Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O participativní rozpočet je ve Frýdku-Místku velký zájem, hlasovaly už stovky lidí

Stovky lidí už se zapojily do rozhodování o tom, které místo ve Frýdku-Místku nechá magistrát upravit za jeden milion korun. Anketa běží až do 14. února a hlasovat je možné přes mobilní i webovou aplikaci Mobilní Rozhlas. Po hlasování si lidé navíc budou moci říct, jak by vítězné místo chtěli nechat upravit.

Parčík u knihovny ve Frýdku, dva prostory na Anenské, vnitroblok Komenského, lokality na Štěpnici a na Aleji nebo třeba prostor u Ještěra. Velký ohlas vzbudil historicky první participativní rozpočet ve Frýdku-Místku. Lidé se intenzivně zapojují do hlasování a chtějí se podílet na tom, která z devíti lokalit bude po ukončení hlasování zvelebena.

Anketa: "Lepší zastávku, lavičky, možná nějakou houpačku pro děti a je to. Takovou nějakou, když čekají na autobus třeba."

Jednou z lokalit, která bude usilovat o hlasy občanů v participativním rozpočtu bude například zdejší malý park za kostelem Všech svatých.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Mělo by to skončit tak, že vybrané místo potom ve spolupráci s občany se navrhne nově a upraví. To znamená, když si to představíme kus parku, lidé si tam navrhnou třeba místo pro čtení, necháme to naprojektovat a na podzim bude postavená čítárna v parku."

Hlasování probíhá online v mobilní nebo webové aplikaci Mobilní Rozhlas.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Často se nás občané ptají, proč musejí v té anketě zadávat adresu a potom ještě svůj hlas ověřit kódem, který jim přijde SMSkou. Má to svoje důvody. Jednak chceme, co se týče té adresy, aby nám opravdu v participativním rozpočtu, kde rozhodujeme o veřejném prostoru a financích Frýdku-Místku, hlasovali jen občané Frýdku-Místku. A potom také chceme zamezit vzniku falešných nebo opakovaných hlasů a k tomu občané při hlasování zadávají své telefonní číslo. Načež jim přijde kód SMSkou, kterým svůj hlas ověří. Takto máme každý hlas unikátní a nevznikají falešné nebo nějaké trollovací hlasy."

Anketa zaznamenala už více než šest stovek hlasujících. Jedno z míst, které se těší poměrně velkému zájmu, je zdejší odpočinková lokalita v místě K Lesu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Já bych tímto chtěl poděkovat všem, kteří se už do ankety zapojili a zbytek občanů bych chtěl vyzvat, aby svůj hlas dali a zapojili se do rozhodování o veřejném prostoru ve Frýdku-Místku."

Na úpravu vítězné lokality dá město jeden milion korun. Hlasovat mohou lidé do 14. února.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy