Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku uctili Den vzniku samostatného Československa

Frýdek-Místek uctil památku dne vzniku samostatného Československého státu. Letos byl pietní akt ve znamení pěveckého doprovodu dětí ze základní umělecké školy a také krátké připomínky historických události ze strany historika Muzea Beskyd.

Nejoblíbenější písní prvorepublikového prezidenta v podání žákyň základní umělecké školy začalo ve Frýdku-Místku uctění státního svátku Dne vzniku samostatného Československa. Tradičně u busty na třídě TGM.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Stojíme na památné Masarykově třídě, za první republiky a po válce dlouhá léta „Wilsonce“, Wilssonově třídě. A připomínat si osobu prezidenta T. G. Masaryka a vznik Československé republiky, na níž navazuje současná Česká republika, je opravdu nesmírně důležité. Svoboda nebyla nikdy zadarmo. Byla vykoupena životy tisíců našich československých legionářů, zahraničního vojska. Ještě zkraje prvních týdnů po vzniku republiky se bojovalo o její hranice s Maďary a s Poláky. Takže to jsou hrdinské činy, které bychom si měli připomínat neustále."

Po krátkých proslovech primátora a právě historika, položili zástupci vedení města k pomníku věnec a uctili tak památku vzniku první republiky i jejího prezidenta.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Dnes jsme se u příležitosti státního svátku 28. října, vzniku samostatné Československé republiky setkali u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. Je to mimochodem i čestný občan města. A velice si toho vážím a na této konkrétní bustě a jejím putování po městě během osudových okamžiků, během dvacátého století, je vidět, že cesta demokracie je velmi trnitá. A i v dnešních dnech je velmi významné si připomínat hodnoty, které nastavil Tomáš Garrigue Masaryk. A je třeba ctít pravidla a zásady fungování demokratické společnosti a pečovat o ni."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Plastika profesora Tomáše Garrigua Masaryka od Josefa Mařatky je považována a ostatně už prvorepublikový tisk na to téma velice chválil, že je to jedna z nejlepších plastik na území Československa. Masaryk zde není jenom jako politik, jako státotvárný muž, ale je to otec, manžel, oduševnělý filozof a ukazuje svoji hlubokou lidskou stránku."

Historik přinesl z muzea i jednu ze dvou dochovaných ručně šitých vlajek z osvobození v roce 1945.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Tuto šila moje babička, když ještě tady dozvukovala střelba. Byla vyvěšena na našem domě, byla vyvěšena i při znovuodhalení pomníku prezidenta Masaryka, visela i v 68 roce a po roce 1990 ji vyvěšujeme, ač je tedy historická, cenná."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že dnes více než kdy jindy, jsou na místě slova Tomáše Garrigua Masaryka, který řekl, že pokud má demokracie chyby, dělejme vše proto, abychom odstranily tyto chyby a neodstranili demokracii."

Na závěr pietního aktu zazněla ještě česká hymna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy