Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí šachisté z Frýdku-Místku obsadili na světovém turnaji v Dubaji 5. místo

Mladí šachisté z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku si připsali obrovský úspěch. Dostali totiž možnost poměřit v Dubaji síly se třemi stovkami družstev z celého světa. Nakonec se během několika dní probojovali do závěrečného turnaje mezi ty nejlepší. A domů přivezli krásné 5. místo.

Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku má neuvěřitelně talentované studenty. Vyhrávají jednu soutěž za druhou a nedávno dokonce sestavili tým šachistů, který odjel jako jediný z Česka na mezinárodní turnaj do Dubaje a rovnou neskromně cílili na mety nejvyšší.

Marek Miča, účastník turnaje: "Jsem velmi rád, že jsme se umístili na pátém místě, sice můj osobní cíl bylo uhrát trochu více bodů, než jsem uhrál, skončit na medaili. Páté místo na světě je taky skvělý výsledek."
Lucie Fizerová, účastnice turnaje: "Já to neberu jako osobní úspěch, protože to byl úspěch celého týmu a moje osobní partie nebyly na takové úrovni, jako jsem chtěla předvést. Ale zážitek to byl úžasný, nenapadá mě nic, co by se mi tam nelíbilo. Byl to jeden z nejlepších zážitků v životě."
Jakub Rabatin, trenér Beskydské šachové školy: "Myslím, že je to fantastické, chtěli jsme skončit co nejlépe. Lepší to být nemohlo, jsme spokojení s tímto výsledkem. Původně jsme se chtěli probojovat mezi nejlepší čtyřku, ale hráči z celého světa byli silní. Mongolové, Indové, takže páté místo je taky pěkné."
Olga Onderková, ředitelka Gymnázia Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Úspěch už je to, že se vůbec dostali do finále mistrovství světa do Dubaje. Protože v tom turnaji bylo 300 družstev a oni postoupili mezi 12 nejúspěšnějších. Ta příprava celého turnaje byla velice složitá, ale myslím si, že i kdyby skončili na 12. místě, tak úspěch i toho 12. místa na světě je velký úspěch."
Andrea Čmielová, vedoucí výpravy: "Z pohledu školy je to velký úspěch, studenti měli možnost získat také mezinárodní zkušenost ve světě a mohli porovnat své výsledky i s ostatními studenty na mezinárodní úrovni."

K úspěchu šachistům přijel osobně pogratulovat z Abú Dhabí český velvyslanec. Turnaj pro ně byl také jedinečnou možností, jak se setkat se světovými šachovými velmistry.

Adam Frank, účastník turnaje: "Určitě na to do konce života nezapomenu, byl to pro mě neskutečný zážitek. Viděli jsme mistry světa, Magnuse Carlsena, ale i Viši Ananda, který tam komentoval. Společně s Annou Muzyčuk. Takže byly tam i nejlepší hráčky na světě a se spoustou z nich máme i fotky."

Většina studentů pochází z Beskydské šachové školy, kde trénují už odmalička.

Jakub Rabatin, trenér Beskydské šachové školy: "Zájem je velký, děti hrají od školky. V Beskydské šachové škole máme program, kde učíme děti už od školky, tady máme největší základnu v České republice."
Lucie Fizerová, účastnice turnaje: "Dlouhodobý cíl nemám, chtěla bych vyhrát letošní mistrovství České republiky do šestnácti let a hrát nejlíp, jak to půjde. Podle mě jsou holky v šachu zvýhodněné v tom, že jich je méně. Mají větší šanci na úspěch ve svých kategoriích, ale je těžší hrát proti klukům jako holka."
Adam Frank, účastník turnaje: "Cíl nemám, hraju to tak pro zábavu, ale velmistra bych chtěl určitě získat."

Studenti už díky úspěchu v Dubaji získali pozvánky na další velké světové turnaje.

Nahlásit chybu


K tématu
Bc. Lenka Kovalská - pracoviště
Kunčice pod Ondřejníkem
od 18 000 do 21 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail