Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Olympiáda pro handicapované se ve Frýdku-Místku pořádá už 25 let

Stadion TJ Slezan zažil jubilejní 25. ročník mezinárodní olympiády v lehké atletice pro handicapované. Zúčastnilo se jí 17 družstev ze tří zemí. Závodníci s mentálním postižením a kombinovanými vadami soutěžili o medaile, věcné ceny i putovní pohár.

Jsou handicapovaní, ale dostali možnost sportovat jako opravdoví olympionici. 17 družstev z Česka, Polska a Slovenska slavnostně nastoupilo do Mezinárodní olympiády.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Olympiáda je o dobré náladě, o fair play hře. O tom, že se tady klienti dostanou mezi své kamarády, že se poznají opět po roce, že si najdou i nové kamarády, samozřejmě. A o tom setkávání a o té inkluzi a integraci zdravotně postižených s běžnou populací."

Tribunu zaplnili fanoušci z řad žáků základních a středních škol ve Frýdku-Místku. Závodníkům vytvořili skvělou kulisu.

Stefi Nováková, předsedkyně Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR: "Je to skvělé, vždy je tu strašně výborná atmosféra, je tady lidskost, vzájemné zápolení, ale všechno v takové dobré pohodě. Jsme rádi, že jsme se znovu zúčastnili, i moje nové družstvo je velmi rádo. Líbí se jim tady a jsou spokojení. Jsou poprvé na této velké skutečné olympiádě."
Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Disciplíny hod kriketovým míčkem, běh na 400 metrů, skok do dálky, přetahovaná štafeta, takže takové ty lehčí sporty, které zvládnou."

Letošní 25. ročník se nesl v duchu ocenění všech, kteří se na akci dlouhodobě podílejí. Zakladatel navíc předal žezlo své nástupkyni.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Převzala jsem tuto štafetu po svém tatínkovi. Moc si toho vážím a budu se snažit dalších 25 let znovu pokračovat v jeho šlépějích. Táta nastavil opravdu vysokou laťku. Takže nebude úplně jednoduché v tomto pokračovat. Ale věřím, že to půjde."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl hlavně poděkovat pořadatelům, kteří dlouhá léta tuto krásnou akci udržují a přeji všem, kteří se dneska zúčastní, aby si ty závody užili, užili si krásný sportovní den a odešli spokojeni."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě spolupracuje se Školou života, která se věnuje lidem s mentálním handicapem. Dnes máme tady třicáté jubileum založení Školy života a 25. olympiádu, kterou město také podporuje. Já bych chtěl tímto také hlavně zakladatelům panu Güntheru Kuboňovi a panu Žáčkovi z hloubi srdce poděkovat. Za to, že se věnují této činnosti a doufám, že si dneska závodníci užijí celý závod."

Závodníci bojovali o medaile, drobné dárky a nejlepší družstvo si odvezlo domů putovní pohár primátora.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy