Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek podpoří záchrannou službu dotací na nový ultrazvuk

Frýdek-Místek podpoří zdravotnickou záchrannou službu. Zastupitelstvo pro ni schválilo dotaci 200 tisíc korun, které záchranáři využijí na nákup speciálního ultrazvuku do sanitky. V kraji je jich jen pár a záchranka se díky tomu zařadí mezi jedny z nejlépe vybavených v celé zemi.

Záchranáři mají na to, aby přijeli k pacientovi ze zákona 20 minut. Díky husté síti výjezdových stanovišť to ale zvládají i výrazně rychleji. Důležitá je pro ně také výbava sanitek. Město Frýdek-Místek se proto rozhodlo tamní záchranku podpořit.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město spolupracuje dlouhodobě s nemocnicí, ale zdravotnická záchranná služba je samostatná organizace. A nyní od města dostane finanční prostředky 200 tisíc korun na nákup mobilního ultrazvukového přístroje. Díky tomu se město zapojí do fungování záchranky a přispějeme k záchraně životů občanů Frýdku-Místku."
Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Již v minulosti jsme od města nějaké dotace dostali. Máme nějaká zařízení, která jsme koupili. Ale teď přišla nabídka nová a my jsme ji samozřejmě bryskně využili, protože peníze jsou potřebné v naší organizaci, zvláště pro nákup přístrojů."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "První kontakt jsme navázali prostřednictvím Zdeňka Blechy, předsedy finančního výboru, který je dobrovolným hasičem a ten nás propojil se záchrannou zdravotnickou službou, a tak jsme přišli na to, že bychom zdravotníkům takto mohli pomoci."

Díky této podpoře se frýdecko-místecká záchranka posune mezi jedny z nejlépe vybavených stanovišť.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Jsme jedni z nejlépe vybavených zařízení v České republice, protože Moravskoslezský kraj v tuto chvíli bude mít minimálně tři ultrazvuky, což na krajské záchranky jsme asi jedni z nejlepších."

Ultrazvuk záchranářům pomůže k lepší a rychlejší diagnostice většinou u vážných zranění.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Je to potřeba při závažných úrazech, dopravních, při pádech, především při úrazových dějích, ale nejenom. Takže dá se využít i k jiným věcem, jako k zajištění vstupu do žil a tak dále. Ale především to nejdůležitější, ten nosný program je ten, že je využíváno k zjištění, zda není krvácení do hrudníku, do břichu, zda není poraněno srdce, zda tam není krvácení do toho srdečníku a tak dále."

Zdravotnická záchranná služba v Moravskoslezském kraji je druhá největší v celé zemi. V okrese Frýdek-Místek má šest výjezdových stanovišť.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy