Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Olympiáda pro handicapované se ve Frýdku-Místku pořádá už 25 let

Frýdek-Místek |

Stadion TJ Slezan zažil jubilejní 25. ročník mezinárodní olympiády v lehké atletice pro handicapované. Zúčastnilo se jí 17 družstev ze tří zemí. Závodníci s mentálním postižením a kombinovanými vadami soutěžili o medaile, věcné ceny i putovní pohár.

Jsou handicapovaní, ale dostali možnost sportovat jako opravdoví olympionici. 17 družstev z Česka, Polska a Slovenska slavnostně nastoupilo do Mezinárodní olympiády.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Olympiáda je o dobré náladě, o fair play hře. O tom, že se tady klienti dostanou mezi své kamarády, že se poznají opět po roce, že si najdou i nové kamarády, samozřejmě. A o tom setkávání a o té inkluzi a integraci zdravotně postižených s běžnou populací."

Tribunu zaplnili fanoušci z řad žáků základních a středních škol ve Frýdku-Místku. Závodníkům vytvořili skvělou kulisu.

Stefi Nováková, předsedkyně Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR: "Je to skvělé, vždy je tu strašně výborná atmosféra, je tady lidskost, vzájemné zápolení, ale všechno v takové dobré pohodě. Jsme rádi, že jsme se znovu zúčastnili, i moje nové družstvo je velmi rádo. Líbí se jim tady a jsou spokojení. Jsou poprvé na této velké skutečné olympiádě."
Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Disciplíny hod kriketovým míčkem, běh na 400 metrů, skok do dálky, přetahovaná štafeta, takže takové ty lehčí sporty, které zvládnou."

Letošní 25. ročník se nesl v duchu ocenění všech, kteří se na akci dlouhodobě podílejí. Zakladatel navíc předal žezlo své nástupkyni.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Převzala jsem tuto štafetu po svém tatínkovi. Moc si toho vážím a budu se snažit dalších 25 let znovu pokračovat v jeho šlépějích. Táta nastavil opravdu vysokou laťku. Takže nebude úplně jednoduché v tomto pokračovat. Ale věřím, že to půjde."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl hlavně poděkovat pořadatelům, kteří dlouhá léta tuto krásnou akci udržují a přeji všem, kteří se dneska zúčastní, aby si ty závody užili, užili si krásný sportovní den a odešli spokojeni."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě spolupracuje se Školou života, která se věnuje lidem s mentálním handicapem. Dnes máme tady třicáté jubileum založení Školy života a 25. olympiádu, kterou město také podporuje. Já bych chtěl tímto také hlavně zakladatelům panu Güntheru Kuboňovi a panu Žáčkovi z hloubi srdce poděkovat. Za to, že se věnují této činnosti a doufám, že si dneska závodníci užijí celý závod."

Závodníci bojovali o medaile, drobné dárky a nejlepší družstvo si odvezlo domů putovní pohár primátora.

Nahlásit chybu


K tématu

Handicapovaní soutěžili na olympiádě v lehké atletice ve Frýdku-Místku

2. října 2023 13:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Handicapovaní ze tří zemí se opět sjeli do Frýdku-Místku. Společně tady poměřili síly na 26. ročníku sportovní olympiády v lehké atletice pro osoby s mentálním postižením. Cílem bylo, aby si hlavně společně užili den plný sportu.

ZŠ a MŠ Naděje ve Frýdku-Místku chce vylepšit zahradu a zřídit Snoezelen místnosti

20. listopadu 2023 12:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Základní a mateřská škola Naděje ve Frýdku-Místku usiluje o další speciální vybavení a také unikátní terapeutické místnosti. Město v tomto ohledu vyjde školce vstříc a společně s ní připraví vylepšení herních prvků na zahradě a také zřízení a vybavení místností Snoezelen.

Rekonstrukce Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku je kompletně hotová

30. října 2023 11:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Integrované centrum Žirafa ve Frýdku-Místku má kompletně hotovou revitalizaci. Práce na zateplení, výměně oken, vybudování nájezdových ramp a nových vchodů trvaly 10 měsíců. Stály téměř 11 milionů korun a musely se zvládnout za plného provozu.


Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Včera 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Včera 21:48, vydáno včera 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Včera 21:57, vydáno 19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

19. června 2024 11:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Festival Sweetsen fest oslavil 20 let. Ve Frýdku-Místku bavil všechny generace

Sweetsen fest letos oslavil 20 let. Za tu dobu se z něj postupně stal největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. Letos akce nabídla více než 100 programových bodů.

Olympiáda pro handicapované se ve Frýdku-Místku pořádá už 25 let
Vydáno 29. září 2022 15:59, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Stadion TJ Slezan zažil jubilejní 25. ročník mezinárodní olympiády v lehké atletice pro handicapované. Zúčastnilo se jí 17 družstev ze tří zemí. Závodníci s mentálním postižením a kombinovanými vadami soutěžili o medaile, věcné ceny i putovní pohár.

Jsou handicapovaní, ale dostali možnost sportovat jako opravdoví olympionici. 17 družstev z Česka, Polska a Slovenska slavnostně nastoupilo do Mezinárodní olympiády.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Olympiáda je o dobré náladě, o fair play hře. O tom, že se tady klienti dostanou mezi své kamarády, že se poznají opět po roce, že si najdou i nové kamarády, samozřejmě. A o tom setkávání a o té inkluzi a integraci zdravotně postižených s běžnou populací."

Tribunu zaplnili fanoušci z řad žáků základních a středních škol ve Frýdku-Místku. Závodníkům vytvořili skvělou kulisu.

Stefi Nováková, předsedkyně Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR: "Je to skvělé, vždy je tu strašně výborná atmosféra, je tady lidskost, vzájemné zápolení, ale všechno v takové dobré pohodě. Jsme rádi, že jsme se znovu zúčastnili, i moje nové družstvo je velmi rádo. Líbí se jim tady a jsou spokojení. Jsou poprvé na této velké skutečné olympiádě."
Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Disciplíny hod kriketovým míčkem, běh na 400 metrů, skok do dálky, přetahovaná štafeta, takže takové ty lehčí sporty, které zvládnou."

Letošní 25. ročník se nesl v duchu ocenění všech, kteří se na akci dlouhodobě podílejí. Zakladatel navíc předal žezlo své nástupkyni.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Převzala jsem tuto štafetu po svém tatínkovi. Moc si toho vážím a budu se snažit dalších 25 let znovu pokračovat v jeho šlépějích. Táta nastavil opravdu vysokou laťku. Takže nebude úplně jednoduché v tomto pokračovat. Ale věřím, že to půjde."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl hlavně poděkovat pořadatelům, kteří dlouhá léta tuto krásnou akci udržují a přeji všem, kteří se dneska zúčastní, aby si ty závody užili, užili si krásný sportovní den a odešli spokojeni."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě spolupracuje se Školou života, která se věnuje lidem s mentálním handicapem. Dnes máme tady třicáté jubileum založení Školy života a 25. olympiádu, kterou město také podporuje. Já bych chtěl tímto také hlavně zakladatelům panu Güntheru Kuboňovi a panu Žáčkovi z hloubi srdce poděkovat. Za to, že se věnují této činnosti a doufám, že si dneska závodníci užijí celý závod."

Závodníci bojovali o medaile, drobné dárky a nejlepší družstvo si odvezlo domů putovní pohár primátora.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000033603/olympiada-pro-handicapovane-se-ve-frydkumistku-porada-uz-25-let