Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé z Panských Nových Dvorů a Skalice u Frýdku-Místku se mohou napojit na nový vodovod

Ve Skalici a Panských Nových Dvorech dokončil Frýdek-Místek loni výstavbu nového vodovodu. Postavilo ho na základě žádostí občanů. Jenže většina lidí později o vodovod údajně ztratila zájem. Stavba stála 15 milionů korun a pokud se lidé nepřipojí, město na ni nedostane dotaci a přijde o miliony.

Více než 1,6 kilometru v Panských Nových Dvorech a přes 3 kilometry ve Skalici. To je délka vodovodního řadu, který nechalo město Frýdek-Místek vybudovat v místech, kde roky nebyl.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celkem ta investiční akce přišla město na zhruba 15 milionů korun. Byla dokončena v minulém roce, zkolaudovaná. Někdy v letech 2017 až 2018 vznikla velká iniciativa. Protože bylo málo vody a občané požádali město, sepsali petici, aby v těchto částech vybudovalo vodovod. Město celou akci připravilo, není to vůbec nic jednoduchého. Muselo na to samozřejmě uvolnit finanční prostředky z jiných akcí a celou akci zainvestovalo. No a po kolaudaci byla dohoda, že se občané napojí a dneska je napojeno zhruba necelých 40 procent občanů."

Město potřebuje, aby se připojili i další, protože na celou výstavbu se podařilo získat dotaci přesahující 8 milionů korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to tak, že ta akce je pod dotací. To znamená, že pokud se nepřipojí určitá část žadatelů, tak město o tu dotaci může přijít nebo ji nemusí obdržet."

Lidé, kteří se napojí, získají dotaci od města na zřízení přípojky, která činí 100 procent uznatelných nákladů, nejvýše však 20 tisíc korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěl touto formou apelovat na občany, aby skutečně zvážili ještě možnost se napojit. Je to otázka poměrně jednoduchá, město pomůže s vyřízením formalit. A jde o to, že pokud je takové zařízení, tak ti občané jsou potom nezávislí na stavu vody ve studních a mají vodu komfortně vždy. A bavíme se v 21. století o tom, že je dostupná voda, pitná. Což není samozřejmost všude."
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: Občané ze Skalice-Baščice a Panských Nových Dvorů by se měli napojit nejpozději do 31. října letošního roku. Samotnému provedení vodovodní přípojky předchází ale administrativní proces, jako je povolení stavby ve formě územního souhlasu a rozhodnutí. Takže připojení je třeba začít vyřizovat co nejdříve. Zájemci se mohou obrátit na pracovnice magistrátu Marcelu Smužovou a Pavlu Lapišovou. Tyto pracovnice sdělí veškeré podmínky pro připojení na vodovod z hlediska vlastníka."

Další podrobnosti a kontakty najdete na webových stránkách města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy