Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poutavé metody výuky, virtuální realita i 3D tisk. Učitelé si předávali zkušenosti na Festivalu inspirace v přírodních vědách

Frýdek-Místek |

Zajímavá výuka matematiky a fyziky. Nebo třeba využití virtuální reality ve vzdělávání. Nejen na to se letos zaměřil třetí ročník Festivalu inspirace v přírodních vědách. Sjela se na něj stovka učitelů ze základních škol, aby si předávali zkušenosti a také se sami inspirovali.

Netradiční pohled na učitele z Frýdecko-Místecka. Zasedli do lavic a pečlivě naslouchali přednáškám různých pedagogů. Zúčastnili se totiž Festivalu inspirace v přírodních vědách.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "To, co my jsme opravdu prožili ve třídách, co nám fungovalo, tak nabídneme ostatním. A bavíme se o tom, jak lépe učit. Tento rok máme samozřejmě některé další témata. Já s kolegou jsme teď přinesli, jak matematika může pomáhat fyzice a pomoci dětem objevovat vzorce."

O festival je stále větší zájem. Kapacita se oproti loňsku téměř zdvojnásobila. Letos se ho účastnila stovka pedagogů.

Ivana Pinkasová, ZŠ Slezská Třinec: "Letos jsem přišla na takové workshopy, které se hodí mi jako ředitelce. Ale přivezla jsem další tři paní učitelky, které se zase inspirují v jiných workshopech. Já jsem z toho úplně nadšená. Víc takových věcí."
Petr Filar, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "To divadlo fyziky, to bylo super. A tady určitě to taky bylo zajímavé. Ukázali jsme si, jak přejít od té matematiky, od počítání k nějakému vztahu fyzikálnímu."
Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Můj bratr tady má třeba duševní hygienu pro učitele. To je dílna, která je dosti naplněná. Je o to zájem."
Tomáš Pyško, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Od budování školních zahrad, až po užití matematiky ve fyzice. Se ty nůžky defacto v dobrém slova smyslu otevřely do obrovského spektra zájmu. Vím, že se tady najdou hodně kolegové z prvního stupně, velmi zajímavá dílna o geometrii. Takže to spektrum je velmi různorodé, čehož si právě nejvíce vážím. Že si podle mě každý tady může něco najít."

Témata vybírali organizátoři také podle toho, co si poptali učitelé na předchozím ročníku. Hostitelská Základní škola Petra Bezruče ve Frýdku-Místku představila například práci s virtuální realitou a 3D tiskem.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Protože to bereme jako prioritu už při výuce našich dětí. A nabídli jsme těm ostatním, že se na to mohou podívat a spíše se svěříme, s čím jsme měli problémy. A myslím si, že účastníci odejdou naplněni tím, co byly jejich představy. A to je ta možnost sdílení a ověření, že společně se lépe táhne. Což je podle mě to největší motto tady toho celého festivalu."
Ivana Pinkasová, ZŠ Slezská Třinec: "Zajímalo mě to, jak to vypadá v praxi. A zkusit si to. Super to je, myslím si, že užitečné pro děti. Určitě se to mezi školami teď rozšiřuje a všichni budou sdílet zkušenosti a je to určitě obohacení té výuky zase o něco jiného."
Lukáš Maršálek, lektor: "V rámci naší ukázky jsme si řekli, že potřebujeme něco, co je rychlé a zároveň použitelné. Takže jsme si tady připravili kolečko do vozíku, které je replikací pětikorunové mince."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je tady cítit obrovské nadšení, entuziasmus a energie. A já bych byl velice rád, kdyby taková spolupráce mezi pedagogy pokračovala. A pokud bude město Frýdek-Místek požádáno, tak bych velice rád, aby se i nadále podílelo na této akci. To je velmi důležitá iniciativa, prospěšná pro děti a je to velká investice do budoucnosti."

Cílem akce je nejen sdílení zkušeností, ale hlavně hledání způsobů, jak inspirovat žáky, aby se zapojili do výuky, byla pro ně zajímavá a snadno pochopitelná.

Nahlásit chybu


K tématu

Umělá inteligence, badatelství i formativní hodnocení. Festival inspiroval učitele ve vzdělávání

11. září 2023 11:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jak může ve vzdělání pomoci umělá inteligence nebo jak správně motivovat děti k výuce. Nejen tato témata se probírala na dalším ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách ve Frýdku-Místku. Ten pravidelně inspiruje učitele základních škol k zajímavé výuce oborných i dalších předmětů.

Festival inspirace v přírodních vědách opět zavítá do Frýdku-Místku

28. srpna 2023 13:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Setkání učitelů ze základních škol plné nových trendů ve vzdělávání. To je Festival inspirace v přírodních vědách. Letos se uskuteční na 8. základní škole ve Frýdku-Místku a opět bude tradičně plný sdílení zkušeností mezi pedagogy.

Blíží se uzávěrka nominací na ocenění nejlepších pracovníků v ostravských školách

5. ledna 2024 17:11 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ocenění pedagogů se v Ostravě stalo už tradicí. Město práci pedagogů oceňuje dlouhodobě, ročník 2024 přináší i několik novinek. Poprvé budou moci nominovat v kategorii „nejoblíbenější učitel“ svého „nej“ pedagoga sami žáci. Termíny podání návrhů jsou do 10. ledna 2024.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Nový lesopark na okraji Frýdku-Místku těší návštěvníky

Na okraji Frýdku-Místku vznikl nový lesopark. Vybudoval ho soukromý investor Gevorg Avetisjan a zpřístupnil ho veřejnosti. Do budoucna by kvůli nečekaně velkému zájmu chtěl park ještě rozšířit. Jeho počin pro společnost ocenili návštěvníci i vedení města.

Mladí hasiči bojovali v Nošovicích o Pohár starosty obce

23. května 2024 17:46 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

V Nošovicích uspořádali dobrovolní hasiči další ročník soutěže O pohár starosty obce. Ten letošní už byl 31. a jako vždy byl učen mladším a starším žákům.

Bazén na Střední škole řemesel Frýdek-Místek potřebuje rekonstrukci

Krytý bazén na krajské Střední škole řemesel ve Frýdku-Místku potřebuje nutnou rekonstrukci. Radnice o jeho záchraně jedná s Moravskoslezským krajem. Záměrem města je sportoviště zachovat a také prodloužit nádrž na původní délku, aby se v bazénu mohly konat plavecké závody.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Trasa letošního Pochodu kolem Palkovic vedla na vrchol Čupek

22. května 2024 9:29 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Několik desítek lidí se vypravilo na trasu letošního Pohodu kolem Palkovic. Start byl tradičně u sportovní haly. Podle mapy pak účastníci procházeli trasu s několika soutěžními stanovišti.

Poutavé metody výuky, virtuální realita i 3D tisk. Učitelé si předávali zkušenosti na Festivalu inspirace v přírodních vědách
Vydáno 5. září 2022 11:40, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zajímavá výuka matematiky a fyziky. Nebo třeba využití virtuální reality ve vzdělávání. Nejen na to se letos zaměřil třetí ročník Festivalu inspirace v přírodních vědách. Sjela se na něj stovka učitelů ze základních škol, aby si předávali zkušenosti a také se sami inspirovali.

Netradiční pohled na učitele z Frýdecko-Místecka. Zasedli do lavic a pečlivě naslouchali přednáškám různých pedagogů. Zúčastnili se totiž Festivalu inspirace v přírodních vědách.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "To, co my jsme opravdu prožili ve třídách, co nám fungovalo, tak nabídneme ostatním. A bavíme se o tom, jak lépe učit. Tento rok máme samozřejmě některé další témata. Já s kolegou jsme teď přinesli, jak matematika může pomáhat fyzice a pomoci dětem objevovat vzorce."

O festival je stále větší zájem. Kapacita se oproti loňsku téměř zdvojnásobila. Letos se ho účastnila stovka pedagogů.

Ivana Pinkasová, ZŠ Slezská Třinec: "Letos jsem přišla na takové workshopy, které se hodí mi jako ředitelce. Ale přivezla jsem další tři paní učitelky, které se zase inspirují v jiných workshopech. Já jsem z toho úplně nadšená. Víc takových věcí."
Petr Filar, ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "To divadlo fyziky, to bylo super. A tady určitě to taky bylo zajímavé. Ukázali jsme si, jak přejít od té matematiky, od počítání k nějakému vztahu fyzikálnímu."
Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Můj bratr tady má třeba duševní hygienu pro učitele. To je dílna, která je dosti naplněná. Je o to zájem."
Tomáš Pyško, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Od budování školních zahrad, až po užití matematiky ve fyzice. Se ty nůžky defacto v dobrém slova smyslu otevřely do obrovského spektra zájmu. Vím, že se tady najdou hodně kolegové z prvního stupně, velmi zajímavá dílna o geometrii. Takže to spektrum je velmi různorodé, čehož si právě nejvíce vážím. Že si podle mě každý tady může něco najít."

Témata vybírali organizátoři také podle toho, co si poptali učitelé na předchozím ročníku. Hostitelská Základní škola Petra Bezruče ve Frýdku-Místku představila například práci s virtuální realitou a 3D tiskem.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče Frýdek-Místek: "Protože to bereme jako prioritu už při výuce našich dětí. A nabídli jsme těm ostatním, že se na to mohou podívat a spíše se svěříme, s čím jsme měli problémy. A myslím si, že účastníci odejdou naplněni tím, co byly jejich představy. A to je ta možnost sdílení a ověření, že společně se lépe táhne. Což je podle mě to největší motto tady toho celého festivalu."
Ivana Pinkasová, ZŠ Slezská Třinec: "Zajímalo mě to, jak to vypadá v praxi. A zkusit si to. Super to je, myslím si, že užitečné pro děti. Určitě se to mezi školami teď rozšiřuje a všichni budou sdílet zkušenosti a je to určitě obohacení té výuky zase o něco jiného."
Lukáš Maršálek, lektor: "V rámci naší ukázky jsme si řekli, že potřebujeme něco, co je rychlé a zároveň použitelné. Takže jsme si tady připravili kolečko do vozíku, které je replikací pětikorunové mince."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Je tady cítit obrovské nadšení, entuziasmus a energie. A já bych byl velice rád, kdyby taková spolupráce mezi pedagogy pokračovala. A pokud bude město Frýdek-Místek požádáno, tak bych velice rád, aby se i nadále podílelo na této akci. To je velmi důležitá iniciativa, prospěšná pro děti a je to velká investice do budoucnosti."

Cílem akce je nejen sdílení zkušeností, ale hlavně hledání způsobů, jak inspirovat žáky, aby se zapojili do výuky, byla pro ně zajímavá a snadno pochopitelná.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000033147/poutave-metody-vyuky-virtualni-realita-i-3d-tisk-ucitele-si-predavali-zkusenosti-na-festivalu-inspirace-v-prirodnich-vedach