Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Spalování uhlí ve frýdecko-místecké teplárně je již minulostí. Od 1. června získává teplo pro vytápění domácností a dalších objektů převážně z biomasy, která se stala hlavním využívaným palivem. V případě vyšší poptávky pomáhá také zemní plyn.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Přijede sem automobil se štěpkou, který musíme zvážit. Když je zvážený, tak probíhá vykládka toho automobilu. Vykládá se buď do vnitřního nebo do vnějšího skladu. Z vnitřního skladu, pomocí automatické dopravy, je ta štěpka přesouvána směrem ke kotli, kde projde ještě tříděním. Projde přes třídič, přes magnet. Nadrozměr je odsypán od toho původního materiálu, železné zbytky, které by se tam náhodou vyskytly, tak jsou vyseparovány. Pak ta štěpka směřuje směrem ke kotli. V kotli je spálená, kde přemění vodu na páru, ta pára je směřována směrem na turbínu, na turbíně vyrobíme elektrickou energii, poté pára, která přechází přes turbínu, jde na výměník, který ohřívá vodu, která jde směrem do města."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "V Teplárně Frýdek-Místek jsme v letošním roce odešli kompletně už od uhlí. Historicky už tady máme asi 10 roků spolu spalování biomasy, to znamená, že částečně jsme využívali biomasu pro výrobu tepla a elektřiny a částečně černé uhlí. V letošním roce došlo k odstavení černouhelného provozu, nahradili jsme ho zemním plynem. Od letošního roku spalujeme pouze biomasu a zemní plyn, žádné další uhlí, což vede samozřejmě ke značnému snížení emisí, zejména emisí CO2 a také k tomu, že dlouhodobě budeme schopni udržet zajímavou cenu pro občany města."
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "V tuto chvíli je průměrná cena pro koncového zákazníka v oblasti zhruba 900 korun za GJ. Dlouhodobým sledováním máme zjištěno, že se pohybujeme na jedné z nejnižších cen v České republice v rámci dodávek tepelné energie."
Petr Korč (NMFM), primátor statutárního města Frýdku-Místku: "Nevstupují do toho emisní povolenky, čili je prostor pro vytvoření zajímavé ceny pro občany. A to je to nejdůležitější. My prostřednictvím naší distribuční společnosti Distep jsme sekundární distributor toho tepla do města. A tak jako jsme tu cenu drželi přijatelnou doposud, tak naším cílem je v rámci dlouhodobé smlouvy, kterou chceme uzavřít, dosáhnout toho, aby opět Frýdek-Místek a ti, kteří jsou napojeni na centrální dodávky tepla, měli tu cenu opravdu zajímavou."

Aktuálně je v provozu kotel na biomasu o výkonu 18 MW a dva kotle na zemní plyn, každý s výkonem 50 MW. Díky odstavení uhelného provozu se emise oxidu uhličitého sníží o 11 500 tun a oxidu siřičitého o 130 tun ročně.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ty plynové kotle používáme jako špičkovací, když nestačí teplo tady z toho biomasového kotle. Jinak celoročně je v provozu ten biomasový blok."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "Ta investice celkově přišla na více než 500 milionů korun, řekněme větší část byla ta investice do toho bio kotle a menší část, zhruba 200 milionů korun byla investice do plynofikace těch uhelných kotlů. V Moravskoslezském kraji je frýdecká teplárna první, která kompletně odešla od uhlí. Do roku 2030 máme jako Veolia Energie v plánu odejít od uhlí ve všech našich teplárnách a provozech. To znamená, ať už se jedná o teplárnu v Krnově, v Ostravě, popřípadě v Karviné, která zásobuje Havířov a Karvinou."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se nám daří plnit strategické cíle kraje. Konkrétně odklon od uhlí, tady v tomto provozu byla ukončena ta technologie od uhlí k 31. květnu. Samozřejmě to má pozitivní vliv na životní prostředí z hlediska snížení emisí. Je třeba říct, že se tady používá jako palivo odpadní odpad, štěpka. Takže nekácí se kvůli tomu lesy."
Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ročně spotřebujeme zhruba 55 tisíc tun štěpky. Záleží to samozřejmě na klimatických podmínkách, na tom, jaké jsou potřeby na dodávky tepla. Ale zhruba je to 55 tisíc tun." - A kolik toho vyrobíte? - "Vyrobíme zhruba, jak bylo řečeno, 36 GWh elektřiny, plus zhruba 320 tisíc GJ v teple."

Frýdecko-Místecká teplárna zásobuje zhruba 18 300 domácností a další odběratele, jako jsou například školy, nemocnice, kanceláře i obchodní centra.

Nahlásit chybu


K tématu

Teplárna Frýdek-Místek odešla jako první v kraji od spalování uhlí

1. srpna 2024 16:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Energie a kraj

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku začíná, nabídne až 90 bytů

Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

Elektrárna v Ostravě-Třebovicích už funguje v plném provozu

27. září 2024 19:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zaměstnancům společnosti Veolia Energie se 11 dní po povodních podařilo zcela zprovoznit Elektrárnu Třebovice. Nahodit provoz, který byl odstaven 15. září, se včera večer podařilo navzdory tomu, že během povodní voda v areálu vystoupala až k 120 centimetrům. To je bezmála dvojnásobek oproti ničivým záplavám, které elektrárnu ochromily v roce 1997. Včerejší obnovení provozu a dnešní začátek dodávek je pozitivní zprávou především pro ostravský průmysl, například Mlékárnu Kunín a další firmy sídlící v Průmyslovém areálu Martinov.


MSK zatím ze státní kasy nedostal slíbenou půlmiliardu za škody po povodních

Dnes 16:54, vydáno dnes 13:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nedostal od státu refundaci téměř půl miliardy korun za náklady spojené s loňskými zářijovými povodněmi. Přestože pomoc byla přislíbena už v prosinci, ministerstvo financí nyní oznámilo, že peníze nepošle.

Na karvinském stadioně se konal fotbalový nábor děvčat různých věkových kategorií

Městský fotbalový klub Karviná opět nabíral děvčata, která mají ne možná tak úplně typický sportovní zájem. Tím je fotbal. V současnosti trénuje v Karviné zhruba kolem padesáti dívek a jejich řady se rozšiřují.

Oprava mostu v Havířově potrvá skoro rok, byl v havarijním stavu

Na počátku dubna začaly práce na opravě mostu v ulici Budovatelů v Havířově, který byl postaven před více než 60 lety. Zásah bude velký a v podstatě se musí most zdemolovat. Některé práce probíhají i v nočních hodinách.

Vodohospodáři lidem v Nových Heřminovech a Kunově představili plán ochrany před povodněmi

Dnes 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zástupci Povodí Odry, ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje se ve čtvrtek 17. dubna setkali s občany Nových Heřminov a Kunova, na kterém byla diskutována protipovodňová ochrana obyvatel.

Policisté vyzývají nebezpečného cyklistu, aby se jim přihlásil dobrovolně

Dnes 10:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Cyklistu, který jel přes přechod pro chodce na červenou a zavinil tím kolizi s osobním autem, vyzývají policisté, aby se jim přihlásil k dořešení nehody. Poznat se může na snímku ze záznamu palubní kamery Na tom je zachycena i samotná jízda a následný karambol.

V bohumínské Skřečoni bojovali hasiči s požárem střechy bytovky

Dnes 9:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik požárních jednotek bylo v noci na úterý povoláno k hašení střechy bytovky v ulici 1. Máje v Bohumíně-Skřečoni.

Klienti se zabydleli v opravené pobočce DPS ve Frýdku-Místku. Služba je plně obsazena

Modernizovaná pobočka Domova pro seniory ve Frýdku-Místku je od března plně obsazena. Vzniklo zde 27 lůžek určených pro seniory s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí. Domov funguje od začátku letošního roku jako samostatná příspěvková organizace města.

I mokřad může být místem k relaxaci. V Hrabové zpřístupňují unikátní biotop

Zapomenutý kout přírody v Ostravě-Hrabové se probouzí k životu. Ještě letos se otevře veřejnosti jako jedinečná oáza s tůněmi a mokřady. Z místa, kam se dalo projít jen za sucha, vzniká přírodní areál plný herních i naučných prvků pro děti i dospělé.

Den Země ve Frýdku-Místku letos láká do světa rostlin a stromů

V pátek 25. dubna se v Sadech Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku uskuteční další ročník Dne Země. Výchovně-vzdělávací akce pro veřejnost i školy se letos zaměří na téma „Svět rostlin a stromů“. Návštěvníky čeká pestrý program, ekologická stanoviště, soutěže i vystoupení se zvířaty.

Požár v Bohumíně zničil dvě osobní auta, přístřešek a fasádu domu

Včera 12:35 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Před 5. hodinou na Velikonoční pondělí spěchali hasiči z Bohumína a okolí k požáru, který zcela zničil garážový přístřešek a dva osobní automobily pod ním. Plameny také značně poškodily stěnu rodinného domu.

Frýdek-Místek chystá pro seniory Den deskových her

Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku bude 23. dubna hostit Den deskových her. Město spolu se sociálním odborem připravilo zábavné dopoledne pro seniory plné zajímavých her a aktivit, které podporují paměť i logické myšlení.

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

O Zlatý pohár ve svařování soutěžili ve Frýdku-Místku studenti ze čtyř zemí

Střední odborná škola Frýdek-Místek hostila 26. ročník mezinárodní soutěže ve svařování. Letos se zapojilo 96 studentů technických škol ze čtyř zemí. Soutěž poprvé proběhla v úplně nových školních dílnách. Svařovalo se čtyřmi metodami i virtuálně a soutěž měla i teoretickou část.

Nová učebna čeladenské školy rozšiřuje obzory pomocí robotiky a virtuální reality

16. dubna 2025 13:30 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

V základní škole v Čeladné byla slavnostně otevřeli novou počítačovou učebnu. Škola se tak v oblasti výuky informatiky posunula na úroveň současných trendů.

Velikonoční městečko ve Frýdku-Místku zve na jarmark, divadla i koncerty

Od čtvrtka 17. dubna do soboty 19. dubna ožije náměstí Svobody ve Frýdku-Místku tradičním Velikonočním městečkem. Akce nabídne řemeslný jarmark, hudební i divadelní vystoupení, tematické dílny, zvířátka i bohatou gastrozónu. Třídenní program připravila Kultura F≈M.

Lékaři a sestry si předávali zkušenosti na Beskydských pediatrických dnech

Na Ostravici proběhla opět velká konference dětských lékařů. Beskydské pediatrické dny letos přilákaly více než 130 účastníků. Odborníci z různých oblastí pediatrie, zástupci firem a zdravotnických institucí, si předávali zkušenosti a nejnovější poznatky z oblasti právě dětského lékařství.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu
Vydáno 25. července 2024 11:46, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Spalování uhlí ve frýdecko-místecké teplárně je již minulostí. Od 1. června získává teplo pro vytápění domácností a dalších objektů převážně z biomasy, která se stala hlavním využívaným palivem. V případě vyšší poptávky pomáhá také zemní plyn.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Přijede sem automobil se štěpkou, který musíme zvážit. Když je zvážený, tak probíhá vykládka toho automobilu. Vykládá se buď do vnitřního nebo do vnějšího skladu. Z vnitřního skladu, pomocí automatické dopravy, je ta štěpka přesouvána směrem ke kotli, kde projde ještě tříděním. Projde přes třídič, přes magnet. Nadrozměr je odsypán od toho původního materiálu, železné zbytky, které by se tam náhodou vyskytly, tak jsou vyseparovány. Pak ta štěpka směřuje směrem ke kotli. V kotli je spálená, kde přemění vodu na páru, ta pára je směřována směrem na turbínu, na turbíně vyrobíme elektrickou energii, poté pára, která přechází přes turbínu, jde na výměník, který ohřívá vodu, která jde směrem do města."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "V Teplárně Frýdek-Místek jsme v letošním roce odešli kompletně už od uhlí. Historicky už tady máme asi 10 roků spolu spalování biomasy, to znamená, že částečně jsme využívali biomasu pro výrobu tepla a elektřiny a částečně černé uhlí. V letošním roce došlo k odstavení černouhelného provozu, nahradili jsme ho zemním plynem. Od letošního roku spalujeme pouze biomasu a zemní plyn, žádné další uhlí, což vede samozřejmě ke značnému snížení emisí, zejména emisí CO2 a také k tomu, že dlouhodobě budeme schopni udržet zajímavou cenu pro občany města."
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "V tuto chvíli je průměrná cena pro koncového zákazníka v oblasti zhruba 900 korun za GJ. Dlouhodobým sledováním máme zjištěno, že se pohybujeme na jedné z nejnižších cen v České republice v rámci dodávek tepelné energie."
Petr Korč (NMFM), primátor statutárního města Frýdku-Místku: "Nevstupují do toho emisní povolenky, čili je prostor pro vytvoření zajímavé ceny pro občany. A to je to nejdůležitější. My prostřednictvím naší distribuční společnosti Distep jsme sekundární distributor toho tepla do města. A tak jako jsme tu cenu drželi přijatelnou doposud, tak naším cílem je v rámci dlouhodobé smlouvy, kterou chceme uzavřít, dosáhnout toho, aby opět Frýdek-Místek a ti, kteří jsou napojeni na centrální dodávky tepla, měli tu cenu opravdu zajímavou."

Aktuálně je v provozu kotel na biomasu o výkonu 18 MW a dva kotle na zemní plyn, každý s výkonem 50 MW. Díky odstavení uhelného provozu se emise oxidu uhličitého sníží o 11 500 tun a oxidu siřičitého o 130 tun ročně.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ty plynové kotle používáme jako špičkovací, když nestačí teplo tady z toho biomasového kotle. Jinak celoročně je v provozu ten biomasový blok."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "Ta investice celkově přišla na více než 500 milionů korun, řekněme větší část byla ta investice do toho bio kotle a menší část, zhruba 200 milionů korun byla investice do plynofikace těch uhelných kotlů. V Moravskoslezském kraji je frýdecká teplárna první, která kompletně odešla od uhlí. Do roku 2030 máme jako Veolia Energie v plánu odejít od uhlí ve všech našich teplárnách a provozech. To znamená, ať už se jedná o teplárnu v Krnově, v Ostravě, popřípadě v Karviné, která zásobuje Havířov a Karvinou."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se nám daří plnit strategické cíle kraje. Konkrétně odklon od uhlí, tady v tomto provozu byla ukončena ta technologie od uhlí k 31. květnu. Samozřejmě to má pozitivní vliv na životní prostředí z hlediska snížení emisí. Je třeba říct, že se tady používá jako palivo odpadní odpad, štěpka. Takže nekácí se kvůli tomu lesy."
Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ročně spotřebujeme zhruba 55 tisíc tun štěpky. Záleží to samozřejmě na klimatických podmínkách, na tom, jaké jsou potřeby na dodávky tepla. Ale zhruba je to 55 tisíc tun." - A kolik toho vyrobíte? - "Vyrobíme zhruba, jak bylo řečeno, 36 GWh elektřiny, plus zhruba 320 tisíc GJ v teple."

Frýdecko-Místecká teplárna zásobuje zhruba 18 300 domácností a další odběratele, jako jsou například školy, nemocnice, kanceláře i obchodní centra.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000044154/teplarna-frydekmistek-vyrabi-teplo-uz-jen-z-biomasy-a-plynu