Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky hlavně k osamělým lidem

Frýdek-Místek |

Chcete dát svému volnému času smysl? Pomáhat druhým a obohatit svůj život o novou zkušenost? Staňte se dobrovolníkem. Ty nyní hledá Dobrovolnické centrum ADRA. I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji potřebují.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek hledá nové dobrovolníky hlavně k osamělým lidem. Pomáhat mohou zájemci nejen ve městě, ale v celém okrese, kraji, a dokonce i republice.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Asi rozlišuji dva pojmy. Samotu a osamělost. Sociologové sami pracují s těmito dvěma pojmy a říkají, že samota někdy může být i léčivá. A lidé utíkají do samoty, aby si odpočinuli, aby z toho hektického světa, který je obklopuje, načerpali trošku energie. Ale něco jiného je osamělost a osamění. A to je to, co nás trápí. A to je škodlivé. Určitě ideální stav je, když je funkční rodina. To je to první a poslední, co je třeba zmínit. Pokud samozřejmě rodina funkční není, tak jsou tady dobrovolníci. Dobrovolník je pro nás vzácná osoba. Protože je to člověk, který dává část svého volného času někomu, koho vlastně nezná."
Julie Růžičková, dobrovolnice: "Když jsem se přihlásila do Adry jako dobrovolník, tak nám poslali email, kde byly vypsané možnosti, kam můžeme jít jako dobrovolníci. A byl tam právě inzerát podaný tady o panu Šilhovi. A bylo tam napsáno, že rád tvoří, ať už na počítači v různých grafických programech nebo různé výtvarné činnosti. A to mi bylo blízké, proto jsme se rozhodla ho oslovit."

Dobrovolnická centra se snaží spojovat dvojice s podobnými zájmy, aby společně strávený čas těšil obě strany.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My při těch úvodních pohovorech se ptáme po zájmech těch lidí. Jestli umí třeba zpívat, jestli umí kreslit, malovat, jestli mají zájem o sport a podobně. Samozřejmě to samé zjišťujeme u seniorů samotných. O co mají vlastně zájem. A pokud se tohle podaří propojit, tak pak vzniká prostě dokonalý funkční vztah."
Julie Růžičková, dobrovolnice: "K panu Šilhovi chodím jednou, dvakrát týdně. Nebo minimálně jednou za 14 dnů. Právě podle mých pracovních možností. Vlastně mě to vždycky trochu dobije, po tom dnu v práci. Přijdu sem a vím, že si tady můžu zároveň s panem Šilhou odpočinout, protože si povídáme nebo něco tvoříme. Něco, co nás oba baví."
Milan Šilha, klient Dobrovolnického centra ADRA: "Julča, protože ona amatérsky hraje divadlo a my si o tom divadle hodně povídáme. No, tak přináší mi radost, protože ona vždycky přinese něco, co můžeme dělat. Kdo si chce vzít dobrovolníka k sobě, tak bych doporučil, aby se hlavně nebáli. Aby si vybírali, aby s tím dobrovolníkem sedli, aby měli třeba s tím dobrovolníkem nějaké společné zájmy. Protože já nejsem ten typ, který by akorát seděl."
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Měnit životy osamělých lidí může každý, bez rozdílu věku. Chce to jenom odvahu, trošku času a chuť."

Dobrovolníci vrací blízkost a radost do života těm, kdo nikoho blízkého v životě nemají. Dělají společnost osamělým lidem doma i v domovech pro seniory a mohou být i parťáky na hraní a učení pro děti.

Nahlásit chybu


K tématu

ADRA Frýdek-Místek připravila další tábor pro děti s autismem

27. července 2023 12:46 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Děti s poruchou autistického spektra si opět užily týden plný her a zábavy. Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek pro ně totiž připravilo tradiční letní příměstský tábor. Hlavní stanoviště měli táborníci tradičně ve Faunaparku, ale i letos nechyběly ani atraktivní výlety.

Lidé bez domova mohou ve Frýdku-Místku v zimě využít teplou židli v azylovém domě

4. prosince 2023 14:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova ve Frýdku-Místku nemusí v zimě mrznout na ulici. V době, kdy teploty klesnou pod mínus 5 stupňů mohou využít služeb takzvaných teplých židlí. A to v Nízkoprahovém denním centru Bethel pro muže. A v Azylovém domě Sára pro ženy.

ADRA Frýdek-Místek dělá s dobrovolníky radost Dárkem pro druhé

18. prosince 2023 11:05 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek opět připravila tradiční akci Dárek pro druhé. Zapojily se do ní firmy, školy, ale také dobrovolníci. Někdo například pletl, jiný nakoupil dárky pro osamělé děti nebo seniory. ADRA akci spojuje zároveň s výzvou k hledání nových dobrovolníků do různých programů.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky hlavně k osamělým lidem
Vydáno 24. října 2022 15:03, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Chcete dát svému volnému času smysl? Pomáhat druhým a obohatit svůj život o novou zkušenost? Staňte se dobrovolníkem. Ty nyní hledá Dobrovolnické centrum ADRA. I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji potřebují.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek hledá nové dobrovolníky hlavně k osamělým lidem. Pomáhat mohou zájemci nejen ve městě, ale v celém okrese, kraji, a dokonce i republice.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Asi rozlišuji dva pojmy. Samotu a osamělost. Sociologové sami pracují s těmito dvěma pojmy a říkají, že samota někdy může být i léčivá. A lidé utíkají do samoty, aby si odpočinuli, aby z toho hektického světa, který je obklopuje, načerpali trošku energie. Ale něco jiného je osamělost a osamění. A to je to, co nás trápí. A to je škodlivé. Určitě ideální stav je, když je funkční rodina. To je to první a poslední, co je třeba zmínit. Pokud samozřejmě rodina funkční není, tak jsou tady dobrovolníci. Dobrovolník je pro nás vzácná osoba. Protože je to člověk, který dává část svého volného času někomu, koho vlastně nezná."
Julie Růžičková, dobrovolnice: "Když jsem se přihlásila do Adry jako dobrovolník, tak nám poslali email, kde byly vypsané možnosti, kam můžeme jít jako dobrovolníci. A byl tam právě inzerát podaný tady o panu Šilhovi. A bylo tam napsáno, že rád tvoří, ať už na počítači v různých grafických programech nebo různé výtvarné činnosti. A to mi bylo blízké, proto jsme se rozhodla ho oslovit."

Dobrovolnická centra se snaží spojovat dvojice s podobnými zájmy, aby společně strávený čas těšil obě strany.

Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "My při těch úvodních pohovorech se ptáme po zájmech těch lidí. Jestli umí třeba zpívat, jestli umí kreslit, malovat, jestli mají zájem o sport a podobně. Samozřejmě to samé zjišťujeme u seniorů samotných. O co mají vlastně zájem. A pokud se tohle podaří propojit, tak pak vzniká prostě dokonalý funkční vztah."
Julie Růžičková, dobrovolnice: "K panu Šilhovi chodím jednou, dvakrát týdně. Nebo minimálně jednou za 14 dnů. Právě podle mých pracovních možností. Vlastně mě to vždycky trochu dobije, po tom dnu v práci. Přijdu sem a vím, že si tady můžu zároveň s panem Šilhou odpočinout, protože si povídáme nebo něco tvoříme. Něco, co nás oba baví."
Milan Šilha, klient Dobrovolnického centra ADRA: "Julča, protože ona amatérsky hraje divadlo a my si o tom divadle hodně povídáme. No, tak přináší mi radost, protože ona vždycky přinese něco, co můžeme dělat. Kdo si chce vzít dobrovolníka k sobě, tak bych doporučil, aby se hlavně nebáli. Aby si vybírali, aby s tím dobrovolníkem sedli, aby měli třeba s tím dobrovolníkem nějaké společné zájmy. Protože já nejsem ten typ, který by akorát seděl."
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Měnit životy osamělých lidí může každý, bez rozdílu věku. Chce to jenom odvahu, trošku času a chuť."

Dobrovolníci vrací blízkost a radost do života těm, kdo nikoho blízkého v životě nemají. Dělají společnost osamělým lidem doma i v domovech pro seniory a mohou být i parťáky na hraní a učení pro děti.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000033992/adra-frydekmistek-hleda-dobrovolniky-hlavne-k-osamelym-lidem