Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku bude nejnižší nárůst cen za teplo v regionu v rámci CZT

Obyvatele Frýdku-Místku čeká v roce 2023 regionálně nejnižší navýšení ceny tepelné energie. Společnost Veolia udržela po dohodě s městskou společností DISTEP nárůst pod dvacet procent. Obě společnost navíc uzavřely memorandum o větší spolupráci.

Teplárna ve Sviadnově má obrovskou výhodu, dokáže vyrábět teplo z uhlí, plynu i biomasy. Díky tomu dokázal její provozovatel, společnost Veolia, udržet ceny tepla pro příští rok na nižší úrovni, než tomu bude jinde.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: "Ceny se liší od velikosti odběrů odběratele. Případně i cenové lokality. Nicméně i ceny tepla v rámci, ať už Ostravy, Karviné nebo Frýdku-Místku se pohybují v řádech desítek procent. V Ostravě je to trochu víc, z důvodů palivové základny. Tam se pohybujeme kolem 40 procent, Karviná a Frýdek-Místek se bude pohybovat něco přes 30 procent."

Významným odběratelem tepla ve Frýdku-Místku je městská společnost Distep, která ho dále distribuuje do dalších domů a firem. S Veolií nyní uzavřela memorandum o ještě intenzivnější spolupráci.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: "Ta spolupráce bude spočívat v tom, že v rámci teplárenství, nejenom ve Frýdku-Místku, ale obecně, potřebujeme modernizovat. Potřebujeme investovat a potřebujeme rozšířit naši palivovou základnu o další zdroje. Frýdek-Místek má tu výhodu, že využívá dneska biomasu, využívá částečně černé uhlí, ale černé uhlí tady v regionu končí a budeme od něho postupně odcházet. Tak potřebujeme spolupráci s městem a se společností Distep najít nejefektivnější řešení pro teplárenství v rámci města Frýdku-Místku."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším dlouhodobým cílem je, aby město Frýdek-Místek prostřednictvím své společnosti Distep dosáhlo přijatelné ceny a dostatečného množství tepla. Tady je to velmi o aktivním a schopném vedení, které dokázalo v současné situaci vyjednat s Veolií podmínky, které, tak jak jsme avizovali ještě před koncem roku, udrží ten nárůst v řádech inflace. A tato cena bude dodržena. Pro mě je to velmi dobrá zpráva, jak ze společnosti, tak zároveň ve vtahu k občanům. Nejenom, že plníme své sliby, ale zároveň jsme schopni je naplnit."

Veolia navýší cenu v regionu o 19,5 procenta. Distep se s ní ale dohodl, že pro jeho zákazníky bude navýšení o dvě procenta nižší, tedy o 17,5 procenta.

Jiří Čuda, předseda představenstva DISTEP: "Jednoznačně, tak jak deklarují právě od poloviny tohoto roku, vzhledem k tomu, že známe a víme, jaká je palivová základna, jakým způsobem hospodaříme, jakým způsobem teplo distribuujeme, tak jsme dneska schopni udržet cenu na úrovni inflace. Kdy v tuto chvíli navýšení ceny tepla je v řádu cca 130 korun za gigajoul."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych určitě chtěl ocenit aktivitu naší společnosti Distep, která opravdu jenom nevyčkává, ale průžně reaguje a aktivně na vývoj. Jak, co se týká technologií, tak spolupráce s producentem tepla na území města. A je třeba říct, že pouze taková aktivní obchodní politika vede k tomu, že ta cena, přesto, že se zvyšuje, tak je nadále udržitelná. A můžeme se opět pochválit jedním z nejmenších nárůstů v širokém okolí."

Distep nyní zažívá situaci, že se k němu opět chtějí připojit klienti, kteří se v minulosti kvůli výhodnějším nabídkám odpojili. Zároveň se připojují obecně další noví odběratelé.

Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia: "Snažíme se společně s naším partnerem napojovat veškerou novou výstavbu, i existující výstavbu, která dneska není napojena na síť CZT, znovu napojovat na CZT. Tak, abychom mohli co nejvíce tepla, které vyrobíme v naší teplárně, uplatnit v rámci města Frýdku-Místku."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Což je samozřejmě velmi dobrý signál. Protože dalšími odběrateli dochází k šetření těch režijních nákladů a může být ta výsledná cena opět přijatelnější a samozřejmě, že děláme i ty kroky, že veškeré naše investiční akce už připravujeme tak, abychom je napojili, ty nové objekty, na Distep."

Distep je dodavatelem 85 % tepelné energie ze soustavy centrálního vytápění na území města. Tepelnou energií a teplou vodou zásobuje přibližně 18 300 domácností. Kompletní rozvodné trasy mají 41 kilometrů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy