Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Akce Romipen nabídla dětem z ulice Míru ve Frýdku-Místku smysluplné využití volného času

Frýdek-Místek |

Hudba, tanec, zdravá výživa i další aktivity. Taková byla letošní oslava Mezinárodního dne Romů ve Frýdku-Místku. Tradiční akce Romipen se letos zaměřila hlavně na děti. Cílem bylo je namotivovat k aktivnímu trávení volného času. Akce tentokrát proběhla přímo na ulici Míru.

Hřiště na ulici Míru zaplnily v pátek 29. dubna tamní děti. Zástupci města a dalších organizací pro ně připravili odpolední program v rámci akce Romipen.

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: " Je připravený bohatý program pro děti, kterého se ujaly organizace působící v sociálně vyloučené lokalitě. Konkrétně Charita Frýdek-Místek a jejich střediska Nezbeda, Rebel, Pramínek. A za služby Magistrát města Frýdku-Místku jsou to terénní sociální pracovníci a také nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klub Semafor. Pro děti bude připravena ukázka zdravé svačinky. Tady máme připraveno kolo štěstí, dále velmi oblíbená aktivita malování na obličej. A další."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Dnes tady na ulici Míru náš odbor sociálních služeb ve spolupráci s charitou pořádá akci Romipen pro děti. Cílem je nabídnout těm dětem tady ze sociálně vyloučené lokality nějaké aktivity, které by mohly dělat ve volném čase, ať vidí něco jiného. Uvidí tady taneční skupinu, mohou se zapojit."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Holky si připravily nějaké akce pro děti. Nějaké sportovní vyžití a tanečky, karaoke show a podobně. Všechno to navazuje na to, že tady dlouhodobě působíme. Už více než 10 let a mám za to, že tady patříme. A toto je den pro všechny, kteří si to připravili a zároveň vystoupí."

Oslava Mezinárodního dne Romů připadá tradičně na 8. dubna. Akce ve městě v minulosti probíhala ve větším rozsahu.

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "Ano, akce je pořádaná každoročně. Nicméně z důvodů covidových opatření byla dvouletá pauza. A letos tedy doufáme, že opět zahájíme tady tuto naši tradici."

Jaká je vaše další práce tady v této lokalitě?

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "V lokalitě dlouhodobě působí dva terénní sociální pracovníci. V roce 2018 bylo vybudováno i za vámi stojící Komunitní centrum, které stojí pro účely setkávání tady zdejších obyvatel. Působí zde i Spolek přátel Lipiny. Zázemí slouží i pro službu charity, konkrétně Centrum Pramínek a také jsou prostory využívány městskou policií, konkrétně strážníkem okrskářem."

Práce mnoha organizací v této lokalitě podle ředitele Charity Frýdek-Místek velmi důležitá.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Já si myslím, že bez ohledu na lokalitu je vždycky důležité být s těmi lidmi. A v okamžiku, kdy jsme s nimi, žijete jejich příběhy, jejich životy, jste toho součástí, to je pro ně důležité. A je jedno, jestli se jedná o seniory, o děti, o dospělé. Každý, kdo vnímá, že s ním někdo je, žije s ním a je ochoten a schopný ho podpořit v tom jeho příběhu, tak to je důležité."

Před koronavirovou pandemií se Romipen konal každoročně v klubu Stoun. Letos se ho ale organizátoři rozhodli uspořádat v menším měřítku.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravští sociální pracovníci pomáhají svým klientům i v terénu

20. března 2024 14:15 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil | Léta běží

Sociální pracovníci ostravského magistrátu. Možná ani nevíte jakým způsobem pomáhají lidem, kteří se dostali do nejrůznějších životních situací. Tady je krátký příběh jednoho z nich.

Připomínáme si Světový den sociální práce. V Ostravě mají sociální služby přes 30 tisíc klientů

19. března 2024 11:50 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Světový den sociálních pracovníků si v letošním roce připomínáme 19. března. Jistě se shodneme, že jejich práce je velmi důležitá a nelehká. V Ostravě v současné době existuje široká síť téměř dvou set nejrůznějších sociálních služeb.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Akce Romipen nabídla dětem z ulice Míru ve Frýdku-Místku smysluplné využití volného času
Vydáno 2. května 2022 12:45, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Hudba, tanec, zdravá výživa i další aktivity. Taková byla letošní oslava Mezinárodního dne Romů ve Frýdku-Místku. Tradiční akce Romipen se letos zaměřila hlavně na děti. Cílem bylo je namotivovat k aktivnímu trávení volného času. Akce tentokrát proběhla přímo na ulici Míru.

Hřiště na ulici Míru zaplnily v pátek 29. dubna tamní děti. Zástupci města a dalších organizací pro ně připravili odpolední program v rámci akce Romipen.

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: " Je připravený bohatý program pro děti, kterého se ujaly organizace působící v sociálně vyloučené lokalitě. Konkrétně Charita Frýdek-Místek a jejich střediska Nezbeda, Rebel, Pramínek. A za služby Magistrát města Frýdku-Místku jsou to terénní sociální pracovníci a také nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klub Semafor. Pro děti bude připravena ukázka zdravé svačinky. Tady máme připraveno kolo štěstí, dále velmi oblíbená aktivita malování na obličej. A další."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Dnes tady na ulici Míru náš odbor sociálních služeb ve spolupráci s charitou pořádá akci Romipen pro děti. Cílem je nabídnout těm dětem tady ze sociálně vyloučené lokality nějaké aktivity, které by mohly dělat ve volném čase, ať vidí něco jiného. Uvidí tady taneční skupinu, mohou se zapojit."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Holky si připravily nějaké akce pro děti. Nějaké sportovní vyžití a tanečky, karaoke show a podobně. Všechno to navazuje na to, že tady dlouhodobě působíme. Už více než 10 let a mám za to, že tady patříme. A toto je den pro všechny, kteří si to připravili a zároveň vystoupí."

Oslava Mezinárodního dne Romů připadá tradičně na 8. dubna. Akce ve městě v minulosti probíhala ve větším rozsahu.

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "Ano, akce je pořádaná každoročně. Nicméně z důvodů covidových opatření byla dvouletá pauza. A letos tedy doufáme, že opět zahájíme tady tuto naši tradici."

Jaká je vaše další práce tady v této lokalitě?

Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "V lokalitě dlouhodobě působí dva terénní sociální pracovníci. V roce 2018 bylo vybudováno i za vámi stojící Komunitní centrum, které stojí pro účely setkávání tady zdejších obyvatel. Působí zde i Spolek přátel Lipiny. Zázemí slouží i pro službu charity, konkrétně Centrum Pramínek a také jsou prostory využívány městskou policií, konkrétně strážníkem okrskářem."

Práce mnoha organizací v této lokalitě podle ředitele Charity Frýdek-Místek velmi důležitá.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Já si myslím, že bez ohledu na lokalitu je vždycky důležité být s těmi lidmi. A v okamžiku, kdy jsme s nimi, žijete jejich příběhy, jejich životy, jste toho součástí, to je pro ně důležité. A je jedno, jestli se jedná o seniory, o děti, o dospělé. Každý, kdo vnímá, že s ním někdo je, žije s ním a je ochoten a schopný ho podpořit v tom jeho příběhu, tak to je důležité."

Před koronavirovou pandemií se Romipen konal každoročně v klubu Stoun. Letos se ho ale organizátoři rozhodli uspořádat v menším měřítku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000031180/akce-romipen-nabidla-detem-z-ulice-miru-ve-frydkumistku-smysluplne-vyuziti-volneho-casu