Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě si lidé připomněli 107 let od vzniku samostatného Československa

Opava |

V Opavě si lidé připomněli 107 let od vzniku samostatného Československa. Pietní setkání proběhlo tradičně u budovy Slezské univerzity na Masarykově třídě.

Tradice kladení kytic a zapalování svíček u pamětní desky na Masarykově třídě má v Opavě dlouhou historii. Letos se zde sešli představitelé města, akademické obce, skauti i občané, aby uctili 107. výročí vzniku samostatného československého státu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Před 107 lety vznikla samostatná Československá republika a já si myslím, že všichni občané musí být na to náležitě hrdí. Je skutečně důležité si připomínat toto výročí a všechny vlastně ty předky, kteří se zasloužili o to, že dneska můžeme svobodně volit, svobodně existovat, svobodně chodit do práce a za nás je to velmi důležité.”

Výročí 28. října není jen historickým datem, ale i příležitostí k zamyšlení nad tím, jakou hodnotu má demokracie v dnešní době.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Co by jsme vzkázali mladým lidem, že svoboda není zadarmo, ať si uvědomí opravdu, že za tím je spousta práce 107 let, kdy vlastně tohleto naši předci budovali a ať jsou na ně náležitě hrdí.”

Součástí pietního aktu byla i čestná stráž opavských skautů.

Petr Lebeda, účastník pietního aktu: “Tady mám syna, který drží časnou stráž, ale dneska jako jsme to doma tak trošku probírali se syny, protože pro ty mladé to je pochopitelně, že dneska velmi těžké takové věci jako uchopit, pojmout. Tak jsem jim říkal, buďte rádi, protože díky tomuto dni máte internet v češtině, což je samozřejmě taková nadsázka, ale jako oni jsou oba dva skauti, tak nějaké ty základy samozřejmě státotvornosti a jejího uchopení samozřejmě mají, ale je to o výchově v rodinách.”
Karolina Havlická, skautka: “Jsem ráda, že si to připomínáme a jsem ráda, že jsem tady mohla být na 16 stráži a jsem ráda za všechny lidi, kteří tady přišli, takže jsme spolu ucítili památku. A jak pro tebe je důležitá svoboda? Hodně, protože, jak pán říkal, je to velmi křehké. Jsem ráda za to, v jaké zemi žiju.”

28. říjen tak i po více než sto letech zůstává symbolem odvahy, sounáležitosti a víry ve svobodnou republiku.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé uctili památku 108 horníků, kteří zahynuli při tragédii v Dole Dukla

7. července 2025 12:31 | Havířov | Bára Kelnerová

7. července roku 1961 se stala největší důlní katastrofa v Československu po druhé světové válce. Při požáru v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pietní akt k uctění památky obětí této tragédie se konal u památníku na městském hřbitově v Havířově.

V Životicích uctili památku popravených mužů z roku 1944

4. srpna 2025 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová

U památníku v Havířově-Životicích se uskutečnila pietní vzpomínka na 36 mužů, které před 81 lety zavraždilo gestapo. K tragédii se vrátili pozůstalí, pamětníci i představitelé města a kraje.

Od tragédie na Dole Dukla uplynulo 64 let, lidé uctili památku zemřelých horníků

8. července 2025 9:30 | Havířov | Bára Kelnerová

7. července roku 1961 se stala největší důlní katastrofa v Československu po druhé světové válce. Při požáru v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pietní akt k uctění památky obětí této tragédie se konal u památníku na městském hřbitově v Havířově.


V Dole ČSM finišuje vyklízení a utěsňování štol před zásypem

Dnes 18:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý labyrint chodeb v podzemí černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku postupně uzavírají hráze, za které už se nikdo nikdy nedostane. Na povrch se vyváží materiál, který má ještě nějakou hodnotu, zbytek zůstane v zasypané šachtě.

Z návrhů obyvatel Frýdku-Místku pro Riviéru vede sportovní hala

Včera 20:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Občané pomáhají najít smysluplné využití pozemků, které Frýdek-Místek opětovně nabyl na sídlišti Riviéra. Své nápady sdělili na plánovacím dni, který radnice pořádala na parkovišti u baseballového hřiště.

Policista ve volnu zachránil ženě u bitcoinmatu přes sto tisíc korun

Zkušený policista si během svého volna všiml ve Frýdku-Místku ženy, která telefonovala u bitcoinmatu. Hned mu bylo jasné, že se jedná o podvod a ženu varoval, aby hovor okamžitě ukončila. Ta už sice stihla podvodníkům poslat přes 200 tisíc korun, díky rychlému zásahu ale neztratila dalších 150 tisíc. Policie znovu varuje, že skuteční bankéři lidi k vkládání peněz do bitcoinmatů nikdy nenutí.

Žáci z Horní Suché se zapojili do soutěže Mladý cyklista

Dnes 12:29 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Na havířovském dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Své zástupce vyslaly i obě základní školy z Horní Suché.

Stavba Moravskoslezské technologické akademie vzbuzuje zájem osobností

Včera 19:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Výstavba budovy MS technologické akademie je jednou z největších krajských investic v oblasti školství. Pojďme si poslechnout názory osobností na tento projekt.

Psovodi z MS kraje mají čtyři nová štěňata. Za dva roky budou připraveni do akce

Včera 9:09 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Seznamte se s chlupatou posilou moravskoslezských psovodů! Vnímavá fenka Fulla, akční Unir, devět týdnů starý Xilox a budoucí výjezdový pes Ypex. Zatím si hrají a poznávají okolí, ale za dva roky z nich vyrostou profesionálové, kteří budou připraveni pomáhat a chránit.

Havířov vylepšuje areál koupaliště před otevřením, sníží věk dětí pro vstup bez dozoru

Včera 15:31 | Havířov | Bára Kelnerová

Brána ledního koupaliště Jindřich v Havířově se poprvé otevře 5. června. Nyní v areálu probíhají poslední úpravy. Návštěvníci se mohou těšit na opravenou odpočinkovou zónu u velkého bazénu a takém na snížení věku dětí pro stup bez dozoru.

Nejlepší mladí zdravotníci soutěžili v okresním kole

Včera 20:48 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Český červený kříž pořádá už desítky let soutěž pro mladé zdravotníky. Oblastní kolo okresu Frýdek-Místek hostila 7. Základní škola.

Lázeňská sezóna v Darkově startovala s hudební fontánou

Včera 11:32 | Karviná | Richard Kutěj

Lázně Darkov v Karviné opět slavnostně zahájily letošní sezónu tradičním otevíráním pramenů. Akce ovšem přinesla několik novinek a překvapení.

Rodáci z Hrušova se sešli už po třinácté, nechyběla ani Rottrová

Rodiště Vlastimila Brodského nebo Marie Rottrové a část Slezské Ostravy s nejpohnutější historií – to je Hrušov. Přestože už tu většina rodáků nebydlí, pravidelně se scházejí. Na letošní setkání se jich sjelo 150 a pozvání přijala taky právě Marie Rottrová.

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. června 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Slezské gymnázium v Opavě opravuje škody po povodních

16. května 2026 14:50 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské gymnázium v Opavě pokračuje v obnově budovy po ničivých povodních ze září roku 2024. Voda tehdy zaplavila suterén školy i kotelnu, kde dosahovala až metru a půl. Část prostor už je opravená a studenti nově využívají modernizované šatny i relaxační zónu.

Festival Muziáda v Opavě představil pedagogy uměleckých škol z celého kraje

16. května 2026 14:31 | Opava | Yvona Fajtová

V minoritském klášteře v Opavě vystoupili učitelé základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje. Koncert se uskutečnil v rámci festivalu Muziáda, který letos slaví už třináctý ročník. Publikum si vyslechlo klasickou hudbu, operní árie i autorskou tvorbu.

Rychlejší a bezpečnější internet, moderní vybavení. Opava modernizuje výuku virtuální reality na základních školách

16. května 2026 14:20 | Opava | Yvona Fajtová

Opava pokračuje v rozsáhlé modernizaci výuky na základních školách. Díky projektu zaměřenému na virtuální realitu a zlepšení konektivity školy získávají nové IT vybavení, rychlejší internet i moderní učebny. Některé už nové technologie využívají přímo ve výuce, další se přidají během letošního roku.

Zrekonstruovaný zimní stadion v Opavě prošel oficiální zátěžovou zkouškou

14. května 2026 21:54 | Opava | Yvona Fajtová

Zrekonstruovaný zimní stadion v Opavě se otevřel v rámci oficiální zátěžové zkoušky. Během přátelského utkání mezi Opavou a Kopřivnicí se testovala kvalita ledu, tribuny, osvětlení i ozvučení. Moderní hala by měla být slavnostně otevřena v září.

Dlouholetý spor o vlastnictví části bývalé Slezanky je u konce. Vítězem je město Opava

14. května 2026 21:26 | Opava | Yvona Fajtová

Opava uspěla ve sporu s pražskou společností Avia Park V o část bývalého obchodního domu Slezanka. Krajský soud v Ostravě potvrdil rozhodnutí okresního soudu a město se tak stalo vlastníkem zbývající části objektu. Může tak pokračovat v přípravě další etapy demolice.

Poslední budova Domova pro seniory Ludmila v Háji ve Slezsku je po rekonstrukci

14. května 2026 20:54 | Opava | Yvona Fajtová

Domov pro seniory Ludmila v Háji ve Slezsku-Smolkově slavnostně otevřel poslední zrekonstruovanou budovu areálu. Náročná obnova historického objektu trvala více než rok a přinesla moderní bydlení pro sedmnáct klientů.

V Opavě si lidé připomněli 107 let od vzniku samostatného Československa
Vydáno 30. října 2025 15:00, Opava, Yvona Fajtová
V Opavě si lidé připomněli 107 let od vzniku samostatného Československa. Pietní setkání proběhlo tradičně u budovy Slezské univerzity na Masarykově třídě.

Tradice kladení kytic a zapalování svíček u pamětní desky na Masarykově třídě má v Opavě dlouhou historii. Letos se zde sešli představitelé města, akademické obce, skauti i občané, aby uctili 107. výročí vzniku samostatného československého státu.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Před 107 lety vznikla samostatná Československá republika a já si myslím, že všichni občané musí být na to náležitě hrdí. Je skutečně důležité si připomínat toto výročí a všechny vlastně ty předky, kteří se zasloužili o to, že dneska můžeme svobodně volit, svobodně existovat, svobodně chodit do práce a za nás je to velmi důležité.”

Výročí 28. října není jen historickým datem, ale i příležitostí k zamyšlení nad tím, jakou hodnotu má demokracie v dnešní době.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Co by jsme vzkázali mladým lidem, že svoboda není zadarmo, ať si uvědomí opravdu, že za tím je spousta práce 107 let, kdy vlastně tohleto naši předci budovali a ať jsou na ně náležitě hrdí.”

Součástí pietního aktu byla i čestná stráž opavských skautů.

Petr Lebeda, účastník pietního aktu: “Tady mám syna, který drží časnou stráž, ale dneska jako jsme to doma tak trošku probírali se syny, protože pro ty mladé to je pochopitelně, že dneska velmi těžké takové věci jako uchopit, pojmout. Tak jsem jim říkal, buďte rádi, protože díky tomuto dni máte internet v češtině, což je samozřejmě taková nadsázka, ale jako oni jsou oba dva skauti, tak nějaké ty základy samozřejmě státotvornosti a jejího uchopení samozřejmě mají, ale je to o výchově v rodinách.”
Karolina Havlická, skautka: “Jsem ráda, že si to připomínáme a jsem ráda, že jsem tady mohla být na 16 stráži a jsem ráda za všechny lidi, kteří tady přišli, takže jsme spolu ucítili památku. A jak pro tebe je důležitá svoboda? Hodně, protože, jak pán říkal, je to velmi křehké. Jsem ráda za to, v jaké zemi žiju.”

28. říjen tak i po více než sto letech zůstává symbolem odvahy, sounáležitosti a víry ve svobodnou republiku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000051378/v-opave-si-lide-pripomneli-107-let-od-vzniku-samostatneho-ceskoslovenska