Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku zmodernizovala hemodialýzu, pacienty zvládne odbavit přes den

Hemodialyzační středisko Nemocnice ve Frýdku-Místku prošlo celkovou modernizací. Téměř sedmiměsíční rekonstrukce vyšla na 35 milionů korun. Díky ní se navýší počet pacientů, kteří tak nebudou muset jezdit na dialýzu v noci, jako tomu bylo před modernizací.

VIDEO: TV Polar

Velká a náročná rekonstrukce, díky které se proměnila celková tvář hemodialýzy Nemocnice ve Frýdku-Místku. Změnilo se dispoziční uspořádání dialyzačních sálů i pracoviště sester a o polovinu se navýšila kapacita.

Petr Buček, vedoucí lékař hemodialýzy: "Kapacita našich pacientů je zhruba 70 pacientů, ale tato rekonstrukce vedla především k tomu, že můžeme současně dialyzovat 14 až 15 pacientů v krajním případě a předtím jenom 10."

Vybudovány byly i tři speciální lůžka navíc pro případné infekční pacienty.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Covid nás poučil, takže víme, že i pro tyto pacienty musíme mít určená místa, která musí být izolovaná. Velkou výhodou dneska je, že máme speciální míchací zařízení, které míchá dialyzační roztok tak, že se dávkuje přesné množství toho roztoku a nedochází k žádným ztrátám."
Petr Buček, vedoucí lékař hemodialýzy: "Naši pomoc potřebují všichni, kterým selhávají ledviny. Nezbavují je všech zplodin v metabolismu a toto jim právě umožňuje dialyzační léčba. Není to samozřejmě žádné štěstí podstupovat tuto léčbu, protože to představuje 3x týdně navštívit dialyzační středisko, ale na druhé straně bez této léčby by prostě nebyl ten život dál možný."

Nové hemodialyzační středisko umožní snížit počet zdejších směn ze tří na dvě. To znamená, že pacientu jsem nebudou muset jezdit v noci.

Petr Buček, vedoucí lékař hemodialýzy: "Některým to skutečně vadilo, prostě jezdit na noční, takzvanou noční dialýzu, která začíná ve 20. hodin. Dialýza pak končí mezi 1. a 2. hodinou ranní. Když jsou pak odvážení sanitními vozy domů, tak jim to naruší celý den."

K dispozici jsou bezbariérové šatny, sociální zařízení, vyšetřovna, pracovna hlavního lékaře a staniční sestry. Sklady roztoků, sterilizačního materiálu, přístrojů a další.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Investice do hemodialýzy byla téměř 35 milionů korun. On to vlastně téměř celé financoval kraj. Takže jsme na tom dostali dotaci krajskou. Rekonstrukce trvala půl roku. Začala 12. listopadu a skončila na konci května letošního roku."
Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: "Je to signál pro občany, že Moravskoslezský kraj se o své nemocnice stará a tady ve Frýdku-Místku rovněž. Protože připravujeme další, a to velkou investici, která by měla být zahájena do dvou až tří let a představovala by částku kolem 400 milionů korun."

Půjde o rekonstrukci pavilonu T, který bude možné ze standardní lůžkové části do 24 hodin překlopit pro použití při hospitalizaci pacientů zasažených případnou pandemií.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy