Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Věž kostela ukrývá vzkazy příštím generacím, najdou je možná za 150 až 200 let

Makovice věže kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku opět ukrývá poselství. Zástupci města a farnosti za velkého zájmu veřejnosti uložili čtyři měděné schránky s původními i novými dokumenty a dalšími předměty do věže. Otevřeny určitě nebudou minimálně dalších 100, možná dokonce i 200 let.

Kostel svatých Jana a Pavla ve Frýdku-Místku zaplnili žáci základních škol a také početná veřejnost. Přišli, aby se dozvěděli, jaká poselství město i farnost uloží do makovice věže pro další generace.

Anketa: 1.) "No je to takový velký zážitek." 2.) "Generační, ale co k tomu říct. My už ten další pokolení se asi toho nedožijeme." 3.) "Je to určitě vzácné, protože já jsem v životě u takových věcí nebyla. A musím říct, že mě to celkem dojalo.

Po přečtení vzkazů se všichni přesunuli před kostel, kde došlo k vložení poselství do měděných tubusů.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Jeden obsahoval práce dětí ze základních škol Poselství budoucím generacím. Druhý tubus historické věci z roku 1914. Třetí tubus byly materiály z města a současný popis města, včetně zprávy pana primátora a čtvrtý tubus byly zprávy a informace ohledně farnosti Místek."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Samozřejmě byly vloženy nějaké aktuální noviny, tiskoviny, zpravodaj města. Pamětní mince k založení 750 let města a také studie přístavby nového kulturního sálu, kterým vznikne nové kulturní centrum města z pera světoznámé architektky paní Evy Jiřičné."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za sebe já musím říct, že nejvíc mě zaujalo to poselství dětí, které tam ukládaly svůj vzkaz. Je tam zdůrazněno, jak ony vnímají ten svět. A myslím, že nejdůležitější pro ně bylo, že ty příští generace mají opravdu poslední šanci zachránit ten svět, jak ho známe. S tím, jak se trápíme s ekologií, s oteplováním a podobně."

Po zapečetění vyjeli primátor s děkanem nahoru na věž, aby společně uložili poselství přímo do makovice.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Mám velikou radost, že se podařilo restaurovat tu původní. Že není nová, že je opravdu historická. Byla dána nahoru v roce 1914 a už tenkrát nebyla z toho roku. Tenkrát byla ještě starší, takže pokračujeme v této tradici."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ten okamžik vnímám jako velmi silný pro město, ale samozřejmě i osobně jsem rád, že jsem měl tu čest a možnost být u tohoto významného okamžiku s panem děkanem nahoře na věži. Právě v té chvíli, kdy se ty vzkazy vkládaly do té kopule. Je to silný okamžik a je to silný zážitek lidsky."
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "A kromě toho je tam vidět velmi kvalitně udělaná práce klempířů. Když si srovnáme fotografie staré věže a té nové, tak si troufám říci, že ta nová práce je daleko kvalitnější."

Dá se předpokládat, že příští generace by se ke vzkazům mohla dostat při další opravě určitě mnohem později, než za sto let.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Určitě to bude více než oněch sto let, nechci říci kolik, ale 150 až 200 by to mohlo být."

Rekonstrukce věže by mohla být hotová do poloviny července a vyjde na téměř 5milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy