Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Řezbář Jiří Vyvial pořádá v Muzeu Beskyd výstavu s názvem Zahrada mého srdce

Dřevěné sochy dělá pro radost, potěšení, a hlavně pro lidi. K výročí 70. narozenin připravil řezbář Jiří Vyvial z Ostravy pro frýdecký zámek unikátní autorskou výstavu s názvem Zahrada mého srdce. Jde o výběr desítek soch a reliéfů z jeho celoživotní tvorby.

Na zámku ve Frýdku-Místku začala 10. února výstava řezbáře Jiřího Vyviala s názvem Zahrada mého srdce. Autor vybral zhruba 90 děl z kategorie jeho životní práce.

Jiří Vyvial, umělecký řezbář: "Je to takové pestré. Myslím, že inspirativní pro každého, kdo přijde. Protože mám dřevo rád a ty moje výzvy, které jsem v životě měl, jsem si tady naplnil. To znamená, abych byl svůj a abych šel tou svojí cestou. Abych dělal to, co mě baví a víceméně naplnil ten svůj smysl života, který vidím."

Každé vystavené dílo má svůj příběh a většinou odráží aktuální autorovu životní situaci.

Jiří Vyvial, umělecký řezbář: "Vždycky je to ta odpověď na to, co se mi stalo. Třeba tady z těch největších je Prána energie futura. Energie konkrétně to, co je vlevo. Nebo Volba nebo Tóny života. Nebo všechny jiné. Každá ta skulptura má svůj příběh. Těžko bych vyzvedával konkrétně nějakou. Od aztéckého kalendáře, kde je zakódováno spousta jinotajů, až po obyčejné jednoduché motivy, které ovšem mají svoji hloubku."

Každý výtvor vznikal individuálně a vždy záleželo také na tom, jak měl být velký a kam byl určen.

Jiří Vyvial, umělecký řezbář: "Na venek dub, dovnitř lepená lípa. Takže ta propracovanost potom do těch dřevin jako je ořech, jabloň, třešeň. Tak tam dělám věci propracované, které mají krásnou kresbu, mají svůj výraz, mají svou energii. Až po lípu, která je bezbarvá a bez chuti. Ale zase do ní dávám energii vrypu. Takže každá žije nějakým tím svým životem."

Nejstarší kus dřeva, který Jiří Vyvial kdy opracoval, byla 300 let stará lípa ze Staré Bělé, kterou dostal darem.

Jiří Vyvial, umělecký řezbář: "Používal jsem ty takzvané segmenty, které se odštipovaly z toho a z toho jsem také vytvořil dílo příznačné i jménem, které se jmenovalo Věčnost."

Všechna vystavená díla jsou zároveň volně prodejná.

Jiří Vyvial, umělecký řezbář: "Dělám pro lidi a smysl svého počínání vidím, že vždycky by to mělo být pro lidi, a to je vlastně můj hnací motor, že to musí být pro lidi."

Výstavu si můžete přijít prohlédnout do Muzea Beskyd až do 13. března.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy