Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotníci budou o svátcích bez dovolené, Nemocnice ve Frýdku-Místku otevřela čtvrtou covidovou jednotku

Situace v Nemocnici ve Frýdku-Místku je opět velmi vážná. Museli tam otevřít už čtvrtou covidovou jednotku a na pomoc povolat vojáky. Téměř 80 procent covidových pacientů je ve vážném stavu a musí se o ně starat zdravotníci. Ti už teď ví, že budou muset pracovat zřejmě až do konce ledna v maximálním nasazení a bez dovolených.

Nemocnice ve Frýdku-Místku se už od října výrazně potýká s postupným nárůstem nově přijatých pacientů s nemocí covid-19. Opět už před měsícem musela zrušit plánované výkony a řeší pouze akutní případy.

Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "My máme zřízené 4 akutní covidové stanice standardní. Jedno covidové ARO a covidovou následnou péči. Tu čtvrtou stanici jsme museli otvírat v neděli, protože počet pacientů covidových v akutním stavu, kteří potřebují už zdravotnickou pomoc při hospitalizaci, roste. Dneska máme hospitalizovaných 84 pacientů. 7 pacientů je na ARO a JIPce, ti jsou ventilovaní, 5 jich je ventilovaných, jeden je iFlow.

Akutní péči donedávna vyžadovali pouze neočkovaní pacienti. Nyní k nim přibyl pouze jeden pacient, který má dvě dávky očkovaní. Celkově leží s covidem v nemocnici už přes 110 lidí.

Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni ti pacienti, kteří na ARO byli, tak kromě tady těchto výjimek, neměli ani jednu dávku očkování. Na standardu se ten poměr očkovaných a neočkovaných pohybuje asi jedna ku pěti. To znamená na jednoho očkovaného pacienta, která má maximálně druhou dávku. To znamená s třetí dávkou tam není nikdo, tak je to jedna ku pěti."

Péče o covidové pacienty dává zdravotníkům pořádně zabrat. Během Vánoc bývá běžně v nemocnici klid, ty letošní budou pro všechny v nemocnici velmi náročné.

Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zdravotníci se mohli prostřídat na dovolených, mohli si užít Vánoce. Teď to znamená, že sháníme každého zdravotníka, který ještě může pracovat. Tak bude přes svátky a celý prosinec a pravděpodobně i leden pracovat bez jakéhokoliv volna a pojedeme na plný provoz."

Na covidových odděleních pomáhá už také 6 vojáků.

Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "Žádali jsme dvanáct a dostali jsme šest. I za to jsme vděční. Armáda nám velmi pomáhá. Oni pomáhají dvěma způsoby. Jednak jsou to vesměs silní chlapi, takže při těch těžkých manipulačních pracích s pacienty. Krmením, mytím, převážením, tak velmi pomáhají. Pracují na ARO a na covidových stanicích. Taky pomáhají i mentálně, protože v té době, kdy už na zdravotníky lidé jsou velmi agresivní a negativní, tak oni roznášejí dobrou náladu a přinášejí ji do nemocnice. Mám informaci, že bychom měli od čtvrtka dostat další vojáky. Oni se střídají co 14 dnů a teď bychom měli dostat 8, takže nám to pomůže."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Město se snaží být nápomocno. Vyčlenilo vyhrazená parkovací místa pro lidi, kteří se jdou nově očkovat. Poskytujeme součinnost městské policie v očkovacím centru, kde je teda velký zájem a je třeba být trochu nápomocen. Poskytli jsme možnost ubytovat vojáky, kteří jsou v nemocnici nápomocni."
Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "Sháníme dobrovolníky zdravotníky. Nám pomáhá střední zdravotní škola tady ve Frýdku-Místku. Kdy přesunuli povinnou praxi, která probíhá v květnu a v červnu, třetích, čtvrtých ročníků, tak je přesunuli a pomáhají nám už v této krizi, takže pracují na necovidových stanicích a samozřejmě pokud by byli zdravotníci, kteří by chtěli pomoci, tak pomoc určitě přijmeme."

Podle prognóz profesora Duška a matematických modelů odborníků mají počty nakažených stoupat minimálně do Vánoc. Pak by se měla na základě přijatých opatření situace údajně uklidňovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy