Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Moravskoslezském kraji probíhá až do září akce Otevřené chrámy

Až do září máte možnost zdarma i s výkladem navštívit desítky kostelů a chrámů v celém kraji. Ostravsko-opavská diecéze pořádá akci Otevřené chrámy. Ve Frýdku-Místku se do akce zapojily tři objekty. Kostel, bazilika a svatojánská věž.

Kostel svatého Jakuba ve Frýdku-Místku stojí už od roku 1582. Byl vystavěn v gotickém stylu a má pozdější novogotickým oltář. Letos patří mezi trojici kostelů ve městě, která je zapojena do akce Otevřené chrámy.

DANIEL VÍCHA, Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek [2:27 – 2:36]

Lidé, kteří přicházejí, tak se zde cítí velice dobře. Kostel je útulný a letos tady máme ještě jednu zajímavou věc. Za mnou se nachází úplně nová socha.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Je to socha s motivem Panny Marie rozvazující uzly, což je prastarý motiv už z druhého století, kdy Panna Marie rozvazuje uzly, které člověk nedokáže rozvázat. To znamená, různé problémy, starosti. A je velký zájem, lidé přicházejí a co víme, tak se chystá velké množství lidí letos navštívit tento kostel a zde před touto sochou stanout."

Akce Ostravsko-opavské diecéze otevřené chrámy se letos koná popáté a stává se stále více oblíbenou.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Lidé mohou přicházet do kostelů, které jsou předem označeny, vybrány. Jsou to kostely, které jsou nejzajímavější v našem regionu a tyto kostely každý den najdou otevřené. Je k dispozici nejen otevřený chrám jako chrámový prostor, ale také průvodcovská služba, které se kdokoliv může zeptat na informace, které se týkají kostela a kdo nechce, může jen tak vstoupit a sám si kostel projít, sednout, ztišit se, pomodlit, jak uzná za vhodné."
Marcel Sikora, krajský zastupitel: "V našem městě ve Frýdku-Místku je otevřeno v rámci tohoto projektu celkem tři kostely, je to tedy kostel svatého Jakuba, u kterého stojíme, dále Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku a Svatojánská věž u farního kostela u Zámeckého náměstí ve Frýdku. V regionu je to třeba kostel na Prašivé, nově zrekonstruovaný kostel v Řepištích, který je výjimečný, je to dřevěný kostel anebo také kostel svatého Bedřicha na Bílé."
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Zájem je obrovský. Když se podíváme do let minulých, tak je to v průměru až 90 lidí každý den, kteří zde přicházejí. Je to také závislé na počasí pochopitelně, ale ten průměr je poměrně vysoký."

Akce se koná za výrazné podpory Moravskoslezského kraje. Dá se očekávat, že počet lidí, kteří chrámy v kraji navštíví, může překročit rekordní čísla.

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Částka, která byla do tohoto projektu vložena, tedy 1,3 milionu korun je zejména určena pro průvodce, kteří jsou k dispozici zdarma pro návštěvníky, kteří do jednotlivých kostelů přijdou."
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Uvidíme, co bude letos, protože přece jenom kostely byly delší dobu zavřeny a lidé jsou vyhladovělí, zároveň také hledají nejen kostely, ale jakékoliv turistické cíle a pokud spousty lidí bude trávit dovolenou v České republice je možné, že to číslo ještě poroste nahoru."
Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Já jsem velice rád, že tento projekt funguje, protože určitě přináší spousty nových turistů, kteří přijedou třeba do Frýdku-Místku a tím pádem je to plus i pro obchodníky, restauratéry, hoteliéry."

V Moravskoslezském kraji je do projektu zapojeno 35 chrámů a akce trvá až do konce září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy