Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poutavé metody výuky, virtuální realita i 3D tisk. Učitelé si předávali zkušenosti na Festivalu inspirace v přírodních vědách

Zajímavá výuka matematiky a fyziky. Nebo třeba využití virtuální reality ve vzdělávání. Nejen na to se letos zaměřil třetí ročník Festivalu inspirace v přírodních vědách. Sjela se na něj stovka učitelů ze základních škol, aby si předávali zkušenosti a také se sami inspirovali.

Netradiční pohled na učitele z Frýdecko-Místecka. Zasedli do lavic a pečlivě naslouchali přednáškám různých pedagogů. Zúčastnili se totiž Festivalu inspirace v přírodních vědách.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "To, co my jsme opravdu prožili ve třídách, co nám fungovalo, tak nabídneme ostatním. A bavíme se o tom, jak lépe učit. Tento rok máme samozřejmě některé další témata. Já s kolegou jsme teď přinesli, jak matematika může pomáhat fyzice a pomoci dětem objevovat vzorce."

O festival je stále větší zájem. Kapacita se oproti loňsku téměř zdvojnásobila. Letos se ho účastnila stovka pedagogů.

Ivana Pinkasová, ZŠ Slezská Třinec: "Letos jsem přišla na takové workshopy, které se hodí mi jako ředitelce. Ale přivezla jsem další tři paní učitelky, které se zase inspirují v jiných workshopech. Já jsem z toho úplně nadšená. Víc takových věcí."
Petr Filar, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "To divadlo fyziky, to bylo super. A tady určitě to taky bylo zajímavé. Ukázali jsme si, jak přejít od té matematiky, od počítání k nějakému vztahu fyzikálnímu."
Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Můj bratr tady má třeba duševní hygienu pro učitele. To je dílna, která je dosti naplněná. Je o to zájem."
Tomáš Pyško, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Od budování školních zahrad, až po užití matematiky ve fyzice. Se ty nůžky defacto v dobrém slova smyslu otevřely do obrovského spektra zájmu. Vím, že se tady najdou hodně kolegové z prvního stupně, velmi zajímavá dílna o geometrii. Takže to spektrum je velmi různorodé, čehož si právě nejvíce vážím. Že si podle mě každý tady může něco najít."

Témata vybírali organizátoři také podle toho, co si poptali učitelé na předchozím ročníku. Hostitelská Základní škola Petra Bezruče ve Frýdku-Místku představila například práci s virtuální realitou a 3D tiskem.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Protože to bereme jako prioritu už při výuce našich dětí. A nabídli jsme těm ostatním, že se na to mohou podívat a spíše se svěříme, s čím jsme měli problémy. A myslím si, že účastníci odejdou naplněni tím, co byly jejich představy. A to je ta možnost sdílení a ověření, že společně se lépe táhne. Což je podle mě to největší motto tady toho celého festivalu."
Ivana Pinkasová, ZŠ Slezská Třinec: "Zajímalo mě to, jak to vypadá v praxi. A zkusit si to. Super to je, myslím si, že užitečné pro děti. Určitě se to mezi školami teď rozšiřuje a všichni budou sdílet zkušenosti a je to určitě obohacení té výuky zase o něco jiného."
Lukáš Maršálek, lektor: "V rámci naší ukázky jsme si řekli, že potřebujeme něco, co je rychlé a zároveň použitelné. Takže jsme si tady připravili kolečko do vozíku, které je replikací pětikorunové mince."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je tady cítit obrovské nadšení, entuziasmus a energie. A já bych byl velice rád, kdyby taková spolupráce mezi pedagogy pokračovala. A pokud bude město Frýdek-Místek požádáno, tak bych velice rád, aby se i nadále podílelo na této akci. To je velmi důležitá iniciativa, prospěšná pro děti a je to velká investice do budoucnosti."

Cílem akce je nejen sdílení zkušeností, ale hlavně hledání způsobů, jak inspirovat žáky, aby se zapojili do výuky, byla pro ně zajímavá a snadno pochopitelná.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyČeská distribuční k.s. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

První KEY - STAV, a.s. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail