Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

400 dětí zpívalo na Festivalu dětských pěveckých sborů ve Frýdku-Místku

Lidový dům ve Frýdku-Místku opět zažil tradiční Festival dětských pěveckých sborů. Místní i přespolní sbory vystoupily se svými hudebními pásmy a utkaly se v soutěži o zlaté, stříbrné a bronzové pásmo. Cílem nebylo ani tak vyhrát, ale udržet v dětech zájem o zpívání ve sboru.

Dětský sborový zpěv po dvouleté přestávce opět rozezněl Lidový dům ve Frýdku-Místku. Sjelo se sem deset sborů, které představily pásma vánočně laděných písní.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Město náš již tolik podporuje a díky tomu můžeme pozvat nejenom dětské sbory z Frýdku-Místku, ale také z okolí. Takže tradičně k nám jezdí až z Bystřice nad Olší, z Havířova, z Ostravy."
Josef Zajíček, sbormistr, ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ: "Naše přípravná oddělení se účastní už poněkolikáté tohoto krásného festivalu zde ve Frýdku-Místku. A tentokrát jsme přivezli druhé přípravné oddělení Rarášek a třetí přípravné oddělení Kulihrášek. Patříme do rodiny sborů pod jedním heslem Ondrášek."
Renata Spustová, vedoucí sboru Podsováček z 1. ZŠ Frýdek-Místek: "Přijeli jsme s vánočními písničkami, které jsou součástí velikého pásma, které se jmenuje putování za koledou a které chystáme na příští středu do Rytířského sálu tady u nás ve Frýdku na zámku. Máme celkem 30 členů, jsou to nejenom zpěváci, ale i muzikanti a naším cílem je vytvořit i muzičku, kde spolupracují učitelé a žáci a která ten náš sbor doprovází."
Josef Zajíček, sbormistr, ONDRÁŠEK Novojičínský sbor ZUŠ: "Máme tady nejrůznější písničky od současných autorů. Od Petra Erbena, Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy, letošního jubilanta. Takže každý sbormistr má šanci si připravit libovolný program, který by odpovídal tomuto času."

Festival pořádá Lidový dům ve spolupráci s pěveckým sborem Smetana. Letos zažil už 18. ročník.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Je to soutěžní přehlídka, soutěží se ve třech pásmech. Zlaté, stříbrné, bronzové a máme porotu z fundovaných pedagogů, kteří učí zpěv i vedou pěvecké sbory nebo dospělé sbory. Dokáží zhodnotit, a hlavně třeba poradit sbormistrům."

Porota se hlavně snaží děti motivovat k tomu, aby je zpívání dál bavilo.

Hana Olková, vedoucí Lidového domu a pěveckého sboru Smetana: "Jelikož zpíváme v dospělých sborech, víme jak je potřeba mládí podchytit a mít celoživotní koníček. Takže z toho důvodu jsme začali organizovat Festival dětských pěveckých sborů tady zdejšího regionu, který v podstatě má podnítit a jaksi podnítit zájem o ten pěvecký sbor a zpěv."

Sbory tak mezi sebou načerpají také spousty inspirace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy