Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vzpomínky i osudy pamětníků přibližuje putovní výstava Paměti národa ve Frýdku-Místku

Osudy Židů i odsunutých Němců. Životy pamětníků kolektivizace nebo signatářů Charty 77, do kterých výrazně zasáhl režim. Nejen o tom se dočtete na nové putovní výstavě Paměti národa, která je k vidění na místeckém náměstí

Náměstí Svobody v Místku zaplnily fotopanely s příběhy různých pamětníků. Ti ve svých zpovědích přibližují nejen významné dějinné okamžiky 20. století, ale také jak tyto události ovlivnily jejich životy.

Ida Šimonová, ředitelka Paměti národa Moravskoslezský kraj: "Ty příběhy jsou opravdu různé. Ať se jedná o odsun Němců nebo tady máme paní, která žila 6 let se svou sestrou ve sklepě, protože byla židovského původu a musela se schovávat po dobu druhé světové války, aby neskončila v koncentračním táboře, tak jako jejich otec. Máme tady sestřičku, která bojovala o to, aby se vůbec mohla stát řádovou sestrou. Máme tady disidenty a chartisty, kteří doplatili na to, že ve svém osobním životě nemohli studovat a tak dál a tak dál. Máme tady třeba pamětníka, který zažil kolektivizaci v Ostravě-Porubě."

V Moravskoslezském kraji probíhá vyhledávání a natáčení pamětníků již od roku 2018, celkem již bylo natočeno a zpracováno přes 200 pamětnických příběhů z regionu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Podobné projekty, jako je projekt Paměť národa, společnosti Post Bellum, jsou zvláště v dnešní době velmi potřebné. Myslím si, že abychom pochopili naši historii, poznali naše kořeny, rozuměli jim, tak nejdříve musíme poznat tu šíři všeho, co se v minulosti dělo. Musíme pochopit souvislosti. A bez znalostí a porozumění tomu, co se stalo v minulosti, nikdy nemůžeme pochopit, co můžeme změnit, případně, co nás čeká v budoucnosti."
Viktor Grossmann, historik: "Paměť národa má za úkol zaznamenávat svědectví pamětníků. Ať už jsou to lidé slavní nebo lidé obyčejní. No a my se snažíme nikoho nesoudit, ale samozřejmě, pokud má někdo názor, který je lehce kontroverzní z našeho pohledu. Tak se ho zeptáme, proč má ten názor? A vyptáváme se na všechny ty věci kolem. Takže to je náš úkol, být takový zvědaví a zachovávat svědectví pamětníků pro další generace."
Ida Šimonová, ředitelka Paměti národa Moravskoslezský kraj: "Opravdu dle dostupných pramenů ta databáze Paměť národa je třetí největší sbírkou historických orálních svědectví na světě."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Věřím, že podobný projekt ve městě Frýdek-Místek není naposledy a zejména se těším na to, že naše školy, jak městské, tak i krajské, se do těch projektů budou aktivně zapojovat a budou zdrojem informací pro naše děti."

Výstava bude ve Frýdku-Místku do 2. října. Poté poputuje do Karviné a dalších měst.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyArmáda spásy v České republice, z.s. - pracoviště Armáda spásy v ČR, Prevence bezdomovectví Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 29 200 Kč/měsíc

Detail

VITALITY CZ, s.r.o. - Bystřice
Bystřice
od 8 100 Kč/měsíc

Detail

TOZOS spol. s r.o. - pracoviště Dolní Tošanovice (areál výkrmny prasat a kuřat)
Dolní Tošanovice
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry