Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dlouholetá kronikářka i ředitelka oblastního Českého červeného kříže získaly Cenu města Frýdek-Místek

Ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže a dlouholetá kronikářka a zároveň významná osobnost frýdecko-místecké části Skalice. Dvě dámy, které získaly Cenu města za mimořádné počiny v oblasti záchrany lidských životů a v oblasti literární činnost, výchova a vzdělávání.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal dějištěm tradičního předávání Cen statutárního města Frýdku-Místku za rok 2021. Jako první převzala ocenění dlouholetá kronikářka místní části Skalice Věra Pánková.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Já jsem vlastně tu kroniku převzala po svém pradědečkovi, který začal v roce 1922 a do roku 1956 ji psal, krásným rukopisem. A protože zemřel a nedočkal se nového dílu, tak jsem to převzala jako dvacetiletá jeho pravnučka. No a cestou nejmenšího odporu, jako učitelka na dědině mi ta funkce zůstala až dodnes. Takže tu kroniku píšu 66 let."

Paní Pánková byla v minulosti také hlasatelkou skalického rozhlasu, knihovnice, zastupitelka, aktivní členka TJ Sokol i řady dalších organizací. Dodnes předsedá i Klubu seniorů.

Věra Pánková, kronikářka Skalice: "Těch funkcí bylo hodně a na dědině kantor dělal skoro všechno. Takže všechny spolky, kromě hasičů, tam jsem teda nebyla. Ale cvičilo se v Sokole, hrálo se ochotnické divadlo, pěvecký sbor, cvičilo se, hrála jsem závodně volejbal."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to taková radost v životě zastupitele, když Cenu města Frýdku-Místku získá tak výjimečná žena, jako je paní Věra Pánková ze Skalice. Já vždycky, když navštěvuji její klub seniorů, který ona ve Skalici vede, tak je to opravdu velmi pozitivní zážitek. Ona je velmi energická, má šarm a já bych si přál, jestli se někdy dožiju takového věku, jako paní Pánková, tak bych chtěl mít tu energii, tu vitalitu a ten důvtip, jaký má ona."

Druhou oceněnou byla ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Stanovská, která bere cenu jako odměnu za humanitární a dobrovolnou týmovou práci.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "Určitě jsem potěšena, že Červený kříž vůbec takové ocenění získává. Ta práce, kterou pro město tady děláme, že je za námi vidět. Je to práce týmová a můžu být ráda, že tomu velím." - Co nejtěžšího máte teďka za sebou? Případně co vás ještě čeká? - "Co nejtěžšího? Nejtěžšího máme asi covidovou dobu za sebou, doufám. Teďka nelehká situace s našimi Ukrajinci. Co nás čeká? Čeká nás oceňování dárců krve."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Obě dámy znám i z dřívější doby. Pracovně jsme se potkali několikrát a myslím si, že letošní volba byla velmi správná. A obě dvě tyto dámy si tu cenu opravdu zaslouží."

Na Cenu města byly nominovány tři osobnosti. Třetí ocenění získá in memoriam hudebník David Stypka, a to přímo na jemu zasvěceném festivalu Sweetsen fest.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy