Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku opět omezí operace a chystá rozšíření covidových stanic

Na zhoršující se situaci reaguje i Nemocnice ve Frýdku-Místku. Příští týden postupně omezí plánované operace a začne připravovat další covidovou jednotku. Aktuálně zatím přestěhovala testovací místo do vnitřních prostor a také potvrzuje zvýšení zájmu o očkování.

Ani se zrušením proplácení testů pojišťovnami nedošlo k zastavení testování. Nemocnice ve Frýdku-Místku pouze přesunula testovací místo.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Předpokládám, že přes zimu budeme testovat klienty, pacienty nadále. Tak jsme hledali vhodný prostor pro to, aby naši zdravotníci mohli v zimě pracovat. Protože, když to bylo minulou zimu, tak jim mrzly i dezinfekce na rukou. Takže jsme našli prostor. Původně se testovalo v budově ředitelství. Tam vznikla nová lůžková stanice, takže tak už není možné, abychom přesunuli testovací místo, tak jsme našli místo bývalého bufetu, kde jsme upravili prostory pro testovací místo, kde se bude testovat, jak antigenní, tak PCR testování."

Testování probíhá od pondělí do pátku vždy od 7. do 13. hodin.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Klienti mohou přijít pouze po objednání. To znamená, že si musí rezervovat termín v Reservaticu. Je to z toho důvodu, že část klientů je posílána hygienou nebo praktickým lékařem, to znamená, že to jsou potenciálně nemocní lidé nebo ti, kteří se setkali s nějakým pozitivním pacientem. A část klientů chce preventivní nebo chce mít test, který potřebuje, protože nejsou očkovaní. Ti, kteří chtějí test a nejsou očkovaní, samozřejmě samoplátci, tak ti mají na to vyčleněnou dobu, kdy mají do nemocnice do testovacího místa přijít."

Bohužel se zhoršující se situací v oblasti nákazy covid-19 se v nemocnici zároveň rozhodli opět omezovat péči.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta situace je špatná, my jsme se dneska dohodli na poradě vedení, že budeme rušit elektivní operace. Od příštího týdne snižujeme počet operačních sálů, na kterých se bude operovat a další týden už jedeme pouze akutní provoz. Je to z toho důvodu, že máme v současné době 65 pozitivních pacientů a chystáme se na rozšíření dalších covidových stanic. Ale hlavně pět covidových pacientů je na ventilátoru na ARO, a to je náš limit, který jsme schopni standardně řešit. Takže se připravujeme na větší vlnu."

70 procent lidí, kteří leží v nemocnici není naočkováno. Ti očkovaní mají převážně lehký průběh nemoci.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Mají covid, ale jsou tady většinou s jinou nemocí. To znamená, oni tady nepřicházejí primárně kvůli covidu a ti neočkovaní bohužel tady leží kvůli covidu a jsou na kyslíku nebo na ventilátoru."

Odborníci proto dál vyzývají veřejnost, aby se nechala naočkovat. Zároveň doporučují seniorům nad 60 let, aby podstoupili ještě posilující třetí dávku.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: Očkovací centrum funguje, teď je to přibližně 300 až 400 klientů za den, což je opravdu ten desetinásobek, oproti čtrnácti dnům zpět, takže to je dobře. A samozřejmě máme ještě pořád volná místa, takže se dá očkovat dále."
Anketa: "Já jsem tady už potřetí na tu posilňující dávku. Tedy poprvé první, druhou a teď tu posilňující dávky. A je to OK. Nedělá mi to žádné problémy."

Zrušení testování zdarma už přivedlo do očkovacích center větší množství lidí. Vláda navíc zkrátila platnost PCR testů na 3 dny a antigenních na 24 hodin a nařídila kontroly v restauracích. Nově se navíc bude vyžadovat u neočkovaných pouze PCR test při vstupu na akce, kde bude nad 1 000 lidí. Prokázat bezinfekčnost bude třeba také v lyžařských areálech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy