Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Soutěž cukrářů Podbeskydský ještěr hledala ve Frýdku-Místku nejlepší dort

Frýdek-Místek |

Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku opět po roce ovládla soutěž Podbeskydský ještěr. Žáci z oboru cukrář tam vytvářeli dorty na libovolné téma. Akce motivuje účastníky k mimořádným výkonům a zároveň představuje žádaný cukrářský obor.

Budoucí cukrářky se sjely do Frýdku-Místku, aby zde poměřily síly v 8. ročníku soutěže Podbeskydský ještěr.

Anketa soutěžící: 1.) "Přijeli jsme z Ostravy-Poruby. Jsme škola Zdeňka profesora Matějčka a přihlásili jsme, protože jsme chtěli vyzkoušet něco nového." 2.) "Přijela jsem ze Slavkova u Brna a přihlásila jsem se do soutěže, protože mám ráda kreativní výzvy." 3.) "Přijela jsem z Ostravy-Hrabůvky, ze Střední školy společného stravování. A přivedlo mě to zpátky tady, protože mi to přineslo spousty nových zkušeností a nakoplo mě to do toho oboru, že mě to opravdu baví a stojím si za tím."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zadání soutěže je volné pro žáky, to znamená slavnostní výrobek dort, který může být na volné téma. Z různých materiálů, z různých korpusů, z různých surovin. Fantazii se meze nekladou. Co se týče výzdoby, žáci mají volnou ruku."
Anketa soutěžící: 3.) "Vytvářím dvoupatrový dort s námětem Vítání jara. Je to dort z bílé čokolády a jsou tam příchutě Crème brûlée a maracuja. 2.) "Dneska dělám dort s názvem Tam kde končí krajina. A budu tam mít slečnu, která se natahuje pro hvězdu a budu tam mít planety z isomaltu a měsíc z jedlého papíru." 1.) "Dort s citrusovými plody, citron a limeta a citrusový květ."

Soutěžící měli 5 hodin na splnění úkolu a 30 minut na instalaci a aranžování svého dortu.

Eliška Dernerová, porotkyně: "Jedno ze zásadních, to už jsme si říkali několikrát, při těchto soutěžích, je to vlastní zpracování a chuť toho výrobku."

Během soutěže probíhal na škole Den otevřených dveří. O obory, včetně cukráře, je totiž v dnešní době velký zájem.

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zájem je velký, dá se říci, že nemůžeme splnit všechny požadavky, které jsou na nás kladeny. Nemůžeme všechny žáky přijmout a je to opravdu obor, který je v dnešní době velmi žádaný."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem samozřejmě rád, že na území města máme takovou školu. I když zřizovatelem školy je kraj. Nicméně si myslím, že spolupráce se školou a s panem ředitelem funguje velmi dobře i na úrovni města. A jsem o to radši, že tato škola, jak je vidět právě dnes, připravuje opravdu mladé lidi do života a učí je věci, které budou potřebovat. A které, když mají rádi, tak si myslím, že je budou i naplňovat."

Ceny do soutěže věnovalo město Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj a firma jedné z porotkyň.

Nahlásit chybu


K tématu

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí bude letos hledat nejlepší zelňačku

14. srpna 2023 15:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se opět připravuje na jeden z největších gastrofestivalů. Ožije jím historické centrum kolem zámku a náměstí. Pořadatelé slibují na 60 stánků s dobrým jídlem a pitím a další program. Vystoupí známé osobnosti a také se bude vařit a následně hodnocením hledat nejlepší zelňačka.

Ve Frýdku-Místku se hledají kuchařské týmy do soutěže o nejlepší zelňačku

18. května 2023 14:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek už se pomalu připravuje na letní gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí. Letos bude jeho součástí nová soutěž o nejlepší zelňačku. Už teď se hledají kuchařské týmy, které se do soutěže přihlásí a přímo na festivalu pak uvaří 20 litrů polévky.

Středoškoláci ze tří zemí soutěžili ve svařování na SOŠ Frýdek-Místek

1. května 2023 12:38 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na Střední odborné škole Frýdek-Místek proběhl 24. ročník mezinárodní soutěže ve svařování. Studenti mezi sebou poměřili zkušenosti v devíti kategoriích. Soutěž měla teoretickou i praktickou část a vše vyhodnocovala odborná porota.


Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Dnes 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Hasiči z Čeladné připomínají sté výročí založení výstavou

Sezona v Památníku Josefa Kaluse začala po zimní přestávce hned velkou událostí, výstavou ke 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Čeladné. K vidění je tu i zakladatelská listina a zápis z ustavující schůze z 21. dubna 1924.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž cukrářů Podbeskydský ještěr hledala ve Frýdku-Místku nejlepší dort
Vydáno 13. března 2023 13:52, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku opět po roce ovládla soutěž Podbeskydský ještěr. Žáci z oboru cukrář tam vytvářeli dorty na libovolné téma. Akce motivuje účastníky k mimořádným výkonům a zároveň představuje žádaný cukrářský obor.

Budoucí cukrářky se sjely do Frýdku-Místku, aby zde poměřily síly v 8. ročníku soutěže Podbeskydský ještěr.

Anketa soutěžící: 1.) "Přijeli jsme z Ostravy-Poruby. Jsme škola Zdeňka profesora Matějčka a přihlásili jsme, protože jsme chtěli vyzkoušet něco nového." 2.) "Přijela jsem ze Slavkova u Brna a přihlásila jsem se do soutěže, protože mám ráda kreativní výzvy." 3.) "Přijela jsem z Ostravy-Hrabůvky, ze Střední školy společného stravování. A přivedlo mě to zpátky tady, protože mi to přineslo spousty nových zkušeností a nakoplo mě to do toho oboru, že mě to opravdu baví a stojím si za tím."
Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zadání soutěže je volné pro žáky, to znamená slavnostní výrobek dort, který může být na volné téma. Z různých materiálů, z různých korpusů, z různých surovin. Fantazii se meze nekladou. Co se týče výzdoby, žáci mají volnou ruku."
Anketa soutěžící: 3.) "Vytvářím dvoupatrový dort s námětem Vítání jara. Je to dort z bílé čokolády a jsou tam příchutě Crème brûlée a maracuja. 2.) "Dneska dělám dort s názvem Tam kde končí krajina. A budu tam mít slečnu, která se natahuje pro hvězdu a budu tam mít planety z isomaltu a měsíc z jedlého papíru." 1.) "Dort s citrusovými plody, citron a limeta a citrusový květ."

Soutěžící měli 5 hodin na splnění úkolu a 30 minut na instalaci a aranžování svého dortu.

Eliška Dernerová, porotkyně: "Jedno ze zásadních, to už jsme si říkali několikrát, při těchto soutěžích, je to vlastní zpracování a chuť toho výrobku."

Během soutěže probíhal na škole Den otevřených dveří. O obory, včetně cukráře, je totiž v dnešní době velký zájem.

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zájem je velký, dá se říci, že nemůžeme splnit všechny požadavky, které jsou na nás kladeny. Nemůžeme všechny žáky přijmout a je to opravdu obor, který je v dnešní době velmi žádaný."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem samozřejmě rád, že na území města máme takovou školu. I když zřizovatelem školy je kraj. Nicméně si myslím, že spolupráce se školou a s panem ředitelem funguje velmi dobře i na úrovni města. A jsem o to radši, že tato škola, jak je vidět právě dnes, připravuje opravdu mladé lidi do života a učí je věci, které budou potřebovat. A které, když mají rádi, tak si myslím, že je budou i naplňovat."

Ceny do soutěže věnovalo město Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj a firma jedné z porotkyň.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036174/soutez-cukraru-podbeskydsky-jester-hledala-ve-frydkumistku-nejlepsi-dort