Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce knihovny ve Frýdku-Místku je hotová, začne stěhování tisíců dokumentů

Rekonstrukce městské knihovny v Hlavní ulici ve Frýdku-Místku je hotová. Trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun. Nyní se všechno připravuje na kompletní přesun všech knih do nových regálů a čtenáři se slavnostního otevření dočkají na konci dubna.

Budova knihovny ve Frýdku-Místku z roku 1923 je opět doslova jako nová. Navíc se rozšířila o dalších 350 metrů čtverečních.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jednalo se o totální rekonstrukci všech vnitřních rozvodů. Byla tady vyměněna okna, nové zateplení. Dokonce tam nahoře vznikla pěkná terasa. S tím, že bude propojena s tím vnitřkem. Návštěvník tady může na té terase relaxovat, vypít si tam kafe a zastavit se s dobrou knížkou, na chvilku v tom dnešním shonu."
Markéta Fucimanová, knihovnice: "Patra jsou rozdělena tak, že v nejvyšším patře, které je nové, je oddělení beletrie, které má také moc hezkou terasu. O patro níž, se nachází dětské oddělení s multimediální učebnou. Ještě o patro níž, je naučné oddělení. A úplně dole je oddělení regionální a katalogizace."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: " Celkově to prostředí, které tady je, se zlepší. Tím, že i návštěvníci, kteří nemohli knihovnu navštívit z důvodů imobility, tak nyní budou moci. Jsou tam nové výtahy, takže se stane přístupná i pro tyto občany."

Rekonstrukce posunula kvalitu knihovny o několik řádů výš, než byl původní stav.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já si myslím, že to je zase jeden z dobrých počinů. Ze starého objektu, který byl sice rekonstruován v devadesátých letech, ale měl vážné problémy technické, zatékalo tam nějakou dobu. Tak jsme v roce 2018 připravili projekt a následně jsme schválili rekonstrukci, jejíž výsledek můžete vidět před sebou."
Markéta Fucimanová, knihovnice: "Jako knihovníci se na přestěhování do nových prostor opravdu moc těšíme. A myslíme si, že se těší především také naši čtenáři, kteří už po dobu několika týdnů a měsíců se ptají na to, kdy proběhne stěhování a kdy už tedy budeme v nových prostorách."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Náklad byl celkem 47 milionů, dělalo se to 18 měsíců. Musím zaklepat, všechny práce byly provedeny kvalitně. Měli jsme opět štěstí na výběr firmy. Myslím si, že jsme to zvládli v poměrně dobrém čase a v dobré kvalitě."

Stěhovací akci Kulový blesk zahájila knihovna 14. března. Od tohoto data musela zároveň uzavřít vedlejší budovu i provizorní půjčovnu v Národním domě.

Markéta Fucimanová, knihovnice: "Je to zhruba 5 až 6 týdnů zavření knihovny, tedy naší místecké pobočky. My v té době budeme knihy dávat do krabic, stěhovat a znovu ukládat do nových a nově postavených regálů."

Město nechalo upravit i okolí knihovny.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vzniklo tady nové parkoviště, je to rekonstruováno, plus příjezdová cesta, která byla taky opět ve špatném stavu. Takže si myslím, že i ten příjezd teďka ke knihovně i celkově to okolí se zlepšilo a došlo zase ke kultivaci veřejného prostoru."

Slavnostní otevření knihovny by mělo proběhnout do konce dubna.

Nahlásit chybu


K tématu
Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail

Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail