Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladý muž z Frýdku-Místku vylákal z lidí přes 62 milionů korun, sliboval velké zhodnocení

Podvodem se snažil budovat dobré jméno a ve finále důvěřivé klienty okradl. Mladý muž z Frýdku-Místku sliboval velké zhodnocení investovaných peněz a díky tomu vybral od zhruba 80 lidí a firem přes 62 milionů korun. Jenže vložené peníze rozumně neinvestoval, ale začal s nimi postupně vyplácet slibované až desetiprocentní úroky předchozím investorům. Další peníze mezitím utrácel za luxusní auto, elektroniku i dovolenou. Teď mu hrozí až 10 let vězení.

Původně to vypadalo jako velmi dobrá investice. Zhruba 80 lidí a firem z Brna, Havířova nebo Frýdlantu nad Ostravicí dalo na doporučení známých a v průběhu roku 2020 a 2021 poslalo peníze mladému muži z Frýdku-Místku. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Ten měl nabízet investiční a finanční služby, prezentovat je vysoce profesionálně a přesvědčivě, rovněž na webu. Lákadlem byly měsíční výnosy ve výši od cca 6 % do 10 %. Účty zájemců byly díky uzavřeným smlouvám o zápůjčkách finančních prostředků „odlehčeny“ tu o 100 000 korun, tu o 1 milion korun, dokonce v několika případech až o více než 3 miliony."

Jenže muž peníze ve skutečnosti neinvestoval, ale nové vklady používal pro výplaty slibovaných úroků jiným klientům. Tedy typické Ponziho schéma, kdy jeho dalším znakem je dlouhodobá neudržitelnost a v podstatě nevyplácení vložených financí ani úroků klientům, které dříve či později musí zákonitě nastat. Celkově z lidí a firem vylákal přes 62 milionů korun. S většinou peněz pracoval a zhruba 7 milionů korun průběžně utratil.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Měl si pořídit například luxusní vůz či elektroniku nebo uhradit desetitisíce cestovní kanceláři. Možná v době, kdy si již nebyl jist „podnikáním“, prodal auto za zhruba milion korun, který obratem užil k vyplacení některých věřitelů."

Policisté u něj naštěstí zajistili alespoň 50 milionů korun, které budou následně vyplaceny investorům. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Je tedy zřejmé, že moravskoslezští kriminalisté zabránili efektivní prací vyšší škodě. Současně je třeba vyzdvihnout na samotném počátku oznámení učiněné jistou státní dohledovou institucí, která pojala důvodné podezření z trestné činnosti."

Krajští kriminalisté specializující se na závažnou trestnou činnost hospodářského charakteru v průběhu prověřování kromě jiného shromáždili a vyhodnotili množství informací. Byli samozřejmě v kontaktu s poškozenými, stejně tak s finančními institucemi. Součinnost jim vzhledem k bydlišti poškozených poskytovali rovněž kolegové z jiných krajů.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Na základě zadokumentovaných skutečností obvinil vrchní komisař odboru hospodářské kriminality krajského ředitelství muže ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Trestní sazba se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 let odnětí svobody."

Policisté upozorňují, že u investování je obecně zapotřebí být obezřetný. Ani doporučení známého či věrohodné vystupování není vždy zárukou. Je nutné vzít v potaz všechny okolnosti, například reálnost nabízených výnosů (úroků) a podobně. Nebo se hodí také rady kvalifikovaných finančních poradců.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy