Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Akce Romipen nabídla dětem z ulice Míru ve Frýdku-Místku smysluplné využití volného času

Hudba, tanec, zdravá výživa i další aktivity. Taková byla letošní oslava Mezinárodního dne Romů ve Frýdku-Místku. Tradiční akce Romipen se letos zaměřila hlavně na děti. Cílem bylo je namotivovat k aktivnímu trávení volného času. Akce tentokrát proběhla přímo na ulici Míru.

Hřiště na ulici Míru zaplnily v pátek 29. dubna tamní děti. Zástupci města a dalších organizací pro ně připravili odpolední program v rámci akce Romipen.

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: " Je připravený bohatý program pro děti, kterého se ujaly organizace působící v sociálně vyloučené lokalitě. Konkrétně Charita Frýdek-Místek a jejich střediska Nezbeda, Rebel, Pramínek. A za služby Magistrát města Frýdku-Místku jsou to terénní sociální pracovníci a také nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klub Semafor. Pro děti bude připravena ukázka zdravé svačinky. Tady máme připraveno kolo štěstí, dále velmi oblíbená aktivita malování na obličej. A další."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Dnes tady na ulici Míru náš odbor sociálních služeb ve spolupráci s charitou pořádá akci Romipen pro děti. Cílem je nabídnout těm dětem tady ze sociálně vyloučené lokality nějaké aktivity, které by mohly dělat ve volném čase, ať vidí něco jiného. Uvidí tady taneční skupinu, mohou se zapojit."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Holky si připravily nějaké akce pro děti. Nějaké sportovní vyžití a tanečky, karaoke show a podobně. Všechno to navazuje na to, že tady dlouhodobě působíme. Už více než 10 let a mám za to, že tady patříme. A toto je den pro všechny, kteří si to připravili a zároveň vystoupí."

Oslava Mezinárodního dne Romů připadá tradičně na 8. dubna. Akce ve městě v minulosti probíhala ve větším rozsahu.

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "Ano, akce je pořádaná každoročně. Nicméně z důvodů covidových opatření byla dvouletá pauza. A letos tedy doufáme, že opět zahájíme tady tuto naši tradici."

Jaká je vaše další práce tady v této lokalitě?

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "V lokalitě dlouhodobě působí dva terénní sociální pracovníci. V roce 2018 bylo vybudováno i za vámi stojící Komunitní centrum, které stojí pro účely setkávání tady zdejších obyvatel. Působí zde i Spolek přátel Lipiny. Zázemí slouží i pro službu charity, konkrétně Centrum Pramínek a také jsou prostory využívány městskou policií, konkrétně strážníkem okrskářem."

Práce mnoha organizací v této lokalitě podle ředitele Charity Frýdek-Místek velmi důležitá.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Já si myslím, že bez ohledu na lokalitu je vždycky důležité být s těmi lidmi. A v okamžiku, kdy jsme s nimi, žijete jejich příběhy, jejich životy, jste toho součástí, to je pro ně důležité. A je jedno, jestli se jedná o seniory, o děti, o dospělé. Každý, kdo vnímá, že s ním někdo je, žije s ním a je ochoten a schopný ho podpořit v tom jeho příběhu, tak to je důležité."

Před koronavirovou pandemií se Romipen konal každoročně v klubu Stoun. Letos se ho ale organizátoři rozhodli uspořádat v menším měřítku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyStřední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště
Frýdek-Místek
od 30 000 do 39 000 Kč/měsíc

Detail

ŠKOLNÍ BUFET s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Dalibor Sklář, info@skolnibufet.cz
Frýdek-Místek
od 5 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP, a.s. - pracoviště Hyundai Nošovice
Nošovice
od 18 400 Kč/měsíc

Detail