíc s letní terasou.

Více než 100 let stará budova knihovny na Hlavní třídě postupně mění svou podobu. Rekonstrukci potřebovala doslova už jako sůl.

Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Řešíme kompletaci celé fasády, jak můžete vidět. Vevnitř se provádějí veškeré omítky, v této chvíli hrubé omítky a ukončujeme tím ty mokré procesy, které jsou pro tu stavbu klíčové. Poté jakmile sundáme fasádu, tak se bude realizovat před vstupem železobetonová terasa a kompletně se bude provádět obklad žulový celé této části."

Město stálo už v roce 2017 před rozhodnutím, zda opravit jenom střechu budovy, která byla ve špatném stavu a zatékalo do ní nebo zvolit celkovou rekonstrukci. Nakonec se přistoupilo ke druhé variantě, díky tomu se knihovna i zvětší.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To znamená, že se využijí prostory podkroví, že se zrekonstruuje výtah, který umožní bezbariérový přístup do všech pater. Objekt samozřejmě projde totální rekonstrukcí včetně zateplení, výměny oken, výměny zdroje tepla, což přispěje k úsporám provozních nákladů."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Město získá prostory, které budou odpovídat požadavkům 21. století moderní knihovny a možná bych zmínil jednu zajímavost. Teď stojíme na místě, kde vznikne nová terasa, která bude přístupná i bezbariérově, protože bude vyvýšen výtah a tady u modrého salónku vznikne krásný prostor s výhledem do parku, kde si budou moci čtenáři vybrat tu svou pravou knihu."
Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "Střecha je už hotová, stihla se v průběhu zimy, tak aby do baráku zbytečně nezatékalo. Viděli jste sami, že terasa je taky už připravena a poté se budou na fasádě kompletovat prvky jako jsou markýzy, zábradlí a další věci."

Město získá reprezentativní budovu, kde budou využity moderní technologie, vzniknou tady prostory pro výuku jak čtenářů, tak i zaměstnanců a oddělení odpovídající současným trendům.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel knihovny Frýdek-Místek: "Výhodou bude také propojení obou budov v nejvyšším patře, kde bude prostřednictvím výtahu zajištěn vstup do modrého salónku. Je rovněž pozitivní, že celková plocha knihovny se rozšíří zhruba o 350 metrů čtverečních. Již nyní se velice těšíme, až budeme moci v rekonstruované knihovně přivítat naše čtenáře."
Petr Michna, hlavní stavbyvedoucí: "V tuto chvíli máme veškeré sítě, rozvody vody, topení a tak dále hotovy a po omítkách budeme realizovat veškeré sádrokartonové příčky, podhledy, v podstatě už tu suchou část výstavby."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Dokončení rekonstrukce knihovny se plánuje na leden roku 2022, ale bylo by krásné, kdyby všechno šlo nad plán a podařilo se to třeba před Vánoci, byl by to krásný dárek pro občany města."

Rekonstrukce vyjde na 45 milionů korun, dva miliony uhradí dotace na zateplení budovy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy