Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidem v městských bytech ve Frýdku-Místku se nezvýší nájemné o inflaci

Ani letos se nebudou zvyšovat nájmy v městských bytech ve Frýdku-Místku. Loni to bylo kvůli pandemii koronaviru, která už tak zasáhla rozpočet nejedné domácnosti. Ještě z ní tak úplně nejsme venku. A navíc přišla řada dalších nepříjemných zdražování v jiných oblastech. Město tak nezvýšením nájmů stále hledá cesty, jak lidem trochu přilepšit.

Frýdek-Místek vlastní 1 309 bytů, které pronajímá obyvatelům. Ti si letos v rámci nájemného naštěstí nesáhnou tak hluboko do kapsy. Nájemné se totiž ani letos zvyšovat nebude.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Rada města přijala velmi závažné usnesení, které se týká nájmu bytů a skutečně dobrou zprávou je to, že inflační doložka u nájemních smluv v bytech v městských domech, to znamená ve vlastnictví města Frýdku-Místku, nebude v období od března 2022 do konce února 2023 uplatňována."

Pro městský rozpočet půjde o výpadek příjmů zhruba ve výši 1,4 milionu korun. Město nechce alespoň své nájemníky dál zatěžovat zvyšováním cen, tak jako je tomu v jiných oblastech.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Inflační doložka vychází ze zprávy Českého statistického úřadu. My jsme počítali s mírou inflace 3,8 procenta, pokud by byla uplatněna."

Jde o nejvyšší průměrnou roční míru inflace od roku 2008.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Nicméně my jsme se rozhodli neuplatňovat tu inflační doložku, přestože tak můžeme učinit. Ale ta doba skutečně i po tom koronaviru ještě není natolik ustálená a vzhledem k tomu, že se zvyšují ceny služeb, zboží, tak jsme se rozhodli, že nebudeme přispívat ke zvýšení té cenové hladiny a tu inflační doložku u těch městských bytů neuplatníme. Pokud by se nájem zvýšil, jakože se nezvýší, tak by se jednalo zhruba o 1,50,- Kč až 2,50,- Kč na jeden metr čtvereční u podlahové plochy bytu. Ale jak říkám, ta inflační doložka nebude uplatněna a nebyla uplatněna ani v minulém roce."

Nájmy se tak nebudou zvyšovat u bytů ve vlastnictví města a také u bytů v domech zvláštního určení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy