Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku funguje, některé děti ale nepřijme a neošetří

Záchranná služba už vozí děti jinam. Ty, které přivedou rodiče, nemusí Nemocnice ve Frýdku-Místku přijmout. Dětské oddělení zavřené není, ale omezilo akutní péči. Do původního stavu se už zřejmě nevrátí. Pomoci by mohlo alespoň obnovení nepřetržité lékařské pohotovosti nebo příchod kvalitních pediatrů.

Vedení Nemocnice ve Frýdku-Místku a zástupci kraje informovali o aktuálním stavu na tamním dětském oddělení. Vyvrátili informace o tom, že oddělení je zavřené. Od dubna nefunguje pouze režim akutní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My jsme o tom rodiče informovali, já jsem prosil i prostřednictvím médií, aby tuto situaci pochopili, takže většina z nich tady volá dopředu, jestli mají jet k nám nebo jestli mají jet někde jinde. Tato komunikace probíhá. Samozřejmě se objeví i děti, které přijdou přímo na urgent. Pokud ten stav je takový, že přijdou triáží, tak je přijmeme a řešíme je tady u nás."
Lucie Hradečná, maminka hospitalizované holčičky: "My jsme přišli do nemocnice s tím, že dcera měla úraz. Upadla na chodník, udeřila se do hlavy. Nebylo jí dobře. Takže jsme přišli tady do frýdecké nemocnice na vyšetření. Příjem byl perfektní. Já si nemůžu stěžovat na nic. Pan doktor byl příjemný. S tím, že nás teda hospitalizovali a uvidíme, co bude dál. Je 24 hodin na pozorování v tuto chvíli."

Naproti tomu maminka z Palkovic měla u infekce trávícího traktu komplikaci s přijetím dítěte i do dalších tří nemocnic. Pomoci musela praktická lékařka.

Petra Kučová, maminka z Palkovic: "Řekli, že mají plný stav, takže nemůžou přijmout další dítě. A dovolala se až potom do Jičína, kde se s paní primářkou domluvily, že mi to dítě přijmou. Já jsem jela ráno do práce, z práce do Jičína, tam jsem byla s dítětem do půl deváté, než usnula, pak jsem jela domů za druhým dítětem, s tím jsem byla přes noc. Ráno jsem ji zavedla do školky, do práce a zase potom do Jičína za dítětem."
Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pro nás by byl velký problém, kdyby tady chodili všichni rodiče právě díky tomu, že není zajištěna ta LPS, abychom museli dělat triáž, jestli je ten pacient k přijetí nebo k hospitalizaci anebo není. To je zásadní. Toto má dělat praktický lékař, takže věříme, že se s nimi dohodneme."

Kraj i nemocnice s praktiky jedná, ale zajistit nepřetržitou službu Lékařské pohotovostní služby není jednoduché.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Musím říct, že paní doktorka Nováková, jako koordinátor byla vstřícná a zajistila ty pátky. Věřím, že postupně, když ne každý měsíc, tak se nám podaří vždycky navýšit jeden den. A pokud všechno dobře dopadne, tak někdy v říjnu bychom mohli jet na plnou LPS a tím pádem obnovu toho provozu."

Za měsíc a půl bylo z nemocnice přesměrováno jinam zhruba 7 desítek dětí. Hospitalizováno bylo v dubnu 85 dětí, z toho 13 na jednotce intenzivní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Procentuálně je to pokles asi na 80 procent. To je právě to, že jsme odklonili rychlou záchrannou službu. Že jezdí do jiných zdravotnických zařízení. Nicméně tady třeba 15 převozů rychlé skončilo u nás v nemocnici. Dokonce byly převozy z jiné nemocnice k nám."

Nemocnice zároveň požádala město, aby nešířilo informace o tom, že dětské oddělení je zavřené. Město naopak hledá způsob, jak pomoci obnovit plné fungování oddělení a nemocnici dál podporuje.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Předali jsme kontakt na jednoho lékaře, který by rád oddělení posílil a zároveň jsem zopakoval informaci, že pokud nastoupí nový lékař, tak město je schopno nabídnout ubytování. Za sebe osobně budu stále opakovat to, že snahou města a věřím, že si snahou nemocnice a kraje by mělo být obnovení té péče do stavu 24 hodin denně 7 dnů v týdnu přítomnost pediatra, aby každý rodič, který do té nemocnice přijede, tak přesně věděl, co se s jeho dítětem bude dít. Včetně pohotovostní služby, kterou nemocnice nyní nezajišťuje v plném rozsahu a měli by ji zajišťovat pediatři."

Z nemocnice odešlo postupně sedm lékařů. Údajně kvůli obavám o další vzdělávání.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy