Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Beskyd láká na výstavu o starých knižních značkách Ex libris

Víte o tom, že knihy mohly mít v minulosti na obalu speciální značky? Říkalo se jim Ex libris a sloužily jako razítko, díky kterému se dalo jednoznačně určit, komu kniha patří. Na tyto i několik stovek let staré značky se můžete nyní zajít podívat na výstavu v Muzeu Beskyd.

Frýdecký zámek zahájil 13. ledna vernisáží výstavu Ex libris neboli knižní značka. Těšila se velkému zájmu návštěvníků. Dozvěděli se totiž, že knihy se ve středověku speciálně podepisovaly nebo se do nich malovaly rodové erby.

Kateřina Janásová, autorka výstavy: "V současnosti si většina lidí představuje ex libris jako drobné grafické dílo, které je samo o sobě prostě krásné. Ale patří vlastně i ke knížce. Obrázek ke knížce, pro kterou byl kdysi jako ex libris, jako knižní značka, vytvořena."
Anketa: "Chodím pravidelně, skoro na každou výstavu a mají to vždycky moc hezky nachystané. Takže mě zajímají knížky a tady toto je zase něco nového pro mě."
Kateřina Janásová, autorka výstavy: "Všechno, co je zde vystaveno je ze sbírky Muzea Beskyd. Základem jsou ex libris Ferdiše Duši, kterých je téměř 60 tady vystavených, které vytvářel pro své přátele a pro sebe. Máme třeba vystaveno razítko, které si vytvořil a jímž si označoval knihy ze své knihovny. Další ex libris, jejich autorem je Leopold Parma a z jeho pozůstalosti potom jsou ex libris různých jiných výtvarníků. Je tady zastoupen ex libris i Jaroslav Olšák."

Jsou zde vystaveny také rukopisná ex libris nebo historický starý tisk ze 17. století se značkou na knížce supralibros.

Kateřina Janásová, autorka výstavy: "Patřil tento tisk Janu Sferýnovi ze Sferýnu. A to byl radní Nového Města pražského, který si nechával kolem roku 1612, protože měl rád knížky, některé knížky svázat jednotnou vazbou s datací."

Výstava bude na zámku k vidění až do 27. února.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy