Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den Země vzdělával ve Frýdku-Místku hravou formou tisíce dětí i dospělých

Třídění odpadu, poznávání stromů i zajímavé fyzikální pokusy v podání Smokemana a mnoho dalšího. Takový byl Den Země ve Frýdku-Místku. Hravou formou vzdělával tisíce dětí i dospělých. Letošní ročník byl na téma Globální oteplování a klimatické změny.

Už od pátečních ranních hodin proudily do parku ve Frýdku-Místku stovky školáků. Každý vyfasoval herní kartičku, se kterou pak musel obejít různá stanoviště, kde se plnily všemožné úkoly.

Anketa: 1.) "Nejvíc se mi asi líbilo poznávání šupin a skládání duhy. I když jsem to neskládala já." 2.) "Různé věci a líbilo se asi tady poznávání zvířat a tak, a stromů." 3.) "Foukání lodiček se mi hodně líbilo a poznávání šupin." 4.) "Líbilo se mi tady úplně všechno, máme raz, dva, tři, čtyři, pět, šest, osm nálepek a je to pěkný zážitek." 5.) "Nejlepší byl Smokeman a jak jsme stříleli ty rakety s vodou."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Den Země je letos na téma Globální oteplování – Změna klimatu a na patnácti stanovištích, z nichž 7 zajišťuje Středisko volného času Klíč, zbývající ostatní spolupracující organizace, se děti dozví na toto téma spousty zajímavých informací."

Tradičně velký zájem vzbudil zážitkový program ukázek Smokemana z ostravské Vysoké školy báňské.

Jiří Horák, SMOKEMAN, Výzkumné energetické centrum VŠB-TUO: "My chceme, abychom věděli, že pokud se ve škole naučím něco a neumím si to představit v životě, tak je to v podstatě zbytečné a rychle to zapomenu. Takže u nás je dotýkání přísně nařízeno a snažíme se ukázat, kde to, co se učíme ve fyzice, v přírodovědě, v chemii, že to je všude kolem nás. A bez toho si neumíme představit svět."

Z dalších organizací se představila ADRA, Asociace malých debrujárů, Český rybářský svaz, Faunapark, Muzeum Beskyd nebo Frýdecká skládka a Lesy České republiky.

Dagmar Jančáková, Frýdecká skládka: "Prezentujeme se jako městská firma, která sbírá odpady a jakým způsobem je dále zpracovává. To znamená recyklace, využití do kompostu, bioodpadu. Jak se dále zpracovává sklo, papír, plasty."
Václav Langer, Lesy ČR: "Aby se děti něco naučily, tak máme poznávačku, jak stromů podle pupenů, listy ještě nejsou. Máme tady ukázky dřeva, vzorků dřeva. Takže mohou vidět, že každá dřevina má jiné to dřevo, které dále využíváme v nábytkářství a podobně. A máme tady samozřejmě z myslivosti různé parohy, lebky a kůže, aby taky poznaly, co v tom lese žije."
Jakub Tichý, radní Frýdku-Místku/Piráti/: "Den Země už se dělá přes 50 let, ale je skvělé, že naštěstí alespoň v posledních letech se konečně ty otázky spojené s ochranou životního prostředí a s udržitelností dostávají do popředí. Každá hodina věnovaná enviromentálnímu vzdělávání je velmi dobrá investice do budoucnosti. Protože obyvatelnou planetu máme jenom jednu, jak známo."

Den Země připadá tradičně na 22. dubna. V Česku se oficiálně slaví od roku 1990. Dnes se také spojuje s řadou úklidových akcí, kdy se čistí příroda od nepořádku.

Nahlásit chybu


K tématu
Řeznictví H+H, s.r.o. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí, Spořitelní ulice
Frýdlant nad Ostravicí
od 21 000 do 23 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - pracoviště
Frýdlant nad Ostravicí
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Město Jablunkov - pracoviště
Frýdek-Místek
od 18 780 Kč/měsíc

Detail