Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • KLIMKOVICE ZAHAJUJÍ REKONSTRUKCI DOMOVA PRO SENIORY ZA 23 MILIONŮ KORUN
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • FALEŠNÍ BANKÉŘI VYLÁKALI Z LIDÍ NA OSTRAVSKU 15 MILIONŮ, POLICIE ŘEŠÍ 40 PŘÍPADŮ
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • STÁT STÁLE ŘEŠÍ, ZDA BUDE KVŮLI STAVBĚ PŘEHRADY NOVÉ HEŘMINOVY VYVLASTŇOVAT
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • FESTIVAL OSTRAVSKÉ DNY CHYSTÁ SVĚTOVÉ PREMIÉRY I KONCERT NA ČERPACÍ STANICI
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • V KLUBU HC VÍTKOVICE SKONČILO DEVĚT HOKEJISTŮ VČETNĚ KOŠŤÁLKA ČI BUKARTSE

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Spalování uhlí ve frýdecko-místecké teplárně je již minulostí. Od 1. června získává teplo pro vytápění domácností a dalších objektů převážně z biomasy, která se stala hlavním využívaným palivem. V případě vyšší poptávky pomáhá také zemní plyn.

      Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Přijede sem automobil se štěpkou, který musíme zvážit. Když je zvážený, tak probíhá vykládka toho automobilu. Vykládá se buď do vnitřního nebo do vnějšího skladu. Z vnitřního skladu, pomocí automatické dopravy, je ta štěpka přesouvána směrem ke kotli, kde projde ještě tříděním. Projde přes třídič, přes magnet. Nadrozměr je odsypán od toho původního materiálu, železné zbytky, které by se tam náhodou vyskytly, tak jsou vyseparovány. Pak ta štěpka směřuje směrem ke kotli. V kotli je spálená, kde přemění vodu na páru, ta pára je směřována směrem na turbínu, na turbíně vyrobíme elektrickou energii, poté pára, která přechází přes turbínu, jde na výměník, který ohřívá vodu, která jde směrem do města."
      Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "V Teplárně Frýdek-Místek jsme v letošním roce odešli kompletně už od uhlí. Historicky už tady máme asi 10 roků spolu spalování biomasy, to znamená, že částečně jsme využívali biomasu pro výrobu tepla a elektřiny a částečně černé uhlí. V letošním roce došlo k odstavení černouhelného provozu, nahradili jsme ho zemním plynem. Od letošního roku spalujeme pouze biomasu a zemní plyn, žádné další uhlí, což vede samozřejmě ke značnému snížení emisí, zejména emisí CO2 a také k tomu, že dlouhodobě budeme schopni udržet zajímavou cenu pro občany města."
      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "V tuto chvíli je průměrná cena pro koncového zákazníka v oblasti zhruba 900 korun za GJ. Dlouhodobým sledováním máme zjištěno, že se pohybujeme na jedné z nejnižších cen v České republice v rámci dodávek tepelné energie."
      Petr Korč (NMFM), primátor statutárního města Frýdku-Místku: "Nevstupují do toho emisní povolenky, čili je prostor pro vytvoření zajímavé ceny pro občany. A to je to nejdůležitější. My prostřednictvím naší distribuční společnosti Distep jsme sekundární distributor toho tepla do města. A tak jako jsme tu cenu drželi přijatelnou doposud, tak naším cílem je v rámci dlouhodobé smlouvy, kterou chceme uzavřít, dosáhnout toho, aby opět Frýdek-Místek a ti, kteří jsou napojeni na centrální dodávky tepla, měli tu cenu opravdu zajímavou."

      Aktuálně je v provozu kotel na biomasu o výkonu 18 MW a dva kotle na zemní plyn, každý s výkonem 50 MW. Díky odstavení uhelného provozu se emise oxidu uhličitého sníží o 11 500 tun a oxidu siřičitého o 130 tun ročně.

      Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ty plynové kotle používáme jako špičkovací, když nestačí teplo tady z toho biomasového kotle. Jinak celoročně je v provozu ten biomasový blok."
      Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "Ta investice celkově přišla na více než 500 milionů korun, řekněme větší část byla ta investice do toho bio kotle a menší část, zhruba 200 milionů korun byla investice do plynofikace těch uhelných kotlů. V Moravskoslezském kraji je frýdecká teplárna první, která kompletně odešla od uhlí. Do roku 2030 máme jako Veolia Energie v plánu odejít od uhlí ve všech našich teplárnách a provozech. To znamená, ať už se jedná o teplárnu v Krnově, v Ostravě, popřípadě v Karviné, která zásobuje Havířov a Karvinou."
      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se nám daří plnit strategické cíle kraje. Konkrétně odklon od uhlí, tady v tomto provozu byla ukončena ta technologie od uhlí k 31. květnu. Samozřejmě to má pozitivní vliv na životní prostředí z hlediska snížení emisí. Je třeba říct, že se tady používá jako palivo odpadní odpad, štěpka. Takže nekácí se kvůli tomu lesy."
      Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ročně spotřebujeme zhruba 55 tisíc tun štěpky. Záleží to samozřejmě na klimatických podmínkách, na tom, jaké jsou potřeby na dodávky tepla. Ale zhruba je to 55 tisíc tun." - A kolik toho vyrobíte? - "Vyrobíme zhruba, jak bylo řečeno, 36 GWh elektřiny, plus zhruba 320 tisíc GJ v teple."

      Frýdecko-Místecká teplárna zásobuje zhruba 18 300 domácností a další odběratele, jako jsou například školy, nemocnice, kanceláře i obchodní centra.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Teplárna Frýdek-Místek odešla jako první v kraji od spalování uhlí

      1. srpna 2024 16:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Energie a kraj

      Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

      Přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku začíná, nabídne až 90 bytů

      Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

      Elektrárna v Ostravě-Třebovicích už funguje v plném provozu

      27. září 2024 19:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

      Zaměstnancům společnosti Veolia Energie se 11 dní po povodních podařilo zcela zprovoznit Elektrárnu Třebovice. Nahodit provoz, který byl odstaven 15. září, se včera večer podařilo navzdory tomu, že během povodní voda v areálu vystoupala až k 120 centimetrům. To je bezmála dvojnásobek oproti ničivým záplavám, které elektrárnu ochromily v roce 1997. Včerejší obnovení provozu a dnešní začátek dodávek je pozitivní zprávou především pro ostravský průmysl, například Mlékárnu Kunín a další firmy sídlící v Průmyslovém areálu Martinov.


      Pětiletá Linduška kolabovala otci v autě. Policisté pomohli s doprovodem do nemocnice

      Dnes 11:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Díky rychlé reakci ostravských policistů se dostala pětiletá dívka s náhlými zdravotními obtížemi včas do péče záchranářů. Otec dítěte požádal hlídku o pomoc na frekventované křižovatce. Policisté nezaváhali ani vteřinu, doprovodili je až ke zdravotníkům a malou Lindušku tak pomohli zachránit.

      Školní “uho” vyměnili studénečtí žáci za šípkovou omáčku

      Kuchyně v Základní škole Butovická se na jeden den ujal profesionální šéfkuchař. Školní kuchařky připravily oběd pro žáky pod jeho vedením. Děti měly možnost ochutnat šípkovou omáčku nebo řecké jídlo z těstovin.

      Příběh dvouleté Madlenky oslovil tisíce nových dárců kostní dřeně, zapsat se přišli i v Ostravě

      Příběh nemocné Madlenky zvedl zájem o dárcovství kostní dřeně. Jen na konci března se do registru dárců přihlásilo více lidí než za poslední dva roky dohromady. Náborová akce institutu IKEM se uskutečnila první dubnovou středu taky v Ostravě.

      V Opavě roste kapacita pro ubytování seniorů. Nové pokoje vznikly v Domově OASA

      Včera 17:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Domov pro seniory Oasa v Opavě slavnostně otevřel nové prostory. Počet pokojů pro seniory se tak zvýšil z 57 na 91. Určeny jsou lidem ve věku 65 let a více primárně z okresu Opava.

      Interaktivní a didaktická výstava Zábaviště pro sviště je propojením zábavy a učení

      V Galerii města Karviné probíhá unikátní výstava pro děti, která propojuje umělecké, interaktivní a didaktické prvky. Její autorkou je ilustrátorka Vendula Hegerová, která je známá například svými obrázky pro dětské časopisy nebo odborné logopedické knihy.

      Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

      28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

      Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

      Zlatokopové v Jeseníkách zahájili svou letošní sezónu a prověřili své síly i znalosti

      Již pojedenadvacáté se ve Zlatých Horách v Jeseníkách sešly týmy prospektorů a zlatokopů, aby zahájily svou další zlatokopeckou sezónu. Archeologické nálezy dokládají těžbu zlata v této oblasti již 1500 let před naším letopočtem. Dodnes se tady zbytky zlata nacházejí a na dlouhou tradici navazují i dnešní zlatokopové.

      Ostrava chystá velkou výměnu pozemků. Odblokuje tím důležité stavby

      Další rozvoj Ostravy si vyžádal unikátní směnu pozemků. Kvůli výstavbě sportovní haly, prodloužení Místecké a rekonstrukci Frýdlantských mostů spustilo město složitou obchodní transakci. Zbourána bude i legendární Hala Tatran a basketbalisty čeká stěhování do nového.

      Školáci se učili základy společenských tanců na žákovském plese

      Poté, co se žáci základních škol ve Frýdlantě nad Ostravicí a okolí naučili základům společenské etikety, mohli se mladí pánové a slečny zúčastnit plesu v sále Kulturního domu.

      Narodila se doma před osmi lety. Teď se potkala se záchranáři, kteří jí pomohli na svět

      Včera 15:07 | Orlová | Jiří Cileček

      Na výjezdové základně záchranářů v Orlové se odehrálo dojemné setkání. Malá Radka se tam v den svých narozenin potkala s posádkou, která jí pomohla na svět. Před osmi lety se totiž narodila neplánovaně doma.

      Návsí hostilo kvalifikační kolo MČR v mažoretkovém sportu a fotbalový turnaj

      Ve Sportovní hale v Návsí se poslední březnový víkend konalo kvalifikační kolo 32. ročníku Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu.

      Požár hospodářské budovy i domu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Hasiči zabránili větším škodám

      Požár hospodářské budovy a rodinného domu ve Frýdlantu nad Ostravicí zaměstnal ve středu ráno čtyři jednotky hasičů. Událost se obešla bez zranění a škoda je 800 tisíc korun. Hasiči zásahem uchránili majetek za tři miliony.

      Mladí přírodovědci z Čeladné vyrobili z PET lahví model plic

      1. dubna 2025 10:20 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

      Co dva týdny se v čeladenské základní škole schází děti v kroužku Mladí přírodovědci. Jedno pondělní odpoledne tu teď věnovali tématu plic a dýchání.

      Festival Hudební výlety zve i na zámek ve Frýdku-Místku

      Cyklus koncertů Hudební výlety letos nabízí špičkové hudební zážitky v různých koutech Moravskoslezského kraje. Zvláštní místo zaujímá i Frýdek-Místek, kde bylo několik koncertů naplánováno v rytířském sále frýdeckého zámku.

      ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky. Přijďte si v dubnu dobrovolnictví vyzkoušet

      Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo nábor nových dobrovolníků. Vyzývá veřejnost, aby pomohla osamělým seniorům – zejména těm, kteří žijí sami. Dobrovolnictví může každý zájemce nejprve vyzkoušet během dubnových Dnů dobrovolnictví.

      Frýdek-Místek ocenil 13 pedagogů v rámci Dne učitelů

      U příležitosti Dne učitelů ocenil Frýdek-Místek třináct pedagogů ze základních a mateřských škol. Slavnostní setkání v prostorách kavárny Radhošť připomnělo, jak důležitou roli mají učitelé v životě dětí i celé společnosti.

      Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu
      Vydáno 25. července 2024 11:46, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
      Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

      Spalování uhlí ve frýdecko-místecké teplárně je již minulostí. Od 1. června získává teplo pro vytápění domácností a dalších objektů převážně z biomasy, která se stala hlavním využívaným palivem. V případě vyšší poptávky pomáhá také zemní plyn.

      Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Přijede sem automobil se štěpkou, který musíme zvážit. Když je zvážený, tak probíhá vykládka toho automobilu. Vykládá se buď do vnitřního nebo do vnějšího skladu. Z vnitřního skladu, pomocí automatické dopravy, je ta štěpka přesouvána směrem ke kotli, kde projde ještě tříděním. Projde přes třídič, přes magnet. Nadrozměr je odsypán od toho původního materiálu, železné zbytky, které by se tam náhodou vyskytly, tak jsou vyseparovány. Pak ta štěpka směřuje směrem ke kotli. V kotli je spálená, kde přemění vodu na páru, ta pára je směřována směrem na turbínu, na turbíně vyrobíme elektrickou energii, poté pára, která přechází přes turbínu, jde na výměník, který ohřívá vodu, která jde směrem do města."
      Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "V Teplárně Frýdek-Místek jsme v letošním roce odešli kompletně už od uhlí. Historicky už tady máme asi 10 roků spolu spalování biomasy, to znamená, že částečně jsme využívali biomasu pro výrobu tepla a elektřiny a částečně černé uhlí. V letošním roce došlo k odstavení černouhelného provozu, nahradili jsme ho zemním plynem. Od letošního roku spalujeme pouze biomasu a zemní plyn, žádné další uhlí, což vede samozřejmě ke značnému snížení emisí, zejména emisí CO2 a také k tomu, že dlouhodobě budeme schopni udržet zajímavou cenu pro občany města."
      Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "V tuto chvíli je průměrná cena pro koncového zákazníka v oblasti zhruba 900 korun za GJ. Dlouhodobým sledováním máme zjištěno, že se pohybujeme na jedné z nejnižších cen v České republice v rámci dodávek tepelné energie."
      Petr Korč (NMFM), primátor statutárního města Frýdku-Místku: "Nevstupují do toho emisní povolenky, čili je prostor pro vytvoření zajímavé ceny pro občany. A to je to nejdůležitější. My prostřednictvím naší distribuční společnosti Distep jsme sekundární distributor toho tepla do města. A tak jako jsme tu cenu drželi přijatelnou doposud, tak naším cílem je v rámci dlouhodobé smlouvy, kterou chceme uzavřít, dosáhnout toho, aby opět Frýdek-Místek a ti, kteří jsou napojeni na centrální dodávky tepla, měli tu cenu opravdu zajímavou."

      Aktuálně je v provozu kotel na biomasu o výkonu 18 MW a dva kotle na zemní plyn, každý s výkonem 50 MW. Díky odstavení uhelného provozu se emise oxidu uhličitého sníží o 11 500 tun a oxidu siřičitého o 130 tun ročně.

      Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ty plynové kotle používáme jako špičkovací, když nestačí teplo tady z toho biomasového kotle. Jinak celoročně je v provozu ten biomasový blok."
      Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "Ta investice celkově přišla na více než 500 milionů korun, řekněme větší část byla ta investice do toho bio kotle a menší část, zhruba 200 milionů korun byla investice do plynofikace těch uhelných kotlů. V Moravskoslezském kraji je frýdecká teplárna první, která kompletně odešla od uhlí. Do roku 2030 máme jako Veolia Energie v plánu odejít od uhlí ve všech našich teplárnách a provozech. To znamená, ať už se jedná o teplárnu v Krnově, v Ostravě, popřípadě v Karviné, která zásobuje Havířov a Karvinou."
      Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se nám daří plnit strategické cíle kraje. Konkrétně odklon od uhlí, tady v tomto provozu byla ukončena ta technologie od uhlí k 31. květnu. Samozřejmě to má pozitivní vliv na životní prostředí z hlediska snížení emisí. Je třeba říct, že se tady používá jako palivo odpadní odpad, štěpka. Takže nekácí se kvůli tomu lesy."
      Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ročně spotřebujeme zhruba 55 tisíc tun štěpky. Záleží to samozřejmě na klimatických podmínkách, na tom, jaké jsou potřeby na dodávky tepla. Ale zhruba je to 55 tisíc tun." - A kolik toho vyrobíte? - "Vyrobíme zhruba, jak bylo řečeno, 36 GWh elektřiny, plus zhruba 320 tisíc GJ v teple."

      Frýdecko-Místecká teplárna zásobuje zhruba 18 300 domácností a další odběratele, jako jsou například školy, nemocnice, kanceláře i obchodní centra.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000044154/teplarna-frydekmistek-vyrabi-teplo-uz-jen-z-biomasy-a-plynu